İSMET İNÖNÜ

 

 

25 Aralık 1973 tarihinde kaybettiğimiz Türkiye Cumhuriyetinin kurucularından, Atatürk’ ün silah arkadaşı, ilk Genel Kurmay Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin bağımsızlık belgesi olan Lozan Anlaşmasının mimarı İSMET İNÖNÜ Kırklareli CHP İl ve Merkez İlçe Başkanlıklarının düzenlediği sade bir kutlama ile anıldı. Kutlamaya Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin, CHP kadın kolları ve çok sayıda partili katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Törene katılan eski partili Ertuğrul Karakılavuz, İsmet İnönü ile tanışan 1953 yılında CHP Gençlik kolları başkanlığından 1973 yılına kadar beraber çalışan ve İsmet İnönü’ nün evinde ağırlayıp sohbet etmekten hoşlandığı nadir insanlardan biri olarak Kırklareli siyasi çevrelerinde tanınan ve sevilen bir isimdir.

İsmet İnönü’ nün Balkan harbi öncesinde Edirne’ de görevli iken, Havsa’ da atlarını değiştirip Kırklareli’ ne geldiği ve Çifte Gazinolar Sokağında bulunan iki adet gazinoda yemek yediği olayını İsmet İnönü’ nün kendisinden dinleyerek teyit ettirdiği Ertuğrul Karakılavuz, İsmet İnönü ile ilgili anılarını paylaştı.

İsmet İnönü’nün o günlerde Kırklareli’ ne neden geldiği bilgisi henüz yeterince bilinmemektedir. O günlerde Karayorgi Çetesi denilen bir çetebaşı Kırklareli köylerini basarak katliamlar ve soygunlar yapmaktadır. Osmanlı subaylarının Kırklareli’ ne gelişleri boşuna değildir. Nitekim Karayorgi Paspala köyünde yakalanır ve köylerin çilesi biter. Bütün bu tarihi olayları bilmeden İsmet İnönü’ nün Kırklareli Çifte Gazinolara sokağında ne işi vardı diyerek saptırmalar yapmak çok yanlıştır. Hele Karayorgi’ nin kim olduğu tarihi belgelerden araştırıldıktan sonra olayın ciddiyeti ortaya çıkmaktadır.

Ertuğrul Karakılavuz 1983 yılından itibaren kurucuları arasında olduğu SODEP zamanında da İsmet İnönü’ nün oğlu Erdal İnönü ile de beraber siyasi çalışmalar yapmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ertuğrul Karakılavuz 25.12.2016

Ertuğrul Karakılavuz 1953 yılı İsmet                                                           İnönü ile birlkikte

 

 

Türk siyaset hayatı İsmet İnönü’ yü “ Namuslu insanlar namussuz insanlar kadar cesur olmalı sözü ile hatırlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

CHP Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin’ in okuduğu basın bildirisi ile etkinlik sona erdi.

 

 

“ İSMET İNÖNÜ

 

Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve genel kurmay başkanı, Cumhuriyetin ilanından sonra ilk başbakan, Atatürk’ ten sonra 2. Cumhurbaşkanı, İstiklal madalyası sahibi asker ve siyasetçi, CHP 2. Genel başkanı İsmet İnönü’ yü ölümünün 43.yılında sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Bir memlekette namuslu insanlar, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur, sözleriyle belleklere yer etmiş, Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ nin bağımsızlığını ve egemenliğini onaylayan, Sevr ve Mondros mütarekelerini geçersiz kılan Lozan antlaşmasını imzalayan İsmet İnönü, 1946 yılında ülkeyi ilk çok partili seçime taşıyan büyük siyasetçi ve devlet adamıdır. Fakat ne acıdır ki,ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk ile kendisine yapılan saldırılar “ iki ayyaşın kurduğu ülke “ sözleri ile basite indirgenerek aşağılanmak istenmiştir.

Üzerine hiçbir katkı koymadan iki ayyaş diye bahsettiğiniz iki dehanın kurtardığı ve kurduğu Cumhuriyet sayesinde bu nefesi alıyorsunuz.

Siz iktidara geldiğinizde 8 yaşında olan bir çocuk sizin siyasi anlayışınızla yetişip insan hayatını hiçe sayarak Büyükelçi’ yi katledebiliyor.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve silah arkadaşları yok olan bir imparatorluktan yürekli halkımızla Türkiye Cumhuriyetini, vatanımızı inşa etmişlerdir.

SAYGIYLA ANIYORUZ, RUHLARI ŞAD OLSUN

Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

 

Gürcan Gültekin

CHP Merkez İlçe Başkanı

25.12.2016

 

Saranta Haber