Kofçaz 3 – Belediye Başkanları

1984-1994 Yıllarında görev yapan İsmail Eser’ den sonra başkanlık görevini emekli öğretmen Nihat Öztürk devralır. Nihat Öztürk, Kofçaz İlçesinin 6.Belediye başkanı olarak 3 dönem 1994-2004 yılları arası görev yapar.

1954 yılında Kofçaz’ da dünyaya gelen Nihat Öztürk Kırklareli Ticaret Lisesi orta kısmını bitirdikten sonra Edirne Öğretmen okulundan mezun olarak öğretmenlik görevine başlar.

1972-1975 yıllarında Antalya Elmalı, 1975-1980 yıllarında Kofçaz Ahlatlı ve Karaabalar köyleri, 1980-1992 yılları Kofçaz Halk Eğitim Müdür Yardımcısı, 1992-1994 yılları Kofçaz Merkez İlk Öğretim İş Eğitim Öğretmenliği görevlerinde bulunduktan sonra 1994 yılında politikaya atılır. 1994 seçimlerinde belediye başkanlığı görevini İsmail Eser’ den devir alarak 3 dönem sürecek olan belediye başkanlığı görevine başlar.

Göreve başladığında Kofçaz’ ın kot farkından dolayı su sorunu vardır. Su sorunu önceki dönemde büyük ölçüde çözülmüş olmasına rağmen kot farkı yukarı mahalleye su çıkmasını önlediği için sorun oluyordu. İki ayrı depodan şebekeye ayrı ayrı su beslenerek sorun çözülmüş olur.

Kayacık bölgesinden eğim farkından istifade edilerek kendi cazibesi ile su getirilerek GÖLCÜK ALANI Mevkii düzenlenerek yağlı pehlivan güreşleri, sünnet düğünü ve nişan törenleri gibi sosyal etkinliklerde Kofçaz halkının hizmetine sunulmuştur.

1994 ve 1995 yıllarında Gölcük Alanı mevkiinde yağlı pehlivan güreşleri yapılmıştır. Kırkpınar’ da kendini denemek isteyen ve rakiplerini tanımak isteyen başpehlivanlar Kofçaz’ a gelerek güreşlere katılmışlardır.

Kofçaz-Beypınar mevkiinden yine ayni yöntemlerle su getirilerek Kanara Deresi(Böcek Deresi” mevkiinde piknik alanı düzenlemesi çalışmalarına başlanarak Kofçaz’ a ve hatta Kırklareli halkına güzel bir piknik alanı kazandırılmıştır.

Kofçaz’ ın hizmet gitmeyen bazı sokaklarına kilit taşı döşenmek suretiyle hem güzel bir görünüm hem de çamursuz temiz sokaklar halkın hizmetine sunulmuştur.

Sokak düzenlemeleri ile ilgili çalışmalar devam ederken belediyeye bir adet iş makinesi kazandırılır ve işler daha hızlı ilerlemeye başlar

Kofçaz belediyesinin ihtiyacı olan bir adet itfaiye ve yangın tedbirleri olarak gerekli malzemeler temin edilir.

YURT DIŞI İLİŞKİLER

Bulgaristan Yanbol vilayetine bağlı Balyarovo beldesi ile kardeş şehir anlaşması yapılmış ve karşılıklı ziyaretler gerçekleşmiştir.

AB fonlarından istifade edilerek karşılıklı projeler geliştirilmiş ve bu projeler kapsamında Kofçaz ve köylerinden 120 çiftçi organik tarım sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Tarım ve hayvancılığı teşvik etmek amacıyla organik tarım eğitimleri verilmiştir. Hayvan yemi ihtiyacını karşılamak üzere Beyci Köyünde YULAF, Yukarı Kanara köyünde Fİ ekimleri yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Ani program çerçevesinde Karaabalar köyünde organik kuru fasulye ekimi ve uygulaması yapılıp köylüye ek gelir imkanı sunulmuştur.

Bulgaristan tarafında projenin ortak partneri olan Balyarovo da organik kabak ve kurufasulye tarımı uygulaması yapılmıştır. Balyarovo köylüleri bugün ciddi bir kabak ve fasulye üreticisi olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapar duruma gelmişlerdir.

Partner ve kardeş belediye Balyarovo da bulunan eski bir Manastır restore edilmek suretiyle turizme kazandırılmıştır. Bugün turizme açık olan bölge ciddi bir turizm geliri elde eder hale gelmiştir. Darısı Kofçaz’ ın başına.

Nihat Öztürk 1994-2009 tarihleri arasında 3 dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra “ bu koltuklar geçici hizmet makamlarıdır, hiç birimiz koltuğa yapışıp kalacak değiliz, başka arkadaşlarım da biraz hizmet etme şerefine kavuşsun, biz de onları destekleme onurunu kazanalım “diyerek kendi isteği ile 4. dönem aday olmamış ve görev bayrağını 2009-2014 yılları arasında görev yapacak olan Nuri Çalışkan’a devretmiştir.

Nihat Öztürk;“ Bu makamlar halka hizmet için vardır, kimseye kalıcı değildir, herkesin bilmesini isterim ki koltuklar kimsenin tapulu malı değildir.

Bir hizmet yarışına giriyorsan eğer kaybetmekte kazanmak kadar onurludur. Hizmet bayrağını alan ve alacak olanlara o görevlerden onurlu bir şekilde ayrılmaların diliyor ve başarılı olmalarını istiyorum”  diyerek halka hizmet etmenin onuru ile görevi teslim etmenin mutluluğunu yaşamak çocuklarıma bırakacağım en büyük mirastır düşüncesi ile konuşmamızı sonlandırdı.

2.BÖLÜM 5-NURİ ÇALIŞKAN- (2009-2014)

3 Dönem belediye başkanlığı yapan Nihat Öztürk’ ten sonra hizmet sırası Nuri Çalışkan’ a gelir. 2009-2014 yılları arasında Kofçaz’ a hizmet veren Nuri Çalışkan Kofçaz ekonomisine hareket getirecek önemli projelere imza atar.

Öncelikle yıllardır bilinen, varlığından söylence olarak bahsedilen fakat artık ne bir iz, ne de kanıt kalan MALKOÇLAR SINIR kapısının açılışı ile ilgili çalışmalar başlar. Ancak konu iki taraflıdır ve çok köşeli bir problem gibidir. Öncelikle komşunun ikna olması gereklidir.  Komşuyu bu kapının açılması konusunda bugüne kadar ikna etmek mümkün olmadı. Değişen rejimler, zaman zaman savaşa varabilecek gerginlikler dönemi artık kapanmıştır. Kapının açılması her iki tarafın bölgesel kalkınmasında yararlı olacağı şüphesiz önemlidir. Ancak her iki taraf içinde istekler kadar siyasi irade önemlidir. Nuri Çalışkan iktidar partisi belediye başkanı olmanın avantajlarını kullanır, milletvekili Şenol Gürşan’ ın desteği ile bazı siyasi kararlar kolay alınır ve görüşmeler başlar.

Komşu Bolyarovo belediyesi ile görüşmeler başlar. Yapılan çalışmalar sonucu ortak bir proje geliştirilir ve bu proje Avrupa Birliği fonlarınca desteklenmeye değer bir proje olarak kabul edilir.

Projenin tanıtım ve imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Nuri Çalışkan; “Bolyarovo ve Kofçaz Belediyeleri olarak uzun yıllardan beri, Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında birçok ortak projeye imza attık. Uyguladığımız projelerimizi başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. İki komşu Belediye yöneticileri olarak, ortak ihtiyaçlarımız üzerine projeler kurgulayarak, iyi niyet ve samimi dostluğa dayanan anlayışla ortak problemlerimizi karşılıklı projeler ile çözüme kavuşturmanın yollarını aradık ve bunda başarılı olduk. İki bölgenin en büyük sıkıntılarının başında ekonomik nedenlerden dolayı bölge nüfuslarının günden güne azalması gelmektedir. İki bölge yetkilileri olarak ortak fikrimiz; bölge ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını düşündüğümüz Malkoçlar ile Istranca köyleri arasında daha önceleri aktif olan sınır kapısının tekrardan faaliyete geçmesinin sağlanması gerektiğidir. Bu düşünceden yola çıkarak Avrupa Birliği Katılım öncesi Mali Yardım aracı olan Sınır Ötesi İşbirliği  (IPA)  Programı kapsamında Bulgaristan’ın Bolyarovo Belediyesi ile liderliğini belediyemizin yaptığı “Malkoçlar ile Istranca köyleri Arasında Sınır Yolu Bağlantısı İçin Detaylı Proje Hazırlanması” konulu yeni bir proje hazırladık.  Bu organizasyonlara zaman zaman iki tarafın milletvekilleri, yerel yöneticileri, proje ekibi ve yerel halktan katılanlar oldu. Emeği geçen herkese Kofçaz Belediye Başkanı olarak teşekkürlerimi bir borç bilirim. “ diyerek projenin önemini ve yapılan çalışmaları özetledi.

Malkoçlar Sınır Kapısı diye bilinen bu kapının ismi aslında “ KAPI KULE SINIR KAPISI”  dır. Sınır kapanıp Edirne’ de bugün Kapı Kule diye bildiğimiz sınır kapısı ismi ile birlikte Edirne’ ye taşınmıştır. İleride ki çalışmalarda “ İsmimizi geri istiyoruz” diye bir çalışma da başlayacaktır, akılınızda bulunsun.

Nuri çalışkan,  bölge ekonomisine önemli bir canlılık getirecek olan “Sınır Ötesi İşbirliği” projesi devam ederken, Kofçaz’ a yine farklı bir proje kazandırmak için çalışmalarını yürütür. Kofçaz’ ın temiz havası, rakım yüksekliği insan sağlığı ve yaşamı için doğal bir cennet gibidir. Bu cennet gibi yere de huzur içinde yaşayacak insanlar layıktır. Büyük şehirler yığılmış olan huzur evi projeleri yaşlılarımız için bir huzur evinden ziyade bir işkence evine dönüşmeye başlamıştır. Kofçaz’ da kurulacak bir huzur evi, yaşlılarımız kadar bölgeye de ekonomik bir fayda sağlayacaktır. Milletvekili Şenol Gürşan’ ın yardımları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’ e proje anlatılır ve onay görür. Kofçaz’ a “ Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi” bakanlık onayı ile yürütülmeye başlar. Bu proje kapsamında önceki dönemlerde daha önce mülkiyeti Kofçaz Belediyesine ait olan “ Orman İşletme Müdürlüğü Tomruk Toplama Deposu” olarak kullanılan 50 dönüm yerin 27 dönümü, tekrar belediye adına tapulandırılır ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na “ Huzur evi ve Rehabilitasyon Merkezi” yapılmak amacı ile bedelsiz olarak tahsis edilir.

Nuri Çalışkan geleceğe ait bu projeler ile ilgili çalışmalarını yürütürken yaşanan bu günü de ihmal etmez. Kofçaz’ a gençlerin spor yapabileceği güzel mekanlar kazandırır. Halı saha ve basket sahası bugün gençlere hizmet vermektedir. Bu tesis sayesinde Kofçaz’ da spor faaliyetlerinde canlanma başlamıştır. Kofçaz Lisesi krosçuları İl’ de yapılan okullar arası kros müsabakalarında madalyaları toplamaya başlamıştır.

Nuri Çalışkan’ ın bir başka spor faaliyeti ile doğa yürüyüşü ile ilgilidir. Kofçaz’ ın bilinmeyen bir doğal zenginliğini ortaya çıkarmıştır. SAKLI CENNET olarak bizim isimlendirdiğimiz yer doğa yürüyüşü sevenler için keşfedilmemiş bir doğal yürüyüş alanıdır. 2014 yılının 9 Şubat’ ında “ Doğa Severler Derneği” nin düzenlemiş olduğu ilk yürüyüşe katıldık. Doğal güzellikleri, efsaneleri ile muhteşem bir yürüyüş parkuru. Kışın dağlardan eriyen kar suları uzun süre yer altından geldikten sonra tam bu nokta da yer yüzüne bir çağlayan gibi çıkış yapmaktadır. Köylülerce “Suyun Uçtuğu yer”  diye bilinen muhteşem bir doğa çağlayanı. “Eşek Durduran kaya” nın anlamlı efsanesi, kırk bir çeşit açan çiçekleri ile muhteşem bir yürüyüş parkuru. Nuri Çalışkan bu yürüyüşlere kendisi de bizzat katılmakta ve belediyeden destek olmaktadır. Bu parkurun kısa süre sonra Türkiye’ nin en önemli yürüyüş parkurlarından olacağına inanıyoruz.

Nuri Çalışkan yine gençler için önemli bir çalışma yürütmüş ve Kofçaz öğrencileri bir proje ile komşu Bolyarovo belediyesine götürülmüş ve oradan gelen öğrenciler Kofçaz’ da misafir edilmiştir. Bu proje ile ilgili bütün masraflar Avrupa Birliği Projesi kapsamında karşılanmaktadır. Gençlerimizin ilk defa yurt dışına çıkma şansı elde etmesi, üstelik bu giderler için bir ödeme yapılmaması Kofçaz Belediyesinin bir başarısıdır. Seyahat sırasında ilginç anekdotlar da yaşanmıştır. İlk defa yurt dışına çıkıp yabancı bir ülke ve insanlar ile karşılaşan bir öğrenci yolda gördüğü bir köpek için “ öğretmenim, Bulgar köpeği tıpkı bizim köpekler gibi” demesi herkesin gülmesine sebep olmuş. Hayvan veya insan tüm canlılar Dünya’ nın her yerinde aynidir. Ayrımı insanlar yapar. Bu husus her ne kadar kitaplarda yazsa da yaşanmadan bazı konular öğrenilmiyor demek.

Nuri Çalışkan Kofçaz’ ın geleceği ile ilgili bir önemli projeye’ de kooperatifçilik alanında el atar. “ S.S Kofçaz Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”, isimli kooperatif Kofçaz köylerinin birlik ve beraberlik içinde bir araya gelerek, kendi imkanlarını birleştirip, devletin yasal olanaklarından da faydalanmak suretiyle öncelikle tarımsal, sosyal ve külterel alanlarda çalışmalar başlatılır. Birlikten kuvvet doğar inancıyla.. Devletin verdiği destekler takip edilir kooperatif üyeleri adına. Süt, buzağı desteği ve araç desteği sağlanır. Besicinin en önemli ihtiyacı olan yem, kooperatif yem kırma makinesinde hazırlanır ve 1/3 oranında daha ucuz olarak üreticilere ulaştırılır. Kooperatif bugün Kofçaz ve köylerine hizmete devam etmektedir. Nuri Çalışkan’ın başkanlığı, İsmail Eser ( 1984-1994 yılları belediye başkanı) ve Remzi Bozan ( Yukarı Kanara köyü) ın yönetim kurulu üyeliğini yaptığı yönetim Kofçaz ve köylerine ekonomik, sosyal ve kültürel çalışmaları ile hizmet vermeye devam etmektedir. Nuri Çalışkan “ Kofçaz’ a hizmet için çıtayı çok yüksek tuttuk. İmkanlarımız ölçüsünde hizmet vermeye çalıştık ve hala devam ediyoruz. Tek isteğim llçem’ de gençlerimizin işsizlik nedeniyle başka yerlere gitmek zorunda kalmayacağı, refah düzeyinin yüksek olduğu bir ortam yaratmaktı. Belediye başkanlığı gibi politika ile gelinen makamlar bir bayrak yarışı gibidir. Bayrağı alan en iyi şekilde yarışıp hedefe hızlı bir şekilde ulaşmaya çalışır. Meclis üyelerimiz ile birlikte Belediye Başkanlığım dönemimde ileriye dönük güzel hizmetler vermeye çalıştık ve verdik. Görevi devralan arkadaşımızın da Kofçaz için güzel hizmetler vereceğine inanıyor ve ona başarılar diliyorum. Bu tür görevlerde önemli olan, hizmet süresi sona erdikten sonra da başın dik olarak onurla, gururla halk arasında gezebilmektir. İlçemize az veya çok hizmeti geçenlere teşekkür ediyor, hizmete devam edeceklere de başarılar diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Bizde Sarantalı Köylüm olarak kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar diliyoruz.

Bu kayanın ilginç bir hikayesi var. Keşirlik-Kofçaz arası bugünkü yol yapılmadan önce köylüler Kocayazı Köyünde bulunan değirmende un öğütmek için eşeklerine yükledikleri iki çuval buğdayı yakın diye bu yolu kullanıyorlarmış. Ancak yol çok engebeli ve dik. Atların gitmesi mümkün değil. Eşek doğayı çok iyi bilen, dik yamaçlardan en iyi eğim ile nasıl geçilmesini bilen akıllı bir hayvan olduğu için tercih sebebi. Bu kayanın önüne gelindiği zaman iki yanına buğday çuvalı yüklü eşeğin bile geçmesi imkansız. Çuvallar indirilip, önce eşek geçirilir, daha sonra çuvallar tekrar yüklenip Kocayazı değirmenine doğru yola devam edilirmiş. Eşekler zoraki mola verildiği için bu kayanın ismi o günlerden beri “EŞEK DURDURAN KAYASI” olarak anılır olmuş.