MUHTARLAR KIBRIS’TA -3-

GAZİ MAGUSA

 

Gezimizin son durağı Gazi Magusa. Bir şehre gazilik ünvanı kolay verilmiyor elbette. Magusa şehri 1974 Kıbrıs çıkarması öncesi ve sırasında şiddetli çarpışmalara sahne olmuş. Makarios’ u devirip Kıbrıs yönetimini ele geçiren Nikos Samson kuvvetleri şehri ele geçirip Türklerden temizlemek için büyük bir askeri güç ile şehri kuşatmışlardır. Kuşatma esnasında şiddetli çatışmalar olmuş ve büyük kayıplar verilmesine rağmen Magusa şehri büyük bir direnç göstermiş ve şehri savunmuş ve büyük bir katliamı önlemiştir. Bzıları bu kuşatmanın ve savunmanın önemini anlatmak için Gazi Osman Paşa’ nın Plevne savunması ile kıyaslarlar ve hatta, Plevneden sonra tarihimizde ikinci büyük savunma savaşı diye anlatırlar.

Plevne deyince aklımıza Namık Kemal ve elbette “ VATAN YAHUT SİLİSTRE” gelir. Namık Kemal Vatan Yahut Silistre’ yi yazıp, oyun sahnelenmeye başlayınca büyük ilgi ve çoşku ile izlenir. Dönemin Padişah’ ı Sultan Abdülaziz “ milli duyguları galyena getirdiği “ gerekçesi ile oyunu yasaklatır ve Namık Kemal’ i Magusa’ ya sürgüne gönderir. 1 Nisan 1873 yılında başlayan Magusa sürgün günleri 38 ay devam eder. Sununda af edilip İstanbul’ a döner ve mücadeleye kjaldığı yerden devam eder.

Namık Kemal’ in Magusa’ da kaldığın hücre ve ev bugün müze ve kütüphane haline getirilmiş ve ziyarete açık. Nasmık Kemal’ in kaldığı hücredeki yatağı, çalıştığı oda ve masası hala eski özelliğini korumaktadır. Magusa’ ya gidenlerin mutlaka uğradığı önemli bir ziyaret yeri.

 

 

LALA MUSTAFA PAŞA CAMİİ

 

1298-1312 yılları arasında Kıbrıs’ ta Lüzinyanlar döneminde yapılmış önemli ve görkemli bir yapıttır. O dönemde Aziz Nikolas Katedrali olarak anılıyor ve Lüzinyan Krallarının taç giyme merasimi yapılıyormuş. Lüzinyan Kralları ayni zamanda Kıbrıs ve Kudüs kralı sayıldığı için ilk tören Lefkoşa ST. Sophia Katedralinde yapılıp Kıbrıs Kralı tacı giyilir, daha sonra Magusa Aziz Nikolas Katedralinde Kudüs Kralı tacı giyilmek suretiyle krallıkları ilan ediliyormuş. Ada 1571 yılında Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından alınınca Lefkoşa St.Sophia Katedrali Selimiye Camii, Magusa Aziz Nikolas Katedrali de Lala Mustafa Paşa Camii olmuş. Tam 445 yıldır bu özellikleri ile ibadete açık mekanlar olarak ziyaret ediliyor.

 

 

 

1566 yılında vefat eden ünlü Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’ dan olan oğlu 2. Selim veya halk arasındaki ismi ile Sarı Selim Lefkoşa Selimiye Camiinden başka Edirne’ de dünya mirası kabul edilen ve Mimar Sinan’ ın ustalık eserim dediği SELİMİYE CAMİİ’ ni yaptıran padişah olarak bilinir.

 

CÜMBEZ AĞACI veya FİRAVUN AĞACI

 

 

Lala Mustafa Paşa Camiinin havlusunun sol kısmında Kıbrıs’ ın ünlü CÜMBEZ AĞACI dikkatimizi çeker. Ağaca çakılı kitabesinde 1299 yılı dikkatimizden kaçmasın sakın. 1299 Osmanlı Devletinin kurulduğu yıl. 1298 yılında Aziz Nikolas Katedrali inşaatı başlarken dikilen CÜMBEZ AĞACI 717 yıldır gelen ziyaretçileri selamlıyor. 717 yıldır kim bilir kimler gölgesinde oturup dinlenmiştir. Bizde muhtarlarımız ile birlikte hem dinlenip, hem de hatıra resmi çektiriyoruz.

Cümbez veya tropikal incir olarak bilinen ağaç Kıbrıs adasının yaşayan en yaşlı varlığı olarak dikkat çeker.  Cümbez ağacının gövdesi 2.70 metreden sonra yedi dala ayrılıp yılda yedi defa ürün verdiği için kutsal bir meyve olarak kabul edilir. Birde Katedralin bahçesinde olunca iki defa kutsallık yaşamış ve 717 yılı devirmiştir. Ağacın meyvelerine halk arasında FİRAVUN MEYVESİ denmesi ağacının köklerinin Doğu Afrika’ ya kadar uzandığı efsanesinden kaynaklanmaktadır.

 

GAZİ MAGUSA PETEK PASTAHANESİ

 

Gazi Magusa’ da gidilmesi gerekli önemli bir mekan olan PETEK PASTAHANESİ  bir kahramanın yaşam öyküsünün eseri. 1974 Kıbrıs çıkarması sırasında Magusa’ ya Gazi ünvanının verilmesine sebep olan şanlı direniş’ i destekleyen kahraman bir tankçımızın efsane olan sıra dışı bir mücadelesinin sembolü olan yer. Kahraman tankçımız her türlü fizik kurallarına karşı gelerek tankını motosiklet gibi kullanarak kuşatmayı yarma mücadelesi vermiştir. Komutanları onun bu kahramanlığını ödüllendirerek her kesimin gideceği bir mekan yaratmasına yardımcı olmuşlar. İşte bu kahramanın mekanı Gazi Magusa’ ya gelen turistlerin dinlenme ve buluşma noktası.

 

SHAKESPEARE VE OTHELLO

 

Ada’ nın İngiliz sömürgesinde olduğu dönemde geçtiği tahmin edilen Shekespeare’ nin ünlü tragedyasının geçtiği mekan olarak bilinir. Tragedyanın kahramanı Faslı Othello’ nun anısına kaleye Othello Kalesi denilmektedir. Othello Kalesini gezerken sanki aniden Othello’ nun karşımıza çıkacağını hissederiz.

 

 

GAZİ Magusa ziyaretimizi çarşı turu ile tamamlayıp Girne CHRATOS HOTEL’ e geri dönüyoruz.

 

YEĞENİMİZ FUNDA KÖROĞLU FERİT’ i ziyaret

 

Kıbrıs’ a gidip yeğenimizi görmeden dönmek olurmu ?, elbette yeğenimizi de ziyaret ediyoruz. Yaklaşık 10 yıldır Kıbrıs’ ta ikamet edip veterinerlik yapan yeğenimiz Funda son ziyaret yerimiz. Oğlu Ertuğrul ve kızı Mina’ yı bu yıl biraz daha büyümüş ve olgunlaşmış gördük. Tahsillerini devam ettirdikleri kolej’ de Türkçe, İngilizce ve Rumca dersleri diğer sosyal ve fen dersleri ile birlikte yürüdüğü için oldukça zor ve disiplin isteyen bir süreç yaşıyorlar. Bu sebeple ziyaretin kısası makbul diyerek belirli bir süre sonra hotelimize dönüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 kasım 2016 eve dönüş süreci başlıyor.

 

Misafirliğimizin son günü dönüş hazırlıkları var. Ancak bugün Mustafa Kemal Atatürk’ ün aramızdan ayrılışının 78. yılı. Muhtarlarımızın düzenledikleri etkinliğe Chratos Hotel yönetimi ve diğer misafirlerde katılınca ortaya hayli kalabalık ve güzel bir etkinlik çıkıyor. Muhtarlarımıza, Chratos Hotel yönetim, personel ve misafirlerine bu anlamlı etkinliğe katıldıkları için saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu güzel etkinliğin mimarları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kıbrıs mücadelesine katkı vermiş, Kıbrıs’ ın özgürlük ve bağımsızlığı için çalışmış, savaşmış, şehit ve gazi olmuş tüm kahramanlarımıza minnet ve saygılarımızı sunar, mücadelenin ilk önderi Dr.Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve tüm kahramanlarımızı rahmet ve saygı ile anıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Karaca