Petra-Bedre-Kayalı Köyü (2)

1143

KAYALI’ nın GURURU:  KAYA SPOR KULÜBÜ
Kaya Spor Başkanı Cemal Berber

Bedre Köyü, bugünkü ismi ile Kayalı Köyü 1970 li yıllarda düğünlerde çıkan kavgaları ve gelen misafirlere yediği yemekten ve gördüğü misafirperver ikramlardan sonra dönüşte bir güzel dayak atıldığı köy olarak meşhur olmuştur. Düğünlerde misafirlere yemek ikram neyse de, dayak yediklerini hazmetmek için kahve niyetine sunuluyor herhalde.

Köy Kırklareli merkeze 15 km mesafede olmasına rağmen sosyal olarak hayli uzak kalmıştır. Köylü geçimini tarımla sağlamaya çalışmaktadır. Her taraf taşlık ve kayalık olduğu için ekilecek arazide fazla değildir. Boşluklarda kalan yerlerde koyun-kuzu beslenmekte ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği köyün geçim kaynağıdır. Arazinin taşlık olması, ve sert esen Istıranca rüzgarlarının da etkisi ile doğa insan tabiatı ile bütünleşmiştir. Her gün doğal ortamda koyun-keçi peşinde spor yapan gençler biriken enerjilerini böyle düğünlerde boşaltmanın yolunu bulurlar.

Köy’ ün kötü şöhreti dolayısıyla düğünlere de misafir gelmemeye başlar. Köylü çözüm arayışına girmiştir. Cemal Berber, hem köy gençlerini spora alıştırmak, biriken enerjilerini bir başka alanda boşaltmak ve biraz da sosyalleşmelerini sağlamak üzere 1976 yılında KAYA SPOR KULUBÜNÜ kurar. Köy’ de futbol oynanacak saha yoktur. Önceleri nadas tarlalarında antreman ve maçlar yapılır. Ayakkabı yoktur, forma yoktur. Lastikten ayakkabı, pantalon paçaları bağlanıp, gömlek kolları kısaltılarak formalar yapılır. Gençlere futbolu bilip öğretecek antrenörler de yoktur. Ancak onların inançları, bitmek bilmeyen enerjileri ve birde Cemal Başkanları vardır.

Kaya Spor Cemal Berber başkanlığında Kırklareli Amatör futbol liginde fırtına gibi esmeye başlar. Köy gençleri diğer köy takımları ile maçlara gider, diğer köylerden takımlar köye gelmeye başlar. İstenen sosyalleşme meyvelerini vermeye başlamıştır. Kayalı Köy gençleri gittikleri köylerde maçlar kaybedip, dayak ta yeseler, büyük bir centilmenlik ve sporculuk örneği göstererek köylerine gelen misafirlere çok sıcak davranırlar. Futbol’ un mucizesi kendini göstermeye başlar. Bu güzel gelişmeler neticesinde başarılar peşpeşe gelir. Ancak köyün bir futbol takımını finanse edecek gücü yoktur. Cemal Berber ayni zamanda iyi bir müzisyendir. Kurduğu orkestra ile köylere düğünlere gider. Müzisyenlikten kazandığı para ile futbol takımını finanse etmeye çalışır.

Amatör spor işte böyle bir şey, kendin yemezsin içmezsin, başkalarının başarısı için çaba ve para harcarsın. Bunu yapabilmek için ise insanda mangal gibi bir yürek olması gerekir. İşte o yüreği taşıyan nadir insanlardan biri olan Cemal Berber yıllardır bu mücadeleyi sürdürmektedir. Başkalarının çocuklarını al, kendi evladın gibi sevgi ve şefkat göster, kendi çocuklarının harçlıklarını onlar için harca, onlarla sevin, onlarla üzül. Bütün bunlar her beynin ve yüreğin kaldıracağı işler değildir.

Cemal Berber bazen haksız eleştirilere, saygısızlık ve vefasızlıklara uğrasa da bu davasını devam ettirir. KAYASPOR’ u yalnızca Kayalı Köyü’ nün takımı olmaktan çıkarıp, Kırklareli takımı yapar. Kulüp merkezini Kırklareli’ ne taşır. Bölgenin de desteği ile başarılar Türkiye geneline taşınır. 14 yaş  altı gurup maçlarında Türkiye Şampiyonluğunu Galatasaray’ a karşı kaybederler. Diğer yaş guruplarında başarılar devam eder.

KAYASPOR KULUBÜ, Kırklareli Atatürk Stadı tribünlerinin altında Spor İl Müdürlüğünün tahsis etmiş olduğu kalorifer kazan dairesi ile kömürlük arasında kalan bölümü velilerin ve sporcuların katkıları ile oturulacak bir mekan haline getirmiş ve çalışmalarını bu mekanda sürdürmektedir. Sporcuların duş alabileceği yerler, tuvaletler hep kendi imkanları ile yapılmış. Soyunma ve elbise dolapları eşin dostun eskileri ile tamamlanmıştır. Yer ve duvarlara fayanslar kendi emekleri ile döşenmiştir.10-12-14 yaş guruplarında ve bölgesel amatör ligde mücadelelerini sürdüren futbol takımlarının antrenörlüğünü ÖZAY BALCI yapmaktadır. Özay Balcı özveriİi çalışmaları ile bulabildiği yaş guruplarında oynayabilecek futbolcuları yetiştirmekte ve geleceğe hazırlamaktadır. Yaş gurupları takımlarında ileride çok iyi futbolcu olabilecek gençler yetişmektedir. Özay Balcı’ ya bu çalışmalarında Kırklareli Spor’ un eski malzemecisi MEHMET ÖZ, yönetici ABDULLAH DALKIRAN ve NECMETTİN ÖN yardımcı olmaktadır. Necmettin Ön’ ün oğlu AHMET CAN ÖN  gelecek vadeden bir futbolcu olarak ön plana çıkmaya başlamıştır.

Kaya Spor zor şartlar altında, gerçekten merdiven altı üretimle Kırklareli sporuna genç yetenekler kazandırma mücadelesi devam ederken, 2013 yılında başlayan stadın ve tribünlerin yenilenme çalışmaları ile bu imkanları da yıkılmıştır. Yetkililerin bu özverili gençlere yeni yapılan stad’ ta geçmişlerine ve çalışmalarına yakışır güzel bir yer vereceklerini umut ediyoruz. Yetkililere duyurulur.

Gençleri her türlü olumsuz koşullardan kurtarıp gelecek vadeden sporcular olarak yetişmeleri için mücadele eden gönül insanları Başkan CEMAL BERBER ve Antrenör ÖZAY BALCI nezdinde amatör spora gönül ve destek veren herkese ve bu hoca ve yöneticilerin iyi niyetlerine güvenip çocuklarını spora yönlendiren velilere tebrikler ve teşekkürler.

KAYALI SİYASET HAYATI

Kayalı Köyünde yetişip Kırklareli siyasetine yön veren önemli isimler çıkmıştır. Namı “BEDRELİ HÜSEYİN” olarak bilinen Hüseyin Toker Kırklareli ticaretine uzun yıllar damga vurmuş renkli bir kişiliktir. Ondan görevi devir alan ÖzhanToker ise ticaret ve siyaset hayatında sevilen bir isim olarak hafızalarda tazeliğini korur. ÖzhanToker uzun yıllar Adalet Partisi İl Başkanlığı yapmıştır. 1965 li yılların ünlü politikacısı ÇOBAN SÜLÜ lakaplı Süleyman Demirel Kırklareli’ ne her geldiğinde ÖzhanToker’ in özel misafiri olarak evinde konuk olurdu. Özhan Toker, Süleyman Demirel ile bu kadar yakın dost olmasına rağmen milletvekilliğinde gözü olmamış il başkanlığı ile mütevazi bir siyasi çizgi izlemiştir.

Özhan Toker’ in oğlu Gürhan Toker ise, siyaset ve ticaret hayatının yanında spor hayatı ile de tanınır. Uzun yıllar Kırklareli Spor’ da futbol oynamış ve kaptanlık yapmıştır. Kırklareli Spor’da kariyerini noktaladıktan sonra köyünün takımı olan Kaya Spor’ da futbol oynamış. Hem gençlere ağabeylik yapmış, hem de Kaya Spor’un il çapında popüler bir kulüp olmasını sağlamıştır.   Spor hayatının yanında sosyal yaşamın içinde olan Gürhan Toker Kırklareli’ nin 20 yıllık sinema özlemini gidermiş ve yıllar sonra Kırklareli’ nde modern salonlarda sinema izlemenin keyfini yaşatmıştır Kırklareli halkına.

Kırklareli siyaset hayatında önemli bir Bedre’ li siyasi ( anne tarafı Bedreli ) Kırklareli CHP Milletvekili olan Av. Turgut Dibek’ tir. Turgut Dibek avukatlık mesleği yanında ilgilendiği siyasi hayatta başarı merdivenlerini hızla çıkmıştır. CHP İlçe ve İl Başkanlıklarından sonra 2007 seçimlerinde CHP Kırklareli milletvekili olarak 2 dönem 07.06.2015 tarihine kadar TBMM ‘ de görev yapmıştır. Meclisin en çalışkan ve en çok önerge veren milletvekili olarak kayıtlara geçmiştir.

Kayalı Köyünden bilgiler alabileceğimiz bir kişi olan emekli resim öğretmeni Osman Çalımlı’yı  emekli öğretmen Nihat Özge ile ziyaret ediyoruz. 1929 doğumlu Osman Çalımlı öğretmenliğin verdiği ilgi, bilgi ve disiplinden dolayı 3 yıl 17  gün öğretmenlik yaptığı Bedre köyüne ait olayları çok net biliyor ve aktarıyor. 1949-1952 yıllarında köyde öğretmenlik yapan Osman Çalımlı’ ya “ neden 17 gün” diye soruyoruz. Osman Çalımlı Bedre köyünde öğretmenlik yaparken girmiş olduğu sınavlarda başarılı olur ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünü kazanır. Okula başlayabilmesi için Milli Eğitimden ilişiğini kesmesi gereklidir. Kırklareli’ ne geldiğinde 17 günlük maaşının geri alındığın ı öğrenir. “O günü ve 17 günlük maaşımın kesilmesini hiç unutamadım” diyerek yaşadıklarını anlatır. Osman Çalımlı aradan geçen 63 yıla rağmen 17 günü hiç unutmaz.

Osman Çalımlı Dolhan köyü doğumlu olmasına rağmen ilkokulu Bedre köyünde okur. 1938-39 yılları 2. Dünya Savaşının başladığı ve Dünya’ nın cehenneme döndüğü yıllardır. Hitler Almanya’sı Avrupa yı işgal ettikten sonra gözünü Balkanlar’ a diker. Yunanistan ve Bulgaristan Alman Ordularına fazla direnemez. Alman Orduları Türkiye sınırına dayandığı için gerekli askeri tedbirler alınır. Balkan Savaşlarında yaşanan acı tecrübelerden ders almıştır Türk Ordusu. Bölge güvenliğini sağlamak amacı ile 190. ALAY, Bedre köyünde konuşlanır.  Savaş hazırlıkları ile birlikte sosyal yaşamda devam etmektedir. Köy Balkan Savaşları ve Yunan işgalinin yıkıntılarını henüz sarmamıştır. Köyler eski, yıkık ve bakımsızdır.  Alay komutanı bütün binaların yeniden sıvanarak beyaza boyanmasını emreder. Kısa sürede bütün binalar imkanlar dahilinde onarılıp beyaz kireç ile badana yapılır. Köyün görünümü biraz olsun değişmiştir. Her an yeni bir savaş korkusu kapıda olmasına rağmen hayat devam etmektedir.

Köy ilkokulu o yıllarda 3. Sınıfa kadar eğitim vermektedir. Ancak Alay Komutanının kızı da okulu bitirdiği için 4. ve 5. Sınıflar için Kırklareli’ e gidilmesi gereklidir. O yıllarda ulaşım olanakları yok, taşımalı eğitim ise henüz icat edilmemiş. Alay Komutanın emri ile Köy ilkokuluna 4. Ve 5. Sınıflar ilave edilir ve öğretim 5 yıllık olur. Bu eğitim sistemi ilk mezunlarını 5 kişi olarak verir. Osman Çalımlı, Ahmet Kara ve Alay Komutanın kızı Sadet Karaca bunlara dahildir.

2.Dünya Savaşı için köye gelen 190.Alay yalnızca askeri bir birlik değildir. Alayda bir çok değerli şair ve edebiyatçı vardır. Kurmay Albay BAHA VEFA KARATAY Bedre köyünde kaldığı süre içinde yaşadığı olayları konu ettiği AŞKIMIZIN MEZARI kitabında ilginç bir aşk hikayesini anlatır. Birbirini seven iki genç gizli gizli buluştukları kaynak başında bir gün yaralı bir keklik bulurlar. Bütün çabalarına rağmen kekliği hayatta tutamazlar ve onu bir mezara gömerler. Bu mezar “ AŞKIMIZIN MEZARI OLSUN” diye birbirlerine söz verirler. Ancak kavuşmaları mümkün olmaz. Osman Çalımlı bu aşkın kahramanlarını yakından tanımaktadır ve yıllar boyu dostluk ve arkadaşlıkları devam eder. 190.Alay ve Bedre köyünden geriye 1945 yılında yayınlanan bu kitap bir anı olarak kalır.

Osman Çalımlı daha sonra Bedre köyünde öğretmenlik yapar. Gazi Eğitim Resim bölümünü bitir ve resim öğretmeni olarak Kırklareli Atatürk Lisesi’ ne tayin olur. Yıllarca Atatürk Lisesinde resim öğretmenliği yapar. O yalnızca bir resim öğretmeni değil öğrencilerine yaşam felsefesini, okumayı, öğrenmeyi ve hayatı öğreten bir arkadaştır. Onun bu yaşam felsefesinden ders alan yüzlerce öğrencisi onun yolunda yürümektedir. Osman Çalımlı 86 yaşın verdiği enerji ile hala okuyup yazmaktadır. Günlük gazete ve olayları takip ettiği kadara tarihimizi ilgilendiren kitapları da okumayı ihmal etmemektedir. Şehirde yaşamasına rağmen hiçbir zaman köyünden kopmamıştır. “ DOLHAN KÖYÜNDE DÜĞÜN ADETLERİ VE ÇEYİZ ODALARI “isimli tez çalışması hala (Gazi Eğitim Enstitüsü) Ankara Dil Tarih Coğrafya kitaplığında kaynak kitap olarak okunmaktadır.

(Devamı bir sonraki sayımızda)