Mustafa Kemal’in Kubilay İrtica Olayına Bakışı

801

Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın 1930 Kasım ayında yapılan belediye seçimlerinde büyük başarı göstermesi nedenlerini araştırmak amacı ile, Atatürk, 3,5 ay sürecek bir gezisinin Trakya bölümü 20 Aralık 1930 tarihinde Kırklareli’ne gelmek suretiyle başlatmış bulunuyordu.

Mustafa Kemal Kırklareli’nde iki gün kaldı. Buradan Edirne’ye gitti.  23 Aralık 1930 tarihinde Edirne Tük Ocağı’nda konuşmaya hazırlanırken şifre memuru Ferit Bey kendisine Başbakan İsmet İnönü’nün, yobazların Menemen’de başkaldırdıklarını, kendilerine müdahele eden Yedek Subay Öğretmen Mustafa Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki’yi şehit ettiklerini bildiren şifresini iletti. Türk ocağını tıklım tıklım doldurmuş olan Edirneliler bu olayı dikkatle takip ediyorlardı. Özellikle Mustafa Kemal’in arkasına oturtulmuş bulunan Erkek Öğretmen Okulundan seçilmiş 25 kadar öğrenci Mustafa Kemal’in hareketlerini, psikolojik değişikliklerini daha iyi görebiliyorlardı.

Mustafa Kemal şifreyi okuyunca birden ayağa kalktı ve Edirnelilere hitaben;

“Sevgili yurttaşlarım, şimdi aldığım bir habere göre Ankara’da önemli devlet işleri çıkmıştır. Bunun için Ankara’ya dönmek zorundayım. Buraya uzun süre kalmak için gelmiştim. İleride yine gelirim.”

diyerek odasına gitmiş, Ankara’ da bulunan Başbakan İsmet İnönü ile bir telefon konuşması yaparak kendisini ve ordu komutanlarını, ordu müfettişlerini ilk trenle İstanbul’a gelmelerini istemiştir. Mustafa Kemal’in kendisi de trenle Edirne’den Babaeski’ye gitmiş, giderken yol üstünde Havsa’lı ve Babaeskili yurttaşlarla görüşmüş, Babaeski’de kendisi için hazırlanmış özel trenle İstanbul’a gitmiştir. Mustafa Kemal hiç vakit kaybetmeden Başbakan İsmet İnönü, İç İşleri Bakanı Recep Peker, Ordu komutanları ve konuyla ilgili olanların katıldığı bir toplantı yaptı. Kararlar alındı. Herkesi vazifesi başına gönderdikten sonra Türk Ordusu ve millete bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Bu mesajında Mustafa Kemal şöyle diyordu;

“Kubilay temiz kanı ile Cumhuriyetin hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.”

Menemen’de Cumhuriyete baş kaldıranlar, Kubilay’ın boynundan kafasını kesip sokaklarda gezdirenler, Bekçi Hasan ve Şevki’yi şehit edenler yargılandıktan sonra cezalandırılmışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk tarihten ders alarak geriliği, cehaleti, Cumhuriyet ve yenilikler için tehlike görmüş, ulusun çeşitli kesimlerine uyarılar yapmış, vazifeler vermiştir. Her yeniliğin muhalifleri olduğunu söyleyerek uyanık bulunmak gerektiğini vurgulamıştır. Prof. Hilmi Ziya Ülken ise Kubilay’ın şehadetini İKİNCİ BİR KERBELA olarak vasıflandırmıştır. Menemen’de Kubilay için yapılan anıtın kaidesine şu cümle yazılmıştır.

“İNANDILAR- DÖĞÜŞTÜLER-ÖLDÜLER”

Çünkü onlar karanlığın üstüne yürüdüler. Aydınlığın bekçileri olduklarını biliyorlardı.

Ruhları şad olsun.