ORYANTİRİNG 2017-KIRKLARELİ

 

ORDU’NUN “ORYANTİRİNG ORDUSU” KIRKLARELİ’Yİ FETHEDECEK

 

Ordu’nun en kapsamlı Kültür Sanat Yaşam Haber Sitesi ORDU SOSYAL’ın 15.11.2017 tarihinde yayınlanan haberine göre ORDU ORYENTİRİNG Ordusu Kırklareli’ni fethetmek üzere yola çıkmış. Ordu’nun iki gün içinde Kırklareli’nde olması bekleniyor. Kırklareli tüm hazırlıklarını tamamlamış ve gelecek olan konukları bekliyor.  

Biz misafiri severiz ama Kırklareli tarihte birçok fetih Ordusu gördüğü için, gelecek misafirleri zor günler bekliyor.  Istırancalar’ ın rüzgarı sert eser, üşümedim zannedersin amma iliklerine kadar donduğunun farkına vardığında çok geç olur. Istırancalar’ın güneşi içinizi ısıtır amma hiç aldanmayın üşüyebilirsiniz.  Istırancalar’da yağmur bazen çiseleyerek, bazen de delicesine bardaktan boşanırcasına yağar amma, insanı fena ıslatır ve kolay kolay kuruyamazsınız.

 Neyse ki bu defa karşılarına çıkacak güçlü bir takımızı var. Bizim çocuklar Istırancaları avuçlarının içi gibi bilir, haritaya gerek kalmadan hedefini bulur. Rakiplerimiz bilsin ki biz de iddialıyız. 

TÜRKİYE ORYANTİRİNG 2.KADEME YARIŞLARI,  2011 yılında Tunceli’de şehit olan Edirneli Komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Dilay Kerman anısına Kırklareli’nde düzenleniyor ve Oryentiring Sporunda iddialı bir ekip Ordu’dan yarışmalara katılmak için geliyor. 1.Etabı Samsun’da yapılan yarışmalarda madalyaları toplayıp 1.olan Ordulular buraya da iddialı geliyor.

Cem Kerman halı sahada maç yaparken PKK’lı teröristleri açtığı ateş sonucu şehit edilir. Cem Kerman ve eşi Dilay Kerman mesleklerinin yanında sporu da çok seviyor ve her ikisi de lisanslı  Oryentirng sporcusudur. Onların adını yaşatmak adına bu yarışlara CEM-DİLAY KERMAN adı verilmiştir. Şehitlerimizi bir defa daha minnet ve şükranla anıyoruz. 

 

Kulüp Başkanı Ayhan Çalış, gazetecilere yaptığı açıklamasında Oryentiring sporunu şöyle tanımlıyor: ;

“. Oryantiring sporu artık kendini kanıtlamış ve herkes tarafından bilinen, merak edilen bir çalışma. Bu spor sayesinde çocuklarımız ana odaklanma ve anlık karar verme anlamında ayrı bir özgüven ve cesaret kazanıyor. Sadece sportif amaçlı değil, çocuklarımızın eğitimlerine de ciddi katkıları olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

ORYANTİRİNG SPORU NEDİR?

Oryantiring Federasyonu sitesinden aldığımız bilgilere göre, en basit tanımıyla oryantiring; farklı disiplinlerde olmak kaydıyla sporcuların ellerindeki haritalarda belirlenen konumlara ulaşıp gerekli görevleri yerine getirdiği, sonrasında bitiş çizgisine vararak yarışı sonlandırdığı bir doğa sporudur.

Oryantiring yapan sporcularda bulunması gereken özelliklerin bazıları şunlardır ; Atletik ve zihinsel yetenek, süratli ve tempolu koşu yapabilme, dayanıklılık, kendine güven, hızlı karar verebilme, stres ortamına alışma, harita bilgisi ve yön bulma yeteneği.

Bu yeteneklere sahip olan sporcular mutlaka hayatta ve sosyal ilişkilerde de başarılı oluyordur.

Koşarken düşünebilmek, kaybolmadan ilerlemek, araziyi iyi okuyabilmeyi, haritayı üç boyutlu düşünmeyi gerektiriyor. “Orientiring koşarken satranç oynamaktır” sözü boşuna söylenmemiş demek ki..
Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden Oryantiring ayrıca bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur.

 

Oryantiring Tarihçesi :
Oryantiring veya doğduğu ülkenin dili olan İsveç’ çe de ‘Orientering’ ilk askeri olmayan yön bulma yarışması 1897de yapılmış ama yinede Orienteering’in gerçek doğumunun 1918 yılında Stockholm’de düzenlenen yarış olduğu kabul ediliyor. Yarışa, çoğu genç 220 kişi katılmış. Bu yarış ile beraber “orienteering sporu” için kurallar şekillenmeye başlamıştır. İskandinav ülkelerindeki yoğun organizasyonlar ilk önce Sovyetler Birliği, İsviçre ve Macaristan’a sıçramıştır.
Kuzey insanları bu sporu ne kadar mı sevmiş? 1940’lara doğru sadece İsveç’te 380,000 kişinin orienteering yaptığını bilmek bir fikir verecektir. 1961 yılında kurulan Uluslararası Orienteering Federasyonu (IOF) bugün 60 dan fazla ülkenin üye olduğu bir örgüt.

Türkiye’ de Oryantiring :

Oryantiring Türkiye’de askerler, polisler, izciler, üniversitelerin spor bölümleri gibi kendi içlerine kapalı çevrelerde 1970’li yıllardan beri yapılmaktadır. Oryantiring‘in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmasını, her yaştan, her cinsten ve her meslekten insanlar tarafından yapılır hale gelmesini arzu eden bir grup sporsever ilk kez 5 Aralık 1999 tarihinde bir araya gelmiştir.

Türkiye uzun bir tarihi geçmişi olan bu sporu eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı sayesinde tanımış ve popüler olmuştur.

 Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen Liselerarası Oryantiring Grup yarışlarında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı 15 yaşındaki Hacer Büke Davutoğlu da mücadele edince basının olaya ilgi göstermiş ve spora ilgiyi arttırmıştır.

Kaynak: Ordu Sosyal haber sitesi

           Oryantiring federasyonu sitesi

SARANTA HABER