Spor ve Nostalji -22- Gençlikspor (Gençlerbirliği)

Bu gün sizlere Cumhuriyet’in kuruluşu ile birlikte varlığını sürdüren, tarihe malolmuş, güzide bir spor kulübümüzü tanıtmaya çalışacağız.

Kurulduğu yıllarda “Halkspor” olarak bilinen ve daha sonra “Gençlikspor” adını alarak Trakya’da kendini duyuran bu kulüpte oynama şansı ve onurunu yaşayan biri olarak, sizleri elde edebildiğim resim ve bilgilerle, ortak anı ve yaşanmışlıklara götürmek istiyorum.

Kulüp başkanımız eski Demokrat Parti Milletvekili Fikret Filiz’di. Ekonomik durumu en iyi amatör kulüp olan Gençlikspor’da antrenmanlara katılanlara bile ücret verilirdi. Fikret Filiz’den sonra Ahmet Erbuğ, Ahmet Bulur, Ali İnce, Mazhar Özekici, Necdet Onat ve Güray Erdem hatırlayabildiğim diğer kulüp başkanlarıydı.

1950’li yıllara değin sinema ve düğün salonu olarak hizmet veren lokal binasında bilardo ve masa tenisi oynanırdı. Bu lokalin işletmeciliğine 1939 yılında başlayan Arif Tüzel, şahsına münhasır bir kimlikti. Titiz, çalışkan, az konuşan, fakat konuştuğunda ders niteliği sözlerle, taşı gediğine koyan biriydi. Tam 47 yıl bıkmadan usanmadan yapılan bu kutsal görev, 1984 yılında bir başka hizmet gönüllüsüne bırakıldı.

İsmail Tırpancı, 1936 Kırklareli doğumlu, bir spor fenomeni olarak bilinir. Spor adına yapmadığı iş kalmayan bu örnek abimiz, 31 yıldır bu görevi fedakarlıkla yerine getirmektedir.

Gençlikspor kulübünün ismi 90’lı yıllarda “Gençlerbirliği” olarak değiştirildi. Fakat biz 70 yıl “Gençlikspor” olarak anılan bu kulübümüzü tarihe saygımızdan dolayı eski ismi ile anmaya devam edeceğiz.

Futbolun dışında basketbol, voleybol, atletizm, güreş, bisiklet takımlarını da geçmişte bünyesinde barındıran bu kulübümüz, ne yazık ki futbol şubesini 2013 yılında, Kız Voleybol Takımı’nı 2014 yılında lağvetmek zorunda kaldı.

1994-96 yılları arasında İsmail Tırpancı’nın Trakya’da ilk defa kurduğu “Kız Futbol Takımı” aynı yıllarda Türkiye’nin en güzide “Bayan Futbol Takımı”yla şehrimizde gösteri maçları yaptı.

Kulübün bünyesinden çıkan birkaç ünlü oyuncumuzun adını zikretmek gerekirse; Galatarasay ve Milli Takım’da oynayan Bülent  ve Reha Eken kardeşler, Galatasaray, Fenerbahçe ve Milli Takımda oynayan İsmail Kurt, Beşiktaş ve Milli Takımda oynayan Sebahattin Kuruoğlu ilk aklımıza gelenler olarak şeref tablosunda yer alırlar.

60’lı yılların sonra dönemlerinde Lise ve Ticaret Lisesi arasındaki sportif rekabet basketbolu futbolun bile önüne çıkardı. Lüleburgaz, Karagücü, Özgüvenspor ve Gençlikspor kıyasıya bir mücadeleye girdiler. Bu arada Zeki Tosun İTÜ’ye transfer oldu. 202 kez Milli Takım formasını giydi. O’nu takiben Sadri Biner ve Kemal Uz Muhafızgücü’nde, Nejat Körpeli İTÜ’nün basketbol ve hentbol takımlarında ilimizin adını duyurdu. Yine Nejat Deyrin Türkiye 1. ve 2. liglerinin basketbol takımlarında forma giydi. Son basketbol idolümüz Derya Engür ise Tofaş ve Milli Takımın vazgeçilmezleri arasında yer aldı.

Gençlerbirliği (Gençlikspor) yetiştirdiği sayısız sporcu ve köklü tarihi geçmişi ile ilimizin en eski spor kulübü olarak bu sayfalara sığamayacak kadar büyük bir kulüptür. Ulaşabildiğimiz belge, bilgi ve resimleri ileriki sayılarımızda tekrar ele almayı ve sizlerle paylaşmayı umuyoruz.

Gençlikspor Kulüp Başkanları Fikret Filiz, Ahmet Bulur,Arif Tüzel