Spor ve Nostalji – 19 – Bağdanlar

Spor ve Nostalji sayfamızı bu kez ve önümüzdeki dönemlerde “Kırklareli’de Sporcu Aileler” konsepti içerisinde sizlere sunmak istiyoruz.

Bu sayımızda bünyesinden değişik branşlarda sporcu çıkaran Bağdan Ailesi’ni sayfamıza konuk ediyor, bu ailenin şahsında 60’lı ve 70’li yıllarda popüler olan futbol, boks ve güreşe, okullar arası spor rekabeti penceresinden bakmaya çalışıyoruz.

Enver Bağdan, 24.02.1947 yılında Enver – Fatma Bağdan çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Kocahıdır İlkokulu bahçesi oun gibi bir çok yıldız adayına, yeteneğe kucak açtı ve futbol piyasasına kazandırdı. 15 yaşında Özgüvenspor-Başakspor arasında paylaşılamadı ve gerginliklere sebep oldu. Özgüvenspor takımının en küçüğü fakat en güçlüsü olarak, ilerde 1. ve 2. ligde oynayan Koçero Ekrem, Ali Sümer, İsmail Erdivanlı ve Cemal Erşen gibi oyuncularla birlikte forma giydi. Esas yeri santrfor olmasına karşın, sprint özelliği ile kanatlarda da çok başarılı oldu. 1966 yılında Başakspor’a geçti. Orada da 3 yıl oynadı. Ticaret Lisesi’nde oynarken Atatürk Lisesi ve Erkek Sanat Enstitüsü arasıdaki rekabet ortamında kendisinden en çok çekinilen oyuncu olarak bahsedilirdi. Kalecilerin korkulu rüyası ve geleceğin yıldız adaylarından biriyken, Eskişehir Ticari İlimler Akademisi’ni kazanınca futbol piyasasından çekildi. O dönemin bir çok spor adamına göre futbola devam etseydi, çok iyi takımlarda kendine yer bulabilirdi. “Kara Enver” olarak döneminde nam saldı.

Ailenin diğer iki sporcusu da güreş ve boksu birlikte yapıp, il ve bölge birinciliklerinde madalya takmış, ilimizi başarı ile temsil etmiş olan Savaş ve Cengiz Bağdan, 1965-1970 yılları arasında fırtına gibi esmiş, güreş ve boksun ilimizde sevilmesine ve gelişmesine katkı sağlamışlardır.

05.04.1952 doğumlu Savaş Bağdan önce Endüstri Meslek Lisesi’nde güreşe başladı. Güçlü fiziği ve kuvveti ile dikkati çekti. 1968 yılında okullar arasındaki güreş turnavasında kardeşi Cengiz Bağdan’ı yenerek il şampiyonu oldu.

Boks, 1960’lı yılların son döneminde Kırklareli’de görev yapan iki antrenörün katkıları ile 70’li yılların başlarına değin ivme kazanan bir spor dalı oldu. Turan Olgaç ve Adnan Kerse kapalı spor salonunda çalışmalara başladı. Bağdan kardeşler güreşten sonra bir anda kendilerini boksun içinde buldular.

Ticaret Lisesi’nde okuyan Cengiz Bağdan (08.07.1953), jimnastik ve güreşten sonra boksta da çok başarılı oldu. Atletik, atak ve teknik bir boksör olarak belleklerde iz bıraktı.

O yıllarda İstanbul’un ünlü kulüpleri Feriköy, Fatih, Okmeydanı, Beşiktaş, İstanbul Boks İhtisas ve Zeytinburnu ikili temas için Kırklareli’ne gelirdi. Hınca hınç dolu tribünlerde coşkun tezahüratlar arasında karşılaşmalar heyecanla izlenirdi.

Cengiz Bağdan, Başkent Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulunu bitirdikten sonra Kırklareli’ne gelerek aile şirketinde çalışmaya başladı. Gençliğinden beri içinde yer aldığı siyasi akımın mücadelesini verdi. Temsil ettiği partinin İl ve İlçe Başkanlığı’nı daha sonra da 1999-2004 yılları arasında ilimizin Belediye Başkanlığı’nı yaptı.

Ailenin diğer bir bireyi Saldıray Bağdan (15.11.1949), 50 yaşından sonra doktor tavsiyesi ile spora başladı.(!) Uzun mesafeli yürüyüş ve bisiklet sporu ile yaşamına renk kattı. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Işık Mühendislik Yüksekokulunu bitirdi. Daha sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Yönetimi üzerine master yaptı.

Ailenin son bireyi Önder Bağdan (1948), küçük yaştan beri babasının yanında çalışarak ailenin çalışma hayatında önemli rol üstlendi.

Baba Enver Bağdan (D.1912-Ö.1999), Selanik’in Kayalar Köyü’nden 1924 mübadelesi ile Üsküp’e yerleşti. Çok güçlü ve kuvvetli idi. Gençliğinde yağlı güreş pehlivanlığı yaptı. 1945 yılında Drama göçmeni Fatma Hanım’la (D.1920-Ö.1991) evlendi.

Ailenin vefat eden bireylerine rahmet, yaşayanlarına da esenlikler dileriz.