Macit Sabır – Atatürk Kırklareli’ye Neden Geldi -1-

427

ATATÜRK KIRKLARELİ’YE (NEDEN) GELDİ.

Her yıl 20 Aralık günü havanın soğuk, yağmurlu veya kar yağışlı olmasına aldırmaksızın Kırklareli Atatürk’ ün İlimizi ziyaretini anmayı gelenek haline getirmiştir. Bu geleneksel anma günleri artık bir yasak savar hale gelmeye başlamıştır. İçerikten yoksun anma söylemleri ve bir Atatürk şiiri İle günden tamamlanmaktadır. Halbuki Atatürk Kırklareli’ ne çok farklı amaçlarla gelmiş, çok önemli devrimlerin “ KÜLTÜR DEVRİMİ  gibi” haberini Kırklareli’ de vermek istemiştir.

Atatürk Kırklareli İl’inin çevresi bağlarla çevrili bir şehir olduğunu, çalışkan Rumeli insanlarının pek çoğunun geçimini bağcılık ile kazandığını bildiği için, bu bağlardan üretilen üzümlerin değerlenmesi, üreticimizin emeğinin karşılığını alıp geçimini sağlaması için   “MİLLİ İÇECEK “ olarak tavsiye ettiği “HARDALİYE’ yi” içmemizi ve sahip çıkmamızı istemiştir. Olayı sadece bir tavsiye ve bir bardak bedava ikram edilen hardaliye olarak görmek çok yanlıştır. Bir yıl boyunca bir bardak dahi hardaliye ( bedelini ödeyerek ) içmeyen insanlar 20 Aralık günü birden hardaliye içicisi  olmuşlardır. Belediye Başkanlığının incelik göstererek ikram ettiği bedava hardaliyeleri içip, bir daha seneye görüşmek üzere veda etmektedirler. Atatürk tıpkı Samsun’ da olduğu gibi sahil ile gemi arasına sıkışmış ve oradan yıllardır çıkamadığı gibi, Kırklareli’ de de Hardaliye ve İstasyon Caddesi arasına sıkışmıştır..

Atatürk’ ün yurt gezileri ve özellikle Trakya ve Kırklareli gezisi tüm detayları ve sonuçları ile araştırılmalı ve bugüne uyarlanacak dersler çıkarılmalıdır. Özellikle siyasi parti ayrımı yapmadan siyaset ile ilgilenen, siyaset dışı kalmak isteyip sivil toplum örgütlerinde görev alan insanlarımızın ibretle ve ders alarak okuması gereken bir araştırma yazısını EĞİTİMCİ-YAZAR MACİT SABIR hazırladı ve siz okurlarımızın ilgisine sundu.

İlk iki bölümünü okurlarımıza sunduğumuz yazı dizisi her hafta Cuma günleri devam edecektir. Dünün yaşanan ve gelişen olaylarının bugün yaşadıklarımız ile kıyaslandığında ibret almamız gereken çok önemli ipuçlarına ulaşılmaktadır.

Rahmetli Bahriye Üçok’un hazırlamış olduğu, ve öldürülmesine sebep olan ve daha önce gazetemizde yayınlanan  “LAİKLİK RAPORU” kadar önemli bir araştırma yazısını hazırlayan Eğitimci- Yazar Macit Sabır’a bu önemli tespitlerini okurlarımız ile paylaştığı için ayrıca teşekkür ediyoruz.

SARANTA HABER

10.OCAK.2017