Ortadoğu Haritası ve Angelina Jolie

920

Orta Doğu’ nun Cedvelle çizilen Haritası,

Yaratılan yapay Krallar ve bu senaryonun yazarı ünlü İngiliz Argeolog-Casus

Madam Gertrude Bell namı diğer ÇÖL KIZI, Irak’ ın Taçsız Kraliçesi veya EL-HATUN

 

20 Haziran “DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ“ kapsamında ülkemizi, özellikle, seçilmiş olarak gibi MARDİN’ i ziyaret eden ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie ziyareti sırasında basınımızın hayli ilgisini çekti.

Angelina yaptığı açıklamada” Dünya ülkelerinin mülteci sorununa yeterli ilgi göstermediğini, mülteci kamplarında ki sorunların büyük olduğunu” anlattı. Güzel oyuncu bütün bunları anlattı anlatmasına da, bu insanların neden evlerini, onlarca yıllık birikimlerini ve ülkelerini bırakıp mülteci kamplarına sığınmak zorunda kaldıklarını pas geçti. Hatta bu kampların oluşmasına sebep olan savaşı çıkaran ülkelerin bu kamplardaki insanların yaşamına hiçbir katkısı olmazken, bütün masrafların ülkemize yüklemesini de hiç gündeme getiremedi. En azından Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ ın bu konuda Angelina’ yı biraz sıkıştırması gerekirdi, fakat böyle güzel bir bayan’ı, üstelik ülkemize ziyaretiyle şeref vermiş, üç-beş milyon dolar için üzmek doğru olmazdı.

Angelina Jolie hangi görevle ülkemize geldi diye soracak olursanız eğer, onun görevini

“Birleşmiş Milletler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi” olarak tanımlayabiliriz. Ne güzel bir dünya düzeni değil mi? Önce binlerce, milyonlarca mülteci yaratacak bölgesel sorunlar yarat, sonra o sorunların neticesi can güvenliği için kamplara sığınan insanları denetlemeye gel. Burada denetlenen kamplar mı, yoksa biz mi oluyoruz.

Angelina Jolie’ nin iyi ve güzel bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Bu ziyaretinin sebebi hangi oyunun bir parçası diye soracak olursanız, bazı ipuçları açıklandı aslında. Angelina’ nın yeni projesinde ÇÖL KIZI lakaplı ünlü İngiliz arkeolog-casus Madam Gertrude Bell’ in hayatını canlandıran bir filimde oynayacağını öğreniyoruz. Seçilen kişi ve mükemmel zamanlama değil mi?

Çöl Kızı lakaplı Madam Gertrude Bell’ i tanıyalım isterseniz. Yüz yıldan beri Dünya’ nın önemli bir sorunu olarak gündemden inmeyen Orta Doğu sorununun mimarı sayılan Madam Gertrude, bir arkeolog olarak geldiği Orta Doğu ve Osmanlı coğrafyasında asıl mesleği olan arkeolojiden ziyade Arapların Osmanlı’ ya karşı kışkırtılmasında önemli rol oynamıştır. Hani biz hep hikayesini biliriz ya ünlü İngiliz casus Arap Lawrens’ in ( Arapları Osmanlı aleyhine kışkırtıp İngilizlere sömürge olmasını sağlayan casusun) hocasıdır. Madam Gertrude arkeolojik faaliyetler maskesi altında yaptığı casusluk faaliyetleri ile Orta Doğu haritasının şekillenmesinde aktif rol oynamıştır. Suni olarak ve İngiliz petrol çıkarları göz önünde, bulundurularak, anacak bölgede ki insan yapısı, dil-din-mezhep farklılıkları göz önünde bulundurulmadan masa başında cedvelle çizilen Irak-Ürdün-Suriye-Yemen-Suudi Arabistan gibi ülkelerin ve yapay Kralların sütannesidir. Madam Gertrude bu işte o kadar yoğun çalıştır ki yorgunluğunu hatıralarında şöyle belirtmiştir. “    Bir daha kral yaratma işine girmeyeceğim. Fazlasıyla yorucu bir iş bu…”

Görüyoruz değil mi? Zavallı madam bugün Orta Doğu’ da milyonlarca insanın ölümüne ve evlerinden ülkelerinde göç etmesine sebep olan olaylar zincirinin başlaması için ne kadar uğraşmış, ne kadar yorulmuş. Ne kadar zor değil mi, elin Arab’ ını çölden al önce onu kral yap sonra, o kral’ a harita üzerinde bir ülke çiz. Kral hiç gitmediği ülkesinde taç giyerken sen onu alkışla ama, sana sadece “IRAK’ IN TAÇSIZ KRALİÇESİ” veya “ÇÖLLERİN KRALİÇESİ” desinler, bir taç’ı çok görsünler.

Şimdi bu kadının hayatı, 100 yıl önce Orta Doğu’ da, bize yapılanları gözümüze sokar gibi yeniden canlanacak ve sinemada onun nasıl başardığını, bizim ise nasıl kaybettiğimizi anlatacaklar. Madam Gertrude, Angelina Jolie’ nin vücudunda ruh bulup karşımızda yeniden canlanacak. İzlemek ne kadar keyifli olur değil mi.?

Angelina Jolie’nin işe Mardin’den başlaması (Madam Gertrude’ de arkeolojik çalışmalarına oradan başlamıştı), önemli bir uluslar arası görevinin olması (İyi niyet elçisi ) onun bu göreve neden seçildiğine dar ipuçlarını açıklıyor sanki. Orta Doğu bir bayan’ ın elinde yeniden şekillenip, haritalar değişip, krallar gidecek mi ? Bu yeni görev ona mı verildi.

Orta Doğu’ da haritalar yeniden çiziliyor, ancak cedvelle değil, bu defa gözyaşı ve kanla çiziliyor.

Mustafa Karaca – SARANTALI KÖYLÜM