Spor ve Nostalji -11- Güvenir Kurtar

Gazetemizin bu ayki nostalji köşemize çok renkli bir ailenin sadece bir tanesi sığdırabileceğiz.

Kurtar ailesi teknik direktörü ile, futbolcusuyla, klüp başkanıyla Türk sporuna katkı vermiş ve ilimiz bundan fazla-sıyla yararlanma şansı elde etmiştir.

Önce Kurtar ailesini kısaca özetleyerek, bu sayfaya konuk olacak Güvenir Kurtar’ı tanıtmaya çalışacağız.

Baba Faik Kurtar; Balkan Bozgunu’ndan hemen sonra ana vatana göç etmiş bir Arnavut ailesinin en küçük bireyi olarak Cumhuriyet’le birlikte gelişmiş, eğitimini tamamlamıştır. Yüksek Ziraat Mühendisi olarak, uzun yıllar şeker sektörü içinde özveriyle çalışmış, 104 yaşında bir büyüğümüz.

Anne Müjgan Hanım; 1925 doğumlu olup, ailesine biri kız, altı evlat vermiş, onlara kol kanat gererek toplumda saygın yerlere gelmelerine zemin hazırlamış, doğal olarak mürüvvetini görmüş, bir çerkez güzeli ve bir Cumhuriyet kadınıdır.

Kurtar ailesinin futbol camiasına sunduğu Güvenir, Güvenç, Kıvanç ve İnanç kardeşlerden sadece Güvenir Kurtar’ı bu yazımızda ön plana çıkarmak istiyorum.

Güvenç Kurtar, ayrı bir yazı konusu olarak ileriki sayılarımızda yer alacak.

Kıvanç Kurtar, Gençlikspor’da beraber futbol oynadığım bir arkadaşım fakat ilimiz onu uzun yıllar başkanlığını yaptığı Kırklarelispor’dan tanıyor.

İnanç Kurtar, uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra teknik direktör olarak Türk futboluna hizmet vermiştir.

Güvenir Kurtar, İzmit’te, Petrolspor ve Kağıtspor’da oynadıktan sonra babasının tayini nedeniyle Kırklareli’ne geldi. O zamanki adıyla Erkek Sanat Enstitüsü’nde okurken, okulun futbol takımında yer aldı ve Kırklarelispor’un dikkatini çekti. 1967 yılında amatör, 1968-69 yıllarında profesyonel olarak futbol oynadıktan sonra Trabzonspor’a transfer oldu. 1970-71 sezonunu Trabzonspor’da geçirdikten sonra, kardeşi Güvenç Kurtar’la birlikte Turgay Şeren’in çalıştırdığı Mersin İdman Yurdu’na geçti. Güvenir Kurtar, sert, inatçı ve ödün vermez kimliği ile teknik adamlarla sorunlar yaşadı. Konya İdman Yurdu’nda kiralık oynadıktan sonra, Trakya’ya dönerek, Babaeskispor ve Tekirdağ-spor’da forma giydi.

1975 yılında en verimli çağında futbolu bırakarak iş dünyasına girdi. 1999 yılına kadar bir çok sanayi kuruluşunda teknik sorumlu ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı.

Güvenir Kurtar ve ailesini bir sayfa ile anlatmanın zorluğunu yaşarken, kendisi ve kardeşlerinin doğum tarihleri ve yerlerini özellikle belirtmek gerekir diye düşünüyorum.

Ailenin ilk ve tek kızı Güven, 1946 yılında Turhal’da dünyaya geldi. 1947’de Güvenir, Turhal’da, 1948’de Kıvanç, Manisa’da, 1950’de Güvenç Uşak’da ve son olarak Güldenir 1959 yılında Niğde’de dünyaya geldiler.

Güvenir Kurtar, 13 Ocak 1973’te Zeynep Hanım’la evlendi. 1975’te Elif, 1980 yılında Elçin dünyaya geldi. Kızı Elif, Baran ve Barış’ı, Elçin ise Derin’i dünyaya getirerek, Güvenir ve Zeynep Hanım’ı onurlandırdı.

1999 yılında emekli olduktan sonra Edirne Yolu üzerinde, çiftliği anımsatan evinde, cins güvercin ve tavukları ile güzel bir yaşam süren arkadaşıma ve değerli eşi Zeynep Hanım’a sağlık ve mutluluklar diliyorum.