Nereye Gitti Bütün Çiçekler?

KLÜ 5.Tiyatro Şenliğinin 6.gecesinde yine profesyoneller sahnede idi.

Başarılı oyun yönetmeni Tuğrul Tülek’in, oyun yazarı ve aktivist EVE ENSLER’ in  “Necessary Targets” adlı oyununu “Nereye Gitti Bütün Çiçekler?”Adıyla yorumlayarak sahnelediği oyunda Bosna Savaşında evlerini, hayatlarını ailelerini kaybetmiş beş kadının Mülteci Kampındaki zorunlu günleri anlatılmaktadır. Mülteci kampında yaşamlarına devam etmek zorunda kalan kadınları terapi etmek üzere kampa gelen ABD li bir terapist ve hikayelerini yazmak üzere orada olan ABD’li bir gazeteci-yazarın aralarında geçen konuşmalar savaşın vahşetini yansıtacak boyuttadır.

 

 

 

 

 

 

 

Hikayelerini anlatmak kadınların acılarını azaltmış mı dır bilinmez ama,savaşın ve mülteci duruma düşmenin korkusunu seyirciler bile hissetmiştir. Oyunun amacı da bu olsa gerek.

Avrupa emperyalizminin Tito zamanında güçlenmeye başlayan, üreten ve eşit paylaşımla zenginleşen Yugoslavya’ yı bölmek üzere oynadığı kanlı oyunlar sonucu parçalanan ülke insanlarının düştüğü durum yıllarca unutulmayacak hazin bir hikayedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugünlerde ülkemiz üzerinde de oynanmak istenen benzer oyunların arttığına dikkatimizi verirsek eğer, savaş’ın, bölünmenin insanlar üzerinde nasıl büyük acılar ve yıkımlar yarattığını anlamaya çalışırız. Yıkılan ve parçalanan sadece ülke toprakları olmuyor. Milyonlarca insanında hayatı ve geleceği yıkılıp param parça oluyor.

 

Savaş’ tan, bölünme ve parçalanmadan ders alınması gereken bu oyunun bugünlerde sahnelenmesi ibret vericidir. Umarım gereken ders çıkarılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTA HABER

 

 

01.NİSAN.2017