Kırklareli’nin Kavaklı Beldesine Tarım Organize Sanayi Bölgesi Kuruluyor

645

Kırklareli’nin Kavaklı beldesinde Vali Osman Bilgin’in katkılarıyla Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.

Kırklareli Valiliği himayelerinde yaklaşık bir yıldır fizibilite ve ön hazırlık çalışmaları yapılan “Kırklareli  Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi” kurulumu çalışmaları kapsamında Kırklareli Valisi Osman Bilgin Başkanlığında bir çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, Kırklareli İl Tarım Müdür Vekili Süleyman Diril, Kırklareli OSB Müdürü Sebahattin Dönmez ve Ajans uzmanlarının katıldığı toplantıda Türkiye çapında süt sığırcılığı alanında örnek olması hedeflenen ve Kırklareli ilinde özellikle aile işletmeleri tarafından yapılan süt sığırcılığı faaliyetlerinin geliştirilmesi için büyük önem taşıyan Kırklareli Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulumu için kurucu heyet tarafından niyet beyanı ortaya konuldu ve resmi kuruluş işlemlerine başlama kararı alındı.

Kırklareli ili Kavaklı Beldesinde 1000 dönümlük bir arazi üzerine kurulması planlanan bölge süt sığırcılığı alanında modern aile işletmelerine yüksek standartlarda süt sığırcılığı ve süt ürünleri üretimi yapma imkânı verecek altyapı olanaklarına sahip olacak. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, öncelikli olarak Kırklareli ilinin bütün ilçe ve köylerinden bulunan hayvancılık işletmelerinin devletin destekleri ile ölçek büyüterek bu bölgede yer almasını ve yüksek standartlarda ve verimlilikte üretim yapan aile işletmelerine dönüşmesini amaçladıklarını belirtti.

Projenin hayata geçirilmesinde Trakya Kalkınma Ajansı’nın görevi, projede yer alan kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamak olacak.