Spor ve Nostalji -10- Kırklareli’nin Basketbol Geçmişi

İlimizin spor tarihini ve geçmişini nostaljik bir format içerisinde araştırıp, kağıda döktüğümüzde, nedense öncelikli olarak futbol ön plana çıktı.

Bu kez Dünya Kupası sürecinde doyduğumuz futbol aleminden uzaklaşarak sizleri 50 yıl evvelki basketbol geçmişimize götürmek istiyoruz.

Kırklareli’de basketbolun ilk olarak ne zaman oynanmaya başlandığını bilemiyoruz. Fakat Selçuk Aladağ ile yaptığımız sohbette 1958 yılında ilk ve resmi olarak Gençler Ligi adı altında oynandığını öğreniyoruz.

Atatürk Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Ticaret Lisesi yeni binaları ile birlikte, yeni spor salonları ile eğitim hayatına başlarken, bu okulların öncülüğünde, basketbol ve voleybol branşları da yeşerip gelişmeye başladı.

1965 yılında, beden eğitimi öğretmeni olarak ilimize tayinleri çıkan Erol Olgaç ve Meryem Olgaç ikilisi sporda devrim niteliğinde çalışmalar yaparak, basketbol, voleybol, jimnastik ve atletizmde kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde ettiler.

1968 yılında Ticaret Lisesi’nde göreve başlayan Mustafa Keleş ile birlikte Lise – Ticaret Lisesi rekabeti özellikle basketbol ve voleybola büyük ivme kazandırdı.

Fakat bu tarihlerden evvel özellikle Avukat Özgerhan Tolunay ve Ercan Özhekim, hem oyuncu hem de idareci kimlikleri ile basketbolun sevilmesinde ve gelişmesinde katkılarının çok büyük olduğunu belirtmek gerekir.

1962 yılında Kapalı Spor Salonu’nun açılmasıyla, kulüpler arası rekabete bağlı olarak basketbol, futbolun bile önüne geçti. Özellikle Gençlikspor, şehrin en iyi ve en popüler oyuncularını bünyesinde toplayarak, uzun süre il şampiyonluğunu elden bırakmadı.

1500 kişilik spor salonunun dolduğu ve seyircinin basketbola doyduğu bu dönemlerde, Zeki Tosun, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Takımı’na transfer olarak, ilimizin adını İstanbul’da ve ülke genelinde duyurdu. 202 kez mili olarak, Avrupa ve Balkan Karmalarına seçilen basketbolcumuz Zeki Tosun, ilimizdeki birçok yetenekli gence örnek olup, önünü açtı.

Nejat Körpeli, Nejat Deyrin, Derya Engül, Levent Şenoymak ve Murat Mermi Türkiye 1. ve 2. Basketbol Liglerinde başarılı olarak ilimizin adını duyurdular.

1960’lı yıllarda forma giyen üç yetenekli sporcumuzu özellikle belirtmem ve rahmetle anmam gerekir diye düşünüyorum.

Feray İnak, Kırklareli Lisesi’nden yetişen ve Gençlikspor’da devleşen bir sporcuydu. Hava Harp Okulu’nu bitirdikten sonra Teğmen rütbesiyle pilot oldu. Pilotluğunu yaptığı F5 uçağıyla bir görev uçuşu sırasında şehit düştü.

Sadri Biner, Ankara Muhafız Gücü’nde oynayarak kendini kanıtladı. Kariyerinin en güzel döneminde ilimizde geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Ertan Genç, ilimizin yetiştirdiği ender yetenekli sporcularımızdan biriydi. Havakuvvetleri’nden Yarbay olarak emekli olduktan sonra vefat etti.

Hepsini saygı ve rahmetle anıyorum.

Basketbol ile ilgili yazılarıma ileriki sayılarda devam edeceğim. Erol Olgaç ve Meryem Olgaç’la yaptığım bir görüşmede arşivlerinde yüzlerce resim ve spor günlükleri olduğunu öğrendim. Bu bilgileri ve resimleri benimle paylaşabileceklerini ve bir dönemin aydınlatılmasına katkı sağlamak istediklerini belirttiler.

Bu kadar büyük bir arşiv içerisinde nice yaşanmış öyküler, kaybolmuş anılar ve ilimize dair gizli kalmış bilgiler bulunabileceği beni çok heyecanlandırdı.

Bir an önce bu arşivlerden edineceğimiz bilgi ve resimleri sizlerle paylaşmak için can atıyorum.

İzmir’de yaşayan bu değerli öğretmenlerimize şehrim adına teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.