Spor ve Nostalji -16- Yalçın Kılıç

1960’lı yıllarda Kırklareli Amatör Ligi, Trakya’nın en güçlü takımlarının yer aldığı bir futbol arenasıydı.

Alpulluşekerspor, Pınarhisar Çimentospor, Lüleburgaz’dan Adalet ve Yeşilova kulüpleri ve il merkezinden Gençlikspor arasında kıyasıya bir re-kabet vardı.

Özellikle Alpullu Şekerspor, Trakya’nın en iyi futbolcularını seçerek ve bünyesine katarak, uzun yıllar Kırklareli Ligi’nin yenilmez armadası haline gelmişti.

1965 yılına gelindiğinde Lise, Ticaret Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi arasında başta futbol olmak üzere, basketbol, atletizm ve güreş dallarındaki çekişme birçok yetenekli sporcunun gün yüzüne çıkmasına neden oldu.

09.02.1949 doğumlu Yalçın Kılıç, bu dönemin simge isimlerinden biri olarak gazetemizin Spor ve Nostalji sayfasının Şubat ayı konuğu oldu. Güçlü fiziği, sprint özelliği ve golcü kimliğiyle önce Lise Futbol Takımında dikkati çekti. 1965 yılında Gençlikspor’da lisans çıkardı. İlginç transfer teklifleriyle,  1 takım elbiseye Başakspor’a, oradan da 30 çift futbol ayakkabısı karşılığı Çimentospor’a geçerek dönemin futbol anlayışına adeta ayna tuttu.

Lisede jimnastik ve atletizm takımlarında yer aldı. Komple sporcu örneklerinden biri olarak tanındı.

1967’de Başakspor, Güneşspor (Trakyaspor) ve Özgüvenspor birleşerek Kırklarelispor kuruldu.

1968’de profesyonel lige katılan takımın santraforu olarak şeref tablosunda yer aldı.

Kırklarelispor’da oynarken Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. Eğitim ve sporun birlikte yapılabileceğini kanıtlarcasına birkaç yıl futbol oynadı. Bir ara Sarıyer’e transfer oldu. Okulu bitirdikten sonra YSE’de mühendis olarak çalışmaya başladı. Kırklarelispor’da genel kaptanlık yaparak, Sporcu Evi’nin yapılmasında ve sahanın çimlendirilmesinde aktif görevlerde bulundu.

17 Ağustos 1974 yılında liseden dönem arkadaşımız Nuran Uz hanımla evlendi. Kızı Nurhayat 15.06.1975 tarihinde, oğlu Onur 11.10.1982 tarihinde Kılıç ailesine katıldı.

Nurhayat, Boğaziçi Üniversitesi İnsan Kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına atıldı.

Onur ise Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirerek babasının izinden giderek İstanbul Futbol piyasasında kendine yer buldu. Pendik, Maltepe, Beykoz, Ümraniye ve Çıksalınspor’da 8 yıl futbol oynadıktan sonra dalgıçlığa merak sardı ve şu anda eşi Şems Kılıç ile birlikte Kaş’ta dalgıç eğitmenliği yapıyor.

Kılıç ailesinin özgeçmişine göz attığımızda ilginç öykü ve yaşanmışlıklarla karşılaşıyoruz. Dede Bekir Efendi, Selanik’in Doyran Kasabası, Çalıklı Köyü doğumlu. Medrese eğitimi görmüş, Balkan Savaşları’ndan sonra anavatana göç ederek Karakoç Köyü’nde ikamet etmiş bir köy çelebisi ve aydını.

Baba Hüseyin Kılıç, 50’li yıllarda politik bir kimlik olarak Demirkırat (Demokrat) Hüseyin olarak anılan ve mesleği cambazlık olarak da nitelendirilen hayvan alım satım tüccarı. Anne Şemsiye Hanım, Yalçın (1949), Bahattin (1951), Nermin (1954), Suat (1956) sırasıyla doğan çocuklarına kol kanat germiş bir Cumhuriyet kadını olarak aile tablosunun önemli bir parçasını oluşturuyor. Ailenin ölenlerine rahmet dileyerek, kalanlarına uzun ömürler diliyoruz.>