Kritik Konularda Meclis’e Sunulan ve AKP Oylarıyla Reddedilen 17 Önerge

934

1. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de sentetik uyuşturucu kullanım yaşı 11’e düştü. Meclis’e verilen ‘sentetik uyuşturucular araştırılsın’ önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. (17 Ekim 2017)

2. Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facidan hemen önce verilen ‘maden kazaları araştırılsın’ önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

3. 15 Temmuz darbesinin ‘siyasi ayağının’ ortaya çıkarılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

4. Binlerce kişinin parasını tokatlayan Çiftlik Bank’ın araştırılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

5. MHP’nin, çocuk istismarlarının önlenmesi için araştırma komisyonu kurulması önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

6. Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısının ardından muhalefetin verdiği ‘saldırı araştırılsın’ önergesi AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

7. ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerinin araştırılması için komisyon kurulması önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

8. Bir dönem herkesin diline pelesenk olan ‘faiz lobisi’nin araştırılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

9. Muhalefetin iki defa Meclis’e sunduğu ‘Man Adaları Belgeleri Araştırılsın’ önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

10. Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan saldırının araştırılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

11. MHP’nin, Ege’deki 16 adanın ‘Yunanistan tarafından işgal edildiği’ iddialarının araştırılması için verdiği önerge AKP oylarıyla reddedildi.

12. ‘Paralel yapı’ araştırılsın önergesi AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

13. Askerlerin yemekten zehirlenmesinin araştırılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

14. Helin Palandöken’in öldürülmesinin ardından Meclis’e sunulan ‘bireysel silahlanma araştırılsın’ önerisi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

15. Lösemi hastalarının ve ailelerinin sorunlarının tespiti için verilen araştırma önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

16. IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Kaynak : Onedio.com