SABAHATTİN ALİ ANMA GECESİ

 

Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi

27.04.2017 Şişli-İstanbul

 

Şişli Belediyesince düzenlenen Sabahattin Ali’ yi anma etkinliği için Şişli’ deyiz. 27 yıldır Kırklareli’ de yapılan Sabahattin Ali Kültür Günleri etkinliklerinin ilk gününden itibaren içinde bulunmuş ve yaşamış bir kişi olarak ilk defa İstanbul’ da böyle bir etkinlik düzenlenmesi ilgimizi çekti.

Bilindiği gibi Sabahattin Ali 1948 yılı Nisan ayı sonlarında, bazı bilgilere göre de 16 Haziran da Kırklareli’ de öldürüldü. Aradan geçen uzun bir sessizlik döneminden sonra bir grup arkadaş ile başlatmış olduğumuz Sabahattin Ali günleri gittikçe gelişerek Türkiye’ ni en önemli ve sürekli bir kültür etkinliği haline geldi. Bu süreç içinde Aziz Nesin, Türkan Saylan, Mustafa Ekmekçi, Öner Yağcı, İsa Çelik gibi Türkiye’ nin değerli yüzlerce yazar, sanatçı ve gazetecisini Kırklareli’ de ağırlamak onurunu yaşadık.

 

 

Sabahattin Ali Kültür Günleri artık Türkiye’ nin gündeminde Kırklareli ile birlikte anılır oldu. Sabahattin Ali Kırklareli’ de doğmadı, yaşamadı ama Kırklareli’ de hayatını kaybetti. Şimdi Istırancaların deli rüzgarlarının estiği bir tepede tıpkı yaşamında söylediği gibi “Benim meskenim dağlardır” evinde ait olduğu yerde yaşıyor. Sabahattin Ali’ yi bedenini ortadan kaldırarak yok ettiklerini sananlar bir defa daha yanıldılar.

Sabahattin Ali Istırancalar’ın zirvesinde her yıl yaz aylarında açan binlerce kır çiçeğinde yaşamını devam ettiriyor.

 

 

Nisan –Mayıs aylarında Anıt Taşı ziyaret edenler çiçeklerin, ağaçların ve kuşların Sabahattin Ali şiirlerini, türkülerini söylediğini duyacaktır. Bazıları bu seslerden korkup kaçsa da, şiirleri bilenler, Sabahattin Ali’ yi tanıyanlar korkmadan kuşların, ağaçların ve çiçeklerin kısaca doğanın şarkılarına eşlik edebilirler.

Sabahattin Ali Kültür Günleri devam süreci içinde Sabahattin Ali’nin doğduğu yer olan ARDİNO Kasabası’ da konu ile ilgilenmeye başladı ve son yıllarda etkinlikleri belediye başkanlığı öncülüğünde ziyaret etmeye başladılar.

27 Nisan gecesi Şişli Belediyesince düzenlenen etkinliğe birçok İstanbul’lu sanatsever dost katıldı. Konuklar arasında CHP Genel Başkanlığı yapmış olan Altan Öymen, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve Filiz Ali vardı. Bu arada Kırklarelili dostlara rastlamak güzel bir tesadüf oldu. Kırklareli Sabahattin Ali Kültür Günlerinin ilk başlangıcından itibaren katkı veren Dursun Ergenekon ve eşi Bilge Ergenekon’a rastlamak güzeldi. Kırklareli farkını her yerde gösterip

yarattığı değerlere sahip çıkmasını biliyor.

Sanatçılar Sabahattin Ali şiirlerinden bestelenmiş şarkılar okudular, Orhan Akkaya Sabahattin Ali şiirlerini seslendirdi.

Gece Sabahattin Ali’ nin yaşam öyküsünü anlatan “SABAH YILDIZI” isimli belgesel filmin izlenmesi ile son buldu. Sabahattin Ali’ ni öyküsünü izledikten sonra onun söylediği “ YAŞAMAK, NAMUSLUNLA YAŞAMAK NE KADAR ZORMUŞ” sözüne hak vermemek mümkün değil diyor insan. Çünkü etkinliğin düzenlendiği Şişli Kent Kültür Merkezi, 18 Temmuz 2016 yılında silahlı bir suikast neticesinde öldürülen Şişli Belediye Başkan yardımcısı Cemil Candaş’ ın anısını yaşatmak amacı ile “ CEMİL CANDAŞ KENT KÜLTÜR MERKEZİ” olarak değiştirilmiş.

Cemil Candaş, tıpkı Sabahattin Ali gibi halkın çıkarlarını hırsızlara, rüşvetçiler ve rantçılara karşı savunduğu için öldürülmüştür. Onurlu duruşu ve dürüst kişiliği ile herkese örnek olan Cemil Candaş “, eskiden beri Şişli’yi imarda rant yuvası olarak gören ve bundan sonra da böyle devam edeceğini sananlara göz açtırmamıştır.” Diyerek çıkarcılara karşı savaş açmış ve halkın mallarının yağma edilmesini önlemeye çalışmıştır.

Öldürülerek yok edildiği sanılan Cemil Candaş şimdi adını taşıyan kültür merkezinde yapılan etkinlikler ile bazen türkülerle, şiirlerle, tiyatro gösterileri ile yaşamaya devam ediyor.

Halk için mücadele vermiş iki büyük sanatçıyı böyle anlamlı bir etkinlik ile bir araya getiren Şili Belediye Başkanlığına teşekkür ediyor, rant savaşçılarına karşı verdikleri kültürel mücadelelerinde başarılar diliyoruz.

Saranta Haber

27.04.2016

Şişli-İstanbul