ORYANTRİNG 2017 ÇUKURPINAR KÖYÜ

Ü

 

 

 

ORYANTRİNG 2017

ÇUKURPINAR ( SAZARA ) KÖYÜ-ÜSKÜP-KIRKLARELİ

 

2017 Yılı Oryantiring 2.Kademe Türkiye şampiyonası 1000 üzerinde sporcunu katlımı ile Çukurpınar Köyünde gerçekleşti. Şampiyonanın 1. Gününde yarışan sporcular ellerindeki harita ve pusulalarını kullanarak kendilerine verilen hedefleri en kısa sürede bulmaya çalıştı.

Şampiyonaya Tüncelide teröristlerce şehit edilen ve Ayni zamanda iyi bir oryentiiring sporcusu olan polis memuru CEM Kerman ve Eşi öğretmen Dilay KERMAN’ın anısını yaşatmak üzere “ 2017 Türkiye Oryentiring 2.Kademe NilAY-Cem Kerman “ adı verildi.

 

 

Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcular köyü adeta işgal ettiler.

Köy SEZAR’ dan buyana böyle bir kalabalığı görmediği için köylülerce biraz garipsendi.

 

 

ÜŞampiyonanın Çukurpınar köyünde yapılacağını öğrenen satıcılar hemen bir Pazar oluşturmada geç kalmadılar. Ancak Çukurpınar üreticileri de böyle bir fırsatı kaçırmadı ve köyde ürettikleri ürünlerini sergilediler. Çukurpınar Orman balı, tarhana, fasulye ve diğer el emeği ürünleri sporcular ve gelen misafirlerce kapışıldı.

Etkinliğe Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli milletvekili Selahattin Mimsolmaz, İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin ve çok sayıda davetli katıldı.

Şampiyonanın uluslar arası boyutunda Bulgaristan ve Romanya’dan sporcular da kendi kategorilerinde yarıştılar.

Yarışma sırasında tanıdığımız Kırklareli Üniversitesi doğa sporları kulübü sporcusu Ercüment ile yapmış olduğumuz kısa sohbette oryentirng sporu ve Kırklareli boyutu hakkında bilgiler aldık.

 

 

 

 

ÇUKURPINAR KÖYÜ

Çukurpınar köyünün halk arasında kullanılan ismi SAZARA KÖYÜ’dür. Yüzlerce yıl Sazara olarak bilinen isim köylerin isimlerinin değiştirilmesi ile birlikte ÇUKURPINAR olarak resmi kayıtlara geçer. Ancak halk arasında hala SAZARA ismi kullanılmaktadır.

 

SEZAR ve SAZARA

Sazara isminin kullanılmasının sebebi SEZAR’a olan saygımızdan kaynaklanıyor olabilir. Zira tarihte Sezar’ın Roma’ya İmparator olmadan önce SAZARA’ da kaldığı söylenir. Bir başka söylence ise VİZE KONSÜLÜ olduğu sırada SAZARA’yı av sahası olarak kullanmasıdır. Buradan Roma’ya yolcu ettiğimiz bizim Sezar’IN Roma’ya İmparator olması hemşehrimizi sevmemizdendir. Sezar kaldığı süre içinde veya Av için geldiği süre içinde burada bir çeşme yaptırır. Bu çeşme hala akmaya devam eder ( üzerinde SEZAR ismi yazılı olduğu ) ve biraz çukurda kaldığı için adını köy isimleri değişikliğinde köye verir. Kim bilebilirdi ki Sezar’ın buradan çıkıp Roma’ya İmparator olacağını ve o zaman yaptırdığı varsayılan çeşmenin bugün köye adını vereceği.

Roma Sezar dan kurtuldu ama biz hala kurtulamadık. Sezar’ın evinde var olduğu iddia edilen hazinenin peşine düşen hazine avcıları zaman köyü ziyaret etmekte ve her tarafı talan edercesine kazılar yaparak bir şey bulamadan gitmektedirler. Böyle giderse uzun yıllar Sezar’dan kurtulamayacağız galiba.

 

 

AVCI MEHMET

Köyün gerek iklim ve gerekse coğrafi yapısı av hayvanlarının barınmasını kolaylaştırdığı için avcılar için önemli bir av sahasıdır. Osmanlı Padişahı AVCI MEHMET isimli 4. Mehmet (1648-1687) canı devlet işlerinde sıkıldığında soluğu Sazara’ da alır günlerce avlanırmış.

 

Köyde Efsaneler çok. Bir başka efsaneye göre Osmanlı zamanında korsanlar halktan topladıkları altınları, Sezar’dan kaldığı iddia edilen 13 odalı sarayın odalarına gömerler. 90 ton olduğu iddia edilen ( sanki kantar alıp tartmışlar gibi) bu altınlar definecilerin rüyalarını süslemekte ve en ufak bir fırsat buldukça kazılar yapmaktadırlar. Ancak her ne hikmetse henüz altınları bulan çıkmadığı için, yeni definecilerin de bir şansı var demektir.

Bir başka efsanede ise Pers İmparatoru Darius’un orduları burada konaklamış ve Yunanistan üzerine bu yolu izleyerek gitmiştir. Biz Darius’un Kaynarca’da kaldığını biliyoruz ve buradaki efsane daha akla yatkın ve belgelenmiş gibi görünüyorsa da, koskoca Ordu, sadece Kaynarca’da kalacak değil herhalde. Öncü kuvvetler veya güvenlik açısında buraları da kontrol altına almışlar demek.

Bugünkü bilgilere gelecek olursak eğer, Kırklareli Valiliği internet sitesinde köyün 1. Derecede sit alanı olduğu, Çukurpınar, Armutveren yolu üzerinde Tümülüslerin olduğu ve definelerce yağmalandığı için koruma alanı olarak izlendiği bilgilerine ulaşırız.

Sazara Köyü, Sezar ve Avcı Mehmet sonrası yüzlerce yıl süren bir uykuya yatmış, varlığı adeta unutulmuş, ancak köye giden vergi memurlarınca senede bir defa devleti gören bir köy olmuştur. Bu Kış uykusundan  Cumhuriyet döneminde  (1948 yılında) Yazar ve şair Sabahattin Ali’nin öldürülmesi ile gündeme gelmiştir. Cinayet yıllarca basında yer almış ve köye zaman zaman olayı inceleyen gazeteciler gelmiştir. Sabahattin Ali her yıl düzenlenen etkinlikler ile 26 yıldan beri anılmakta ve senede bir defa da olsa Sazara köyü gündeme gelmektedir.

Roma İmparatoru Sezar, Pers İmparatoru Darius ve Osmanlın Padişahı 4.Mehmet (Avcı Mehmet) ten sonra Çukurpınar Köyü 2017 yılında Oryentirng sporcularını ağırlamaktadır. Sporcularımız nasıl bir tarihi mekanda yarıştıklarının farkına varmışlardır dileğiyle katılan sporculara, yöneticilere ve misafirlere Çukurpınar’ı unutmayın diyoruz.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTA HABER

19.KASIM.2017

MUSTAFA KARACA