İĞNEADA’ DA SU SORUNU

 

İĞNEADA- KIRKLARELİ

Sayın Yetkili,

 

Uzun süredir İğneada’ya bağlı Limanköy ve Beğendik köylerinde yaşanan susuzluk problemine  yerelde bulunan kamu yöneticilerinden çözümü bulamadığımız için konu ile ilgili hem bilgilendirme hem de yardım amacıyla sizlere bu epostayı yollamaya karar verdik.

Özellikle Mayıs aylarından başlamak üzere tüm yaz sezonunda, çeşitli sebepler bahane edilerek muhtarlar tarafından  su problemi çözümlenememiş olup musluklardan sularımız akmamakta. Herkes kendi çabasıyla bidonlarla civardan su taşıyarak gündelik ihtiyaçlarını gidermeye çalışmakta, durumu biraz daha iyi olanlar evlerine depo kurarak duran su ile (ne kadar sağlıklı olabileceği düşünülür), gündelik su ihtiyacını karşılamakta.

Muhtarlar ve azalar ile su problemi görüşüldüğünde, ya pompaların bozuk olduğu söylenmekte, ya da yaz nüfusunun artışı bahane edilmekte.

Oysaki durum incelendiğinde, TRAKYA Bölgesinde denize kıyısı olan etrafı su ile çevrili turizm amaçlanan köylerde musluklardan SU AKMAMASI tamamen ayıplanması gereken bir durum olmakla, bahanelerin gerçekçi olmadığı ortadadır. Tamir edilemeyen pompalar diye bir durumun  bu çağda mümkün olmadığı gerçektir. Su parasının köy muhtarları tarafından siyaset aleti olarak kullanılması temel sebeptir. Su sayacı ve su parasını aylık denetimlerle toplamayan köy muhtarları bazı kişilerin tonlarca suyu boş yere heba etmesine göz yummakla beraber hakkıyla kullananların haklarını gasp edip susuz kalmalarını sağlamaktadır.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi İstanbul’dan tatil amaçlı yazlıklarda bulunan kişilere, iyi görünmek maksadıyla site havuzlarının köyde yaşayan köylülerin musluklarından akan sularla doldurulması tamamen manidar olmaktadır.

Şehirden köye dönmek isteyen yeni nesil ve ailelere, bu köylerde SU AKMADIĞI gerçeğini hatırlatarak, SUSUZLUK ile mücadele edemeyen, basit pompaların tamirini yaptırmayı beceremeyen yöneticilerin varlığını bilerek iki cennet köyde yaşamayı tekrar düşünmelerini bizler tavsiye ediyoruz.

Saygılarımızla.

ZEYNEP K. İğneada-Demirköy-Kırklareli