Şair Mustafa Bayraktar

927

1933 Trabzon  doğumlu olan Mustafa Bayraktar, 1953 yılında Jandarma Astsubay olarak Tunceli’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde göreve başlar.

Görev gereği Türkiye’ nin bir çok ilini gezer. 21 Mart 1957 yılında Erzurumlu  Şadıman Hanım ile Erzincan’da evlenir. Bu evlilikten 5 kız ve 2 oğlu olur. Büyük oğlu baba mesleği askerliği seçer. Jandarma Albay olarak, Bursa Jandarma Komutanlığında görev başındadır.

Bilin bakalım Mustafa Bayraktar nerelidir?

Mustafa Bayraktar 1964 yılında görev gereği Kırklareli’ ne gelir. Emekli olduğu 1976 yılına kadar Tokat ve Diyarbakır’ da görev yapar. Emekli olunca Kırklareli’ ne yerleşmeye karar verir. Neden Memleketi Trabzon değil de,  Kırklareli diye sorarsanız. “Kırklareli emekli ve az gelirli insanların yaşayabileceği en güzel yer“ diye cevap hazırdır. Ayrıca Kırklareli’nin Karadeniz’e olan kıyı şeridi Trabzon’dan daha uzundur. Yani ne de olsa Karadeniz havası var yine de. Üstelik 1964 yılında geldiği Kırklareli için yazdığı bir şiirinde :

1964 te Ben geldim Sana
Ne güzel kucak açtın sen bana
Pınarlarından su içtim kana kana
Ne güzelsin sen Kırklareli

Diye seslenerek bu küçük kasabaya bağlanır.

Mustafa Bayraktar bir kitap ve şiir sevdalısıdır. Sessizce defterine yazdığı şiirler henüz kitap olarak basılmadığı için bilinmez. Kırkseder’ in düzenlediği ayın ilk cumartesi günü şiir etkinliklerinde okuduğu şiirleri ile sanat ve şiir çevrelerinde tanınır.

Ankara Jandarma Genel Komutanlığı’na hediye ettiği 29 adet kitap anısına müze kütüğünde eşi ile birlikte ismi vardır. Ayrıca VİZE MÜZESİ’ne bağışladığı 2000 yıllık Kapı Sütün başları ve Kırklareli Müzesi’ne bağışladığı eserlerden Kırklareli Müze Kütüğü’nde eşi ile birlikte isimleri vardır.

İyi bir Atatürk hayranı olan Mustafa Bayraktar gençlere Atatürk’ ün Nutku’ nu en az bir defa okumalarını ve Atatürk’ ü kalplerinde yaşatmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca gençlerin şiir yazamasalar da ayda en az bir defa şiir okumalarını tavsiye ediyor.

Mustafa Bayraktar bir şiirinde bütün insanlara sesleniyor.

İNSAN OĞLUNA
Evimiz dar gönlümüz geniş
Hayat ömür boyu iniş yokuş
Sevecen ol kalbini tut geniş
Bahçende daima bol olsun yemiş
Bir gün bu bedenin olacak virane
Boş kalacak çalışıp aldığın hane
Ne anladın yıllarca yaşadığın sene
Esvaplarından  bir gün kalmaz bir tane
Mustafa durmadan her gün yazarsın
Kendin gibi gezip gezip dost ararsın
Herkese hoşgörü ile bakarsın
Sakın ha sakın bu yoldan ayrılmayasın
15 Eylül 2002