Spor ve Nostalji -15- Zamora Mustafa

Fransız varoluşçu, filozoflardan Albert Camus “Hayatta ne öğrendiysem futboldan ve kalecilikten öğrendim, çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi.” der. Belki de kaleciliğin önemini anlatabilecek en güzel sözlerden birisidir bu.

Kırklareli ve çevresindeki ilçeler futbolun popüler olmaya başladığı 1950’li yıllardan sonra yetiştirdiği kalecilerle dikkati çekmeye başladı.

“Kaleci Cadı Özcan”, Demirtaş ve Yayla Mahallesi kahvehanelerinde eski kuşakların dillerinde bir efsane olarak hâlâ anlatılır.

Yine bir dönem Alpullu Şekerspor’da oynayan Özcan Arkoç, Fenerbahçe, Milli Takım ve Hamburg’da oynayarak ilimizin adını tüm Türkiye’de ve Avrupa’da duyurdu.

Yakın çevremizden o döneme imza atan Şerif Hecan, Soysever Karakılavuz, Tavulli Mustafa ve Gazep Rıza Eşiyok zamanın en iyi kalecileri olarak hala belleklerimizde yer almaktadır.

Bu ayki sayımızın arka sayfa konuğu “Zamora Mustafa” lakaplı Mustafa Kolcular, 20.06.1941 yılında Mehmet – Zeliha çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 2014 Şubat’ında kaybettiğimiz ağabeyi Ahmet Kolcular, 1934 doğumluydu. 1946 yılında Hüseyin, 1949’da Hasan, 1951’de İsmail, 1954’te İbrahim, erkek çocuklar olarak hayata merhaba derken, tam 23 yıl sonra 1957 yılında kızkardeş Muazzez aile tablosuna katıldı.

Mustafa Kolcular, ailede ve mahallede uzun boyuyla dikkati çekerdi. İlkokulu Tevfik Fikret İlkokulunda okudu. Sınıf öğretmeni Zehra Şahinbaş’ı unutamadığını, üzerinde büyük emeği olduğunu anlatırken, gözleri dolmuştu.

1954 yılında açılan lisenin orta kısmını, şimdi kaderiyle başbaşa bırakılan, yanmış ve metruk, Vali Faik Üstün İlkokul binasında tamamladı.

Lise’de öğretime başladığında, dönemin en kaliteli futbolcu karmasının içinde “1” numara olarak yer aldı. Beden Eğitimi Öğretmeni Bekir Arzuman, o’nu, 1,94’lük uzun boyu ve fiziğiyle, 1930 ve 40’lara damgasını buran ünlü İspanyol kaleci Ricardo Zamora Martinez’e benzeterek, adının önüne “ZAMORA”yı yapıştırdı.

Ricardo Zamora Martinez, 1901-1978 yılları arasında yaşamış, Espanyol, Barcelona ve Real Madrid’de 19 yıl kalecilik yapmış ve uzun yıllar İspanya Milli Takımının formasını taşıyarak, 1950’li yıllara kadar dünyanın en ünlü kalecisi olarak anılmıştır.

1957 yılında Güneşspor’da kaleciliğe başlayan Zamora Mustafa, Marmara Bölgesi Genç Takımlar Turnuvası’nda BJK’li yönetici Nihat Bey’in dikkatini çekerek Beşiktaş’a götürüldü. Çok genç ve deneyimsiz olması sebebiyle takımda yer alamadı. Ve İzmit Kağıtspor’a gönderildi. 1960 yılında Türkiye Amatör Şampiyonu olan bu takımda iki yıl yer aldı. Beşiktaş’a döndü, fakat sakatlandı. 1961 yılında önce Alpullu Şekerspor’a, oradan da Edirne Suspor’a transfer oldu. Askerliğini Ankara’da yaparken Muhafızgücü takımının hem hentbol hem de futbol takımının kaleciliğini üstlendi. 1966 yılında Suspor-Meriçspor ve Edirnespor, Edirnespor adıyla birleşerek Türkiye Profesyonel Ligi’ne katıldı. Edirnespor’un bu yıllardaki kadrosunda yer almayı başardı. 1971 yılına dek çeşitli alanlarda Edirnespor’a hizmet verdi. YSE Ardaspor ve Edirnespor’un alt ve üst yapılarında antrenör ve teknik adam olarak görev aldı. 1982 yılında DSİ Suspor yeniden kuruldu. Trakya Şampiyonu olarak, 3. Türkiye Ligi’ne katılma hakkı elde etti. Bu takımın antrenörlüğünü yaptı. Fakat 1983 yılında ödenek yokluğu gerekçe gösterilerek bu başarılı takım ligden çekilmek zorunda kaldı.

Mustafa Kolcular’ın özel yaşamına göz atarsak; 1964 yılında öğretmen Emine Hanım’la evlendi. 1966 yılında kızı Hasret dünyaya geldi. Hasret Kolcular, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nü başarıyla tamamladı. Edirne’ye gelerek uzun yıllar Devlet Hastanesi’nde görev yaptıktan sonra Özel Diş Kliniği’ni açtı.

Mustafa Kolcular, TÜFAD Trakya Şube Başkanlığı, Amatör Spor Kulüpleri Kurucu Üyeliği ve ASKF Kurucu Başkanlığı görevlerini 25 yıl boyunca üstlendi.

Sporun daima içinde kalmış ve spora bir çok alanda hizmet etmiş bir spor adamı olarak yaşamını Edirne’de sürdüren Zamora Mustafa’ya bundan sonraki yaşamında sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz.