KORUKÖY TAŞ OCAĞI

 

 

Kırklareli Merkeze bağlı Koruköy’de ormanlık alanda bulunan, 96,95 hektarlık Ruhsatlı sahanın tamamında, II. Grup Dolomit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Kapasite Artışı” için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmak istenmiş, Ancak, köylülerin ısrarlı tepkileri ve protestoları nedeniyle toplantı yapılmamıştır.

Bölge halkı, yetkililere bilgilenmeye karşı çıkma gerekçesini, “her taraf taş, kil, mıcır ocağı ve kırma eleme tesisi. Neyin bilgisini vereceksiniz. Burada biz yaşıyoruz. Siz değil. Yollarda kamyonlar yüzünde şimdi gezemiyoruz. Bir yenisine tahammülümüz yok. Artık yeter. Daha iyi anlamanız için Türkçe söylüyoruz İS-TE-Mİ-YO-RUZ” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Toz yüzünden arıların, meyvelerin ve sebzelerin yok olduğunu dile getiren köylüler, ARTIK YETER. Bizden sonrakilerin yaşayacağı köy, orman doğa kalmıyor. Köyün içinden geçen derede patlamalardan dolayı sularının azaldığını, İçme sularının büyük bir tehlike altında olduğunu dile getirdiler.

Üstelik bilgilendirme için gelenler  gerçekten köyde ki yaşamdan haberleri olsa, toplantı saatini daha gerçekçi bir zaman diliminde belirlerdi. Belirlenen saatte köylü hayvanlarını bakıyor, süt sağıyor ve toplama merkezine süt  teslim ediyorlar.

Koruköylüler “Bizler bölgede yaşayanlar olarak, Madenci Şirketlerinin çevre hakkından sonra, yaşam hakkımızı da yok etmesini istemiyoruz. Taş ocaklarının yarattığı tahribat artık uzaydan bile görünüyor. Yeter artık” diyerek haykırdılar.

Aynı bölgede 12 sahada faaliyet devam ederken yeni projelerin gelmesi, var olanlarında kapasite arttırma talepleri gerçekleşirse, bu kadarına ne dağ, ne orman, ne insan dayanır.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre meclisi olarak köylümüzün yanında olup, Anayasamızın 17 ve 56 maddeleri gereği, doğamıza, toprağımıza, suyumuza, doğal ve sosyal yaşamı yok edecek bu tür faaliyetlere karşı durmaya devam edeceğiz.

 

GÖKSAL ÇİDEM

Kırklareli Kent Konseyi

Çevre Meclisi Başkanı

27.02.2017