Onurlu insanların kurduğu köy: Terzidere

1471

Kırklareli Merkez’e 40 km. Kofçaz ilçemize 15 km. uzaklıktaki TERZİDERE, Alevi-Bektaşi geleneğinin yoğun olarak yaşandığı bir Balkan köyümüzdür.

Köy bugünkü yerinden 4 km. kuzeyde Türk, Bulgar ve Rumlardan oluşan eski bir Osmanlı köyü imiş. 1850 yılında gezici Tahsildar’ın soyulması ile köyde beklenmeyen bir hırsızlık olayı olur. O güne kadar hırsızlık gibi yüz kızartıcı bir suçun işlenmediği köyde büyük bir huzursuzluk olur. Hırsızlık olayına inanmayan köy yeniçeri ağası, köylüye şöyle der;

“Ben sizin içinizden bir hırsız çıkacağına inanmıyorum. Yanlışlık olmuştur. Alınan para ve eşyaları bir samanlığa atın, biz de samanlıkta bulmuş gibi olalım ve bu olay kapansın.”

Hırsızlar çalınanları samanlığa atarlar ve çalınan mallar bulunur. Ancak köyde Topal Terzi olarak anılan bir kişi bu olayı gururuna yediremez;

“Ben hırsızlık yapılan bir köyde, hırsızlarla beraber yaşayamam” der ve köyü terkeder.

Köyün bu günkü konumunun bulunduğu dere kenarına bir ev yapar. Ancak köyün tek terzisi olduğundan herkes ihtiyaçları için yine ona gitmek zorundadır.

Gidenlere nereye gidiyorsun diye sorulduğunda; “Terzi’nin dereye gidiyorum” derler.

Zamanla köyün adı TERZİDERE olarak anılmaya başlar. Yavaş yavaş bu hırsızlık olayını onuruna yediremeyen kişiler eski köyü terkedip, Terzi’nin dereboyuna yerleşirler. Ve bugünkü TERZİDERE KÖYÜ oluşur.