Kırklareli’nin en ünlü Cerri; Fethullah Gülen

NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR

Üç aylar geldi gelecek derken hiç anlayamadık Ramazan Ayının sonuna geliyoruz. Ramazan sonu demek bayram anlamına, bayram da bugünün anlayışında 9 gün tatil demek. Ramazan ayı boyunca TV ekranlarında hep aynı yüzleri, geçen yıl ki söylemlerinin tekrarlarını salya sümük ağlayarak anlattıkları hikayeleri dinledik. Halbuki Osmanlı bu konuda bizden çok daha ileride imiş.

CERR NEDİR-CERRE ÇIKMAK NEDİR

Osmanlıda medrese öğrenimi gören öğrenciler üç aylar dediğimiz Recep-Şaban-Ramazan aylarında hocalarından izin alarak köy ve kasabalara giderek vaaz ve sohbetlerde bulunup halkı bilgilendirirlerdi. Bu sayede hem öğrenciler okudukları ve öğrendiklerini halk ile paylaşır tecrübe kazanır, hem de okul harçlıklarını çıkarlardı. Burada asıl önemli olan 9 ay boyunca ayni imamdan aynı vaazları dinlemekten bıkan cemaat yeni yüzler ve yeni söylemler ile bilgi sahibi olurdu. Köy imamları ise bu üç ay boyunca biraz dinlenerek bilgilerini tazeleme fırsatı elde etmiş olurdu.  Osmanlının yenilenme ve yenilik hareketinin öncülüğü sayılabilecek olan bu CERR olayı bizim bugün ekranlarda yüzlerini eskitmekten korkmayan alimlerimize örnek olsun diyelim. Ayni şeyleri tekrar etmeyi alimlik ve konuşma sayan dostlarımız konuşmaktan fırsat bulup Osmanlıda Cerre çıkmanın ne anlama geldiğini öğrensinler.

Bu durum ne yazık ki son devir halk yapısında bozulma ile beraber öğrencilerinde ilmi bir dirayetten yoksun olarak sadece para toplamak için bölgelere seyahatleri ile devam etmiştir. Daha sonraları din tüccarları çıkıp iki-üç dua öğrenen, biraz Arapça bilenler üç aylar boyunca halkın dini duygularını istismar etmişlerdir.

Konu hakkında geniş bilgiyi “https://line.do/…n-ve-en-guzel-adetler/2ty/vertical” sitesinden okuyabilirsiniz.

Cerre çıkmak dinimiz ve töremiz gereğince güzel bir adet sayıldığından ilimize de bu kapsamda halk arasında “ Ramazan Vaizleri” denilen gezici vaizler de gelirdi. Bu vaizlerden ilimize gelen Fethullah Gülen hocamız Kırklareli Büyük Camide Ramazan ayında vaaz vermiştir. Ancak Kırklareli Fethullah Gülen hocanın vaazlarından hoşlanmamış olacak ki vaazlarına kimse gitmemeye başladı. Bugün Lise öğrencilerinin müdürlerine sırtlarını dönüp protesto ettikleri gibi Kırklareli Büyük Cami cemaati de hocamıza sırtını dönünce hocamız Edirne’ ye hicret etmek zorunda kaldı.

Nerden bilirdik ki Dünya lideri olabilecek değerli bir hocamızın Kırklareli’ ne geldiğini. Biz onu Cerre çıkan bir vaiz zannetmişiz. Varlığı ile ABD Pensilvanya’ da ikameti sırasında kendisini ziyarete gelenlerin sebebiyle turizme büyük katkısının olduğunu öğrenince içimiz burkuluyor. Bu turistler Kırklareli’ ne gelseler turizme büyük katkıları olurdu. ABD uyanık hocamızın değerini önceden anlayıp transfer edivermişler. Allah geçinden versin yarın hakkın rahmetine kavuşsa türbesini ziyarete gidip adak adayanların sayısı Türkiye’ ye gelen turistten fazla olur. Malum son yıllarda türbe ziyaretleri pek fazla oldu. Yaşamdan umudu kesen insanlarımız evliyalara ve türbelere yöneldi.

Sarantalı Köylüm