Sevinelim Arkadaşlar, Bayram Var Bayram

609

TBMM son oturumunda kürsüye çıkan AKP Milletvekili heyecanlı bir ses tonu ile konuşuyordu. “ PKK ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış, silahlar susmuş, ölümler bitmiş, bugün bayram. Bayram var bayram var” bu sözlere katılmamak mümkün mü ?   Ulusal bağımsızlığımızı belgeleyen tarihin altın sayfalarına büyük mücadeleler ile yazılmış olan 19 MAYIS,29 EKİM, 30 AĞUSTOS, 23 NİSAN gibi ulusal bayramları kutlamaktan hazır kurtulmuşken, şimdi yeni bir bayram günümüz yola çıktı. PKK ile yapılan içeriği henüz tam açıklanamayan, veya açıklandı da bizim henüz anlayamadığımız görüşmeler sonlandığı için bu önemli anlaşmayı bayram günü olarak kutlamamız gerekiyor. Türkiye’ yi İl İl gezen AKİL İNSANLAR topluluğu inşallah bu konularda, aklımızın anlayacağı şekilde doyurucu açıklamaları yapar ve bizde meraktan kurtulup bilgilenmiş oluruz.

PKK silahlı militanları, binlerce sivil halkın, askerin, polisin, öğretmenin, doktorun, hemşirenin canına kıymış, köylere yol yapmaya giden devlet araçlarını yakıp yıkmış, trilyonlarca maddi kayıplara sebep olmuş, Türkiye’ nin ekonomik, sosyal, kültürel gelişmesini en az 100 yıl geriye götürmüş olan militanlar geri çekiliyorlar. Her ne kadar nasıl geldiklerini bilmediğimiz ve nasıl gideceklerine henüz onlarında karar vermediği çekilmenin özeti Başbakan açıkladı “ NASIL GELDİLERSE, ÖYLE GİDERLER “ . O kadar silahlı insan, silahları ile birlikte nasıl gelmiş acaba, bir bilen var mı dır ?. Biz tam çekildiler artık diye sevinirken TV ekranlarında 800 katır ile sınırlarımızı geçen kaçakçıların mazot yüklü katırlarına devlet el koymuş. Şimdi tam her şey düzelmişken bu olmadı. Çocuklar silahları bırakmış, dönüşte cep harçlıklarını çıkarmak için biraz mazot getiriyorlar. Barış için, analar ağlamasın diye bu kadarına göz yumacağız artık. Bu çocuklar senelerce dağlarda emir altında dolaşmış. Birileri “ ÖL DEMİŞ” ölmüşler, “ÖLDÜR DEMİŞ” öldürmüşler. Sivil ve demokratik hayata alışmak o kadar kolay mı dostlar.

BAŞPİSKOPOS DESMOND TUTU’nun duaları bizimle olsun.

Bir grup Parlamenterin yolu bugünlerde Güney Afrika’ ya uğrayacak. Uzun zamandır dualarını APO’ dan esirgemeyen Başpiskopos TUTU inşallah dualarının bir kısmını bizim içi eder. Desmond TUTU, Güney Afrika’ da halkının beyazlar tarafından nasıl ezildiğini, nasıl aç sevil ve susuz bırakıldığını unutmuş olacak veya günahlarından arınması için edecek o kadar çok duası var ki, son dualarını Abdullah Öcalan’ ın koşulsuz serbest bırakılması, Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin sınır ve ülke güvenliği için bulundurduğu yasal silahlarının susması için, Hükümet’ in PKK ile barış görüşmelerine başlaması için etmeye başlamış. Onun dualarına ihtiyacı olanın vay haline. Desmond Tutu’ nun son duaları kabul görmemiş olacak ki 800 katırlı kaçakçı sınırda yakalandı.

Bizim milletvekillerimiz de işte bu TUTU’ nun ziyaretine gidiyorlar. Ta Afrika’ ya gitmeye ne gerek vardı, davet edilseydi Sayın Tutu AKİL İNSANLAR heyetine Afrika temsilcisi olarak katılabilirdi, hem de seve seve, ne de olsa ucunda azıcık masraf ta ödeniyor.

CHP ‘ nin bu heyete Genel Balkan Yardımcısı SEZGİN TANRIKULU başkanlığında üç kişi ile katılması ise işin bir başka trajik yanı. Tanrı’ nın başka kulları yok mu idi ki bizim CHP li vekiller Tutu’ YA GİDİYOR. CHP ‘ ye mi yazık, yoksa giden vekillere mi yazık bilemiyorum ama bildiğim bir şey varsa, Türkiye’ ye yazık oluyor. Bekleyelim bakalım dönüşte ne açıklamalar gelecek.

Eğer konu gerçekten BARIŞ ise bence gidilecek tek adres ASLAN ASKER ŞVAYK olmalıydı. Bugün ÇEK Cumhuriyeti sınırları içinde eski ismi KARSLBAD olan bugünkü ismi KARLOVİ LEVİ diye bilinen küçük bir sahil kasabasında yaşayan Zavallı Şvayk’ ın başından geçenler barış isteyen herkese ders olacak niteliktedir.

Karlovi Levi her ne kadar bir sıcak su, kaplıca kasabası ise de, konuk ettiği meşhurları ile ün kazanmıştır.

Mustafa Karaca – SARANTALI KÖYLÜM