Sarantalı Köylüm Gazetesi dalya dedi

489

Kırklareli’de daha önce bir çok yerel gazete çıkarıldı. Bir ikisi hariç bir çoğu yayın hayatını sonlandırdı. Mustafa Karaca, bu çıkan yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaparak yerel basına katkıda bulunuyordu.

10 Mart 2011 tarihinde SARANTALI KÖYLÜM GAZETESİ ilk sayısı ile okuyucuların karşısına çıktı. Bu gün 100. sayısı ile vitrine çıkan SARANTALI KÖYLÜM GAZETESİ, Kırklareli’de bir çok ilke de imza attı.

Bunlardan ilki ve en önemlisi hiç reklam almadan yayın hayatını sürdürebilmesi. Mustafa Karaca, hiçbir ticari kaygı gütmeden, sadece halka hizmet düsturuyla yola çıktı. Dile kolay 100 sayı, 100 ay hiçbir gelir olmadan sadece kendi imkanları ile bir yerel gazete çıkarmak günümüz şartlarında değil bölgemizde, ülkemizde bile çok zor.

Sarantalı Köylüm Gazetesi, yayın hayatına başlarken, Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” sözüne bağlı kalarak, “Köyün ve Köylünün Gazetesi” diyerek yola çıktılar. Köylere yapılan ziyaretler sırasında çok ilginç konular ve bilge insanlarla karşılaşıldı. Aslında köylümüz sanılanın aksine çok bilge, çok kültürlü ve bir o kadar da gizli yeteneklerle dolu.

Çağlayık Köyü’nden “Bilge Köylü”, şair, yazar Mehmet Kaygısız bu yeteneklerden biri. Doğa aşığı ve hayvan sever Mehmet Kaygısız bir o kadar da misafirperver.

Kayalı Köyü’nden Gökhan Uyanık, atalarının hikayelerinden yola çıkarak yazdığı “Rodoplarda Son Soluk” adlı kitabını yayınladı.

Yani köylerimizde aslında o kadar çok keşfedilmeyi bekleyen gizli yetenekler var ki… Yeter ki siz onları dinlemesini bilin, yeter ki siz onlara doğru bir adım atın. Görün onlar size mahcubiyetle koşacaktır.

Sarantalı Köylüm Gazetesinin ön ayak olduğu bir çok proje hayata geçti. Gazetemiz yazarlarından Bünyamin Çakır’ın tarımla ilgili yaptığı araştırmalardan ortaya çıkan köşe yazıları bir çok çiftçimize, köylümüze ilham kaynağı oldu.

Bünyamin Çakır’ın danışmanlığı ile Beypınar Köyü’nde kadın çiftçimiz Esra Özdin, Kaz Yetiştiriciliği Projesini hayata geçirip, Kadın Girişimcisi Türkiye 1. si oldu.

Trakya’da ilk kez salep ekimi gerçekleştirildi. Kırklareli’de ilk defa siyez buğdayı ekilip, hasat edildi.

Yine Bünyamin Çakır’ın ön ayak olduğu solucan gübresi üretimi Kırklareli’de ilk defa yapılmaya başladı.

Tüm bunlar Sarantalı Köylüm Gazetesi’nin, köylerimizin ve köylümüzün kalkınması için yaptığı çalışmaların sonuçları oldu.

Umarız Sarantalı Köylüm Gazetesi’nin öncü olduğu bu çalışmalar gibi daha nice çalışmalar ortaya çıkar. 100. sayın kutlu olsun. Daha nice 100 sayılara…