Spor ve Nostalji – 18- Yılmaz Karaduman

1950’li yıllarda, başta futbol ve güreş olmak üzere; atletizm, voleybol ve basketbol branşlarında devlet desteğiyle, kamu işletmelerinde kulüpler kuruldu.

Türkiye’deki şeker, kağıt, kömür ve demir-çelik işletmeleri kurdukları takımlarla, Türk spor faaliyetlerinde ön sıralarda yer aldılar.

Alpullu Şekerspor’da 1952 yılında bu amaçla kurulan ve kısa sürede Trakya’nın ek güçlü takımları arasında yer alan bir kulübümüz olarak dikkati çekti.

Kurulduğu ilk yıllarda Alpullu Şekerspor’da oynayan, Özcan Arıkoç, Turan ve Refik Doğangün kardeşler, daha sonra İstanbul ligindeki güçlü takımlarda kendilerine yer buldular ve ilimizi Türk spor arenasında temsil ettiler.

Özcan Arıkoç, sırasıyla; Vefa, Fenerbahçe, Beşiktaş, Milli Takım, Avusturya Wien ve Hamburg takımlarında oynayarak, alt yapısında yetiştiği Alpullu Şekerspor’un tanınmasına zemin hazırladı.

Yine Refik Doğangün, Vefa’da, kardeşi turan Doğangün de Galatasaray, Şekerspor ve Ankaragücü’nde oynayarak ilimizi başarıyla temsil ettiler.

Bu sayımızdaki sayfa konuğumuz Yılmaz Karaduman, 1932 yılında, Arif – Cemile çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu İstanbul-Yalova arasında geçti. Zayıf fiziğine rağmen, kendine has çalımları ve tekniği ile 16 yaşındayken Kadırga’da zamanın ünlü oyuncuları Beşiktaş’lı Nusret ve Çengel Hüseyin ile, Vefa’lı Garbis ve Ördek Mustafa’yla semt takımında forma giydi. 19 yaşında, 1951 ylında Kütahya’da kurulan Linyitspor’a transfer oldu. 1 yıl sonra yeni kurulan Alpullu Şeker Fabrikası’nın ilk takımında yer aldı.

Alpullu Şeker Fabrikası’nda işçi-futbolcu olarak işe başladı. 1952-1969 yılları arasında tam 17 yıl görev yaptı. Bu süreçte Ajda Pekkan’ın ünlü şarkısı “Kimler geldi, kimler geçti” misali bir çok oyuncu ve teknik adamla yan yana oynadı. Alpullu Şekerspor’un tüm dönem resimlerinde yer alan yegane isim olarak efsaneleşti.

Yakın arkadaşım Münür Saygın ile birlikte onunla röportaj için Alpullu’ya gittik. Sohbetimiz esnasında yanımızda bulunan eski futbolcular Vacit Toraman, Anadol Mustafa (Yücel), Sasu Mustafa (Yapak) ve Kadri Özçetin’le geçmişe bir yolculuk yaptık. Ölenleri rahmetle yad ettik, yaşayanların kulaklarını çınlattık. Çok keyifli dakikalar ve saatler geçirdik.

Yılmaz Karaduman, 1957 yılında Şükran Hanım’la evlendi. Oğlu Aykut (1958), kızları Nesrin (1960) ve Yonca (1968) dünyaya geldiler.

1968 yılında kurulan Kırklarelispor, o yıl amatör ligde yer aldı. Antrenör aranıyordu. Kulübün mali portresi pek iyi değildi. Ucuz fakat iyi (UFİ) bir kişi aranıyordu. Ve aranan kan bulunmuştu. Ayda 400 lira maaşla Yılmaz Karaduman göreve başladı. Fakat maaş bordrosuna bakıldığında malzemeci Hikmet İbiş’in karşısında 650 lira yazarken, O’nun 400 lirası doğal olarak sırıtıyordu. Bunu sorun etmeden bir yıl çalıştı. İkinci yıl yani 1969 yılında bazı maşlarda antrenör oyuncu olarak yer aldı. Profesyonel lige girişlerinin ilk yarısında yönetimle anlaşamayarak istifa etti. Alpullu Şekerspor, Alpulluspor ve Hayraboluspor’da teknik adam olarak uzun yıllar hizmet verdi.

Uzun süren sohbetimiz esnasında samimiyeti, mütevazı tavırları, içtenliği ve hoş sohbeti ile gönlümüzde bir kez daha, çok anlamlı bir yer edinen Yılmaz Karaduman’a Allah uzun ömürler versin diyerek, selam ve sevgilerimizi sunuyoruz.