Spor ve Nostalji -21- Yamanerler

Bu sayımızda yine çok kalabalık ve çok renkli bir aile ile Spor ve Nostalji sayfamızda geçmişe uzun bir yolculuk yapıyoruz.

Yamanerler, Cumhuriyet’in ilanından 2 yıl sonra, bugün Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Yeni Pazar (Novi-Sad) Kasabası’ndan şehrimize göç ettiler.

Tevfik – Hatice çifti binbir güçlükle Kırklareli’ne ulaştıklarında yanlarında 2 yaşındaki oğulları Osman vardı. Diğer kardeş Elmas, 1927 yılında aileye katıldı.

Osman Yamaner (1923), Mahiye Hanım’la 1941 yılında evlendi. Babasının yaptığı çiftçilik, hayvancılık ve zahirecilik için geniş bir aileye ihtiyaç vardı. İlk çocukları Fikret 1943 yılında dünyaya geldi. Fakat arkası kesilmedi ve İsmail (1946), Nurten (1949), Recep (1950), Kemal (1952), Muzaffer (1955), Mesut (1957), Nurdan (1960) ve Hakan (1965) sırasıyla 9 çocuklu bir aile tablosu ortaya çıktı. Osman Yamaner zamanının en iyi güreşçilerinden biri olarak Kırklareli İl Karması’nda sayısız kez yer aldı. Başarılı sonuçlarıyla ailenin adını duyurdu.

Fikret Yamaner, lise takımında futbola başladı. Sol bek’te tatlı-sert oyunuyla defansın vazgeçilmezlerinden biri oldu Önce Güneşspor’da, sonra Başakspor’da oynadı. Futbolu işe bağlı olarak erken yaşta bıraktı. 1992 yılında kendi kullandığı kamyonuyla yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti.

Kemal Yamaner, Gençlikspor’da aynı dönemde futbol oynadığım sporcu arkadaşlarımdan biri. Ayakları kadar çenesi de güçlü bir sporcu modeliydi. Yıldızı Kırklarelispor Genç Takımı’nda parladı. 1969 yılına değin takımın kaptanlığını yaptı. Genç takımdan A takımına çıkan ilk sporu olan Kemal Yamaner, Kırklarelispor’un bazı maçlarında amatör olarak oynadı. Askerlik sonrası Gençlikspor’da 10 yıl boyunca hizmet verdi.

Muzaffer Yamaner, lisede ve Gençlikspor’da futbol oynadıktan sonra üniversite yaşamı yüzünden sporu erken bıraktı.

Hakan Yamaner, ailenin 9’uncu ve sonuncu çocuğu olarak dünyaya geldi. Ağabeylerinden daha şanslıydı. Futbola daha fazla zaman ayırdı. Kırklarelispor altyapısından yükselerek genç-amatör-profesyonel olarak forma giydiği takımında kaptanlığa kadar yükseldi. Yamaner ailesinin en kariyerli sporcusu olarak ün yaptı. Bir ara Keşanspor’a transfer oldu. Orada da takımın vazgeçilmezleri arasına girdi.

Yamaner ailesinin diğer bireyi Elmas Yamaner, 1927 yılında Kırklareli’de dünyaya geldi. Babası Tevfik ve ağabeyi Osman ile birlikte zahirecilik yaptı. 1946 yılında ağabeyinin eşi Mahiye Hanım’ın kardeşi Bahriye Hanım’la evlendi. İlk olarak Güler (1947) dünyaya geldi. Sırasıyla Cemal (1951), Yılmaz (1953), Zeynep (1956), İbrahim (1958), Vildan (1961) aileye katıldı.

19.05.1951 doğumlu Cemal Yamaner, Ticaret Lisesi’nde okurken, güçlü fiziği ve hava toplarındaki hakimiyeti ile dikkati çekti. Okulun futbol ve basketbol takımlarında oynadı. Başakspor’da oynarken, 1968 yılında Başakspor-Trakyaspor ve Özgüvenspor’un birleşmesiyle oluşan Kırklarelispor’da kendine yer buldu. Sol açıkta başlayan futbol macerası, sol bek’te son buldu. 1971-72 futbol sezonunun ikinci yarısında Edirnespor’da forma giydi. Transfer ücreti babasının işine bağlı olarak olsa gerek, 8 kamyon lastiği ve 1.500 Lira idi.

Spor ve Nostalji köşemiz, sporu öne çıkararak Cumhuriyet sonrası şehrimizin ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına yön veren sporcu aileleri ve ilimizin yetiştirdiği ünlü sporcuları tanıtmak ve genç kuşaklara aktarmak görevini üstlenmiştir. Bu amaçla yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar sonunda çok sayıda resim ve dökümana ulaşma imkanı bulduk. Bu köşede ulaşabildiğimiz en kesin bilgiler ışığında en önemlilerini öne alarak yazmaya devam ediyoruz. Saygılarımızla…