“Unutulmuş Bir Suikastin Anatomisi”

ArkeoPera Kitapevi, 04 Mart 2016 Saat 18:30‘da

Sayın Haluk Şahin‘in

“Unutulmuş Bir Suikastin Anatomisi”

kitabı’nın tanıtım kokteylinde sizleri görmekten mutluluk duyacaktır…

Saygılarımızla,

Basın Bülteni

UNUTULMUŞ BİR SUİKASTİN ANATOMİSİ

Haluk Şahin

Gazeteci yazar Haluk Şahin’in, bundan 43 yıl önce Amerika’da Türk diplomatlarına yönelik gerçekleştirilen ilk suikastın arkasındaki şaşırtıcı gerçeklerin peşine düşerek kaleme aldığı yeni kitabı “Unutulmuş Bir Suikastın Anatomisi” kitabevi raflarındaki yerini aldı.

Destek Yayınları tarafından piyasaya çıkan “Unutulmuş Bir Suikastın Anatomisi”, 27 Ocak 1973 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Barbara kentinde Mehmet Baydar ve Bahadır Demir adlı Türk diplomatların,  Gürgen Yanıkyan adında yaşlı bir Ermeni tarafından tuzağa düşürülerek öldürülmesinden sonra olayın bir “çılgınlık” olarak değerlendirilerek hızlıca kapatılmasının ardında yatan ve izlerine günümüzde işlenen suikastlarda da rastlanan gizli gerçekleri açığa  çıkarıyor.

77 yaşında yaşlı bir ermeninin biri 30 yaşında iki genç diplomatı neden öldürdüğü, diplomatlara kurulan ölüm tuzağının nasıl hazırlandığı, zanlının kendisini nasıl savunduğu,  en büyük destekçilerinin kimler olduğu, suikastçının olaydan bir hafta önce neden Erivan, Beyrut ve İstanbul’a uğradığı ve asıl amacının ne olduğu gibi cevapsız kalan bir dolu karanlık soruların aydınlığa kavuştuğu bu kitap pek çok belgeyle  dolu.

Gizliliği kaldırılan  FBI raporlarından, uzun süre erişilemeyen mahkeme tutanaklarından ve tarihçilerin yeni bulgularından yola çıkarak kaleme alınan “Unutulmuş Bir Suikastın Anatomisi” akıcı bir dedektif romanı kadar sarsıcı…

Gazeteci yazar Haluk Şahin, kitabın yazım sürecinden bahsederken onu duygulandırdığı kadar düşündüren bir detayın altını da şu sözleriyle çiziyor;

“Amerika’da biri arkadaşım olan iki Türk diplomatı öldüren Gürgen Yanıkyan cinayet günü beyaz bir bere giymişti. Bu kitap üzerinde çalıştığım sırada o olaydan uzun yıllar sonra bir başka beyaz bereli, aynı nefret bulutunun içinden çıkarak arkadaşım Hrant Dink’i öldürdü. Bu iki beyaz bere hiç aklından çıkmadı”

Destek Yayınları