Ömür boyu okuma, ömür boyu eğitim bizi kurtarır.

Türkiye ile batılı ülkeler arasında 300 yıllık bir eğitim, kültür ve bilgi açığı bulunmaktadır. Bu bize Osmanlıdan mirastır. 90 yıllık Cumhuriyet bu açığı kapatamamıştır. Bütün okuma ve okutma girişim ve çalışmalarına rağmen insanlarımız okumaya soğuk bakmış, okumak istememiştir. Görsel ve işitsel bilgiyi yani “şifahi bilgi”yi yeterli bulmuştur. Oysa dünya okuyor, ekmek yer gibi kitap tüketiyor, öğreniyor, bilgileniyor ve sonunda düşünüyor, yorum yapıyor, bir sonuca varıyor. İslam’ın Peygamberi ümmetine, Mustafa Kemal Atatürk milletine “OKU” demişlerdir. Okumadığımız için bilenlerden, okuyanlardan uzak yaşamaktayız.

“Bu topraklar kara değil, cennet
İnançlarımızda karanlık
Bu asır ( yüz yıl) bizim değil
Yarımız ışık, yarımız karanlık.”

Bugün, Cumhuriyet’ i kuranların önümüze koydukları hedefleri şaşırmış bir halimiz vardır. Düşünmeden yaşamak, anlamadan konuşmak geleneğimiz devam etmektedir.

Bu halimizle ilerlediğimizi düşünecek kadar da gaflet içerisindeyiz. Oysa anketler ilerlediğimizi söylemiyor.Bir çok alanda  Avrupa Ülkelerinden geri kaldığımızı göstermektedir. Eğitime, kültüre, bilimsel araştırmalara ayırdığımız para çok azdır. Üniversitelerimizde öğretim üyesi açığı had safhadadır. Öğretmen ve dershane açıklarımız bir türlü kapatılamamıştır. Çevreciliğimiz var ile yok arasındadır. İlçelerimizin çoğu kütüphanesizdir. Bütün bunlar çözüm bekleyen sorunlarımızdır. Tabii Türkiye büyük bir ülkedir, ona göre sorunlar vardır ve olacaktır. Fakat bütün sorun ve sorunların en önemlisi insan kalitesini yükseltmek olduğunu, insanımızı eğitmek ve okutmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Alman Şair Bertolt Brecht  “Öğren-meye Övgü“ adlı şiirinde sanki bizi anlatıyor, bize sesleniyor.

İşte o şiir;

Öğrenmeye Övgü
En kolayından başla öğrenmeye
Çoktan geldi zamanı
Sakın geciktik falan deme
Alfabe yetmez ama, öğren onu
Başla bir kez ve dayan
Ne yap yap, öğren her şeyi
Ve ne yap yap başa geç !
Sürgünde misin, öğren
Zındanda mısın, öğren
Mutfakta mısın, öğren
Altmışında mısın, öğren
Ve ne yap yap, başa geç
Sen, evsiz barksız, okula git
Sen, tir tir titreyen, yut bilgiyi
Sen, aç ve çıplak, al kitabı eline
Bir silahtır sana o
Sarıl ona başa geç!
Sıkılma arkadaş, araştır, sor
Kulak asma her söylenene
Gözünü dört aç, kendin gör
Bir şeyi kendin öğrenmedin mi
Onu bilmiyorsun demektir.
İyi bak şu hesaba
Sensin onu ödeyecek olan
Her koltukta oturana mim koy
Nasıl gelmiş oraya, sor soruştur
Ve ne yap yap, başa geç

BERTOLT BRECHT
(Çeviren: A.Kadir)