KOFÇAZLILAR 6.GELENEKSEL PİKNİĞİ

DEVLETLİ AĞAÇ KÖYÜ/ KOFÇAZ

 

Mayıs Ayı Kırklareli’nde öylesine hızlı yaşanmaya başladı ki, yetişmek mümkün değil. 17-20 Mayıs arası tüm hızı ile devam eden “KAKAVA” etkinliklerinin yorgunluğunu atamadan 21 Mayıs Pazar günü Devletli Ağaç Köyünde Kofçazlılar Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği 6. Dayanışma pikniğindeyiz.

Kofçaz ilçesi Kırklareli’ nin nüfus olarak en küçük ilçesidir. Hani Kırklareli’ nin küçük bir mahallesi gibidir. Her köyünde bir apartman kadar seçmen yaşamadığı için siyasilerimiz pek fazla itibar etmez. Seçimden seçime kerhen de olsa bir tur ziyareti yaparlar. Köylerde kimse onları karşılamadığı içinde biraz bozulurlar. Halbuki bilmezler ki herkes sabahın erken saatinden itibaren işinde gücündedir.  Tarlalar ekilmek, hayvanlar yemlenip sütlerinin sağılması gereklidir. Kısaca kimsenin boş muhabbet dinleyecek zamanı yoktur.

 

 

 

 

Kofçaz ilçesinin her köyünde ayrı bir destan yazılmıştır. Her köyü ayrı ve birbirinden farklı özellikler ve güzellikler yaşar. Hani siyasilerimiz derler ya “ Alevisi-Sünnisi, Türk’i, Boşnağı, Gacalı, Pomağı”, Kofçaz ilçesi işte tam öyledir. Alevisi-Bektaşisi-Bedreddinisi-Sünnisi hiçbir dil, din, ırk ve renk ayrımı yapılmadan 600 yıldır bu topraklarda kardeşçe ve hep birlik barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürürler.

 

Etkinliğe Kofçaz Kaymakamı Ahmet Güneri, Belediye Başkanı Mehmet Bağcı, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, köy muhtarları ve çevre köylerden gelen çok sayıda misafir katıldı. Etkinliğin en güzel ve dikkat çeken özelliği ise, dışarıdan her hangi bir sanatçı olmayışı idi. Halk kendi müziğini kendi yaptı, kendi türkülerini söyledi. Hep birlikte halaylar çekilip, türküler söylendi ve eski günleri anımsamak için maniler söylendi. Kofçaz’ da koltuklara oturup türkü dinleyen pasif izleyiciler değil, aktif türkü söyleyip, eğlenen insanlar vardı.

 

 

 

 

 

 

Etkinliğin en önemli konusu ise eski geleneklerimizden olan “KASIM DEVESİ “ oyunu idi. Bu eski geleneğimiz unutulmadan bugün devam edebiliyorsa hala umut var demektir.

 

Pikniğin yapıldığı TAVŞAN TEPE denilen alan yüzlerce yıldır ayni etkinliklere ev sahipliği yapıyor. İlk konuğu Osmanlı Padişahı 1. Murat 1361 yılında Polos Kalesini almak için kuşattıktan sonra, yoluna devam eder ve Tavşan Tepe denilen yerde otağını kurar. Polos Kalesinin alındığı haberi orada kendisine ulaşır. Bir rivayete göre de üç kilometre mesafede olan bugünkü Devletli Ağaç Köyünün olduğu yerde bulunduğu sırada haber kendisine ulaşır. Orada bulunan bir meşe ağacının gölgesine oturur ve “ Sen ne devletli bir ağaçsın “ der. O gün, bu gün köyün adı DEVLETLİ AĞAÇ, otağ kurduğu bölgenin adı da TAVŞAN TEPE olarak anılır.

 

 

 

 

 

 

( köy ve olay hakkında geniş bilgi “KOFÇAZ İLÇESİ VE KÖYLERİ” kitabında vardır)

Köyü şair Bahtiyar Ergül’ ün şiiri ile tanımaya çalışalım,

Bilir mi sin sen bizim orayı

Dostluktan önce kimse tutmaz parayı

Çaresiz dosttaki açık yarayı

Sarmadıysan beni tanıyamazsın

 

Ödünç al komşudan sormaz hiç parasını

Nifak yoktur, kimse açmaz kimsenin arasını

Angıç’ tan yapılmış demet arabasını

 

Görmediysen beni tanıyamazsın

Ocaklıkta yanardı idare kandilimiz

Sorsan, iç güveysinden halliceydi halimiz

Hünkar Hacı Bektaş Veli bizim Pirimiz

Diyemezsen beni tanıyamazsın

21 MAYIS 2017
DEVLETLİ AĞAÇ KÖYÜ-KOFÇAZ
MUSTAFA KARACA
DEVLETLİ AĞAÇ KÖYÜ-KOFÇAZ