Spor ve Nostalji -23- Başakspor

Kırklareli’nin yerel futbol kulüplerini kuruluş yıllarını dikkate alarak, sırasıyla huzurlarınıza getirmeye ve belleklerinizde fırtınalar yaratmaya devam ediyoruz.

31 Ekim 1945 tarihinde resmi olarak kurulan fakat daha öncesinde gayri federe olarak varlığını sürdüren “Başakspor”, şehrimizin güzide ve popüler kulüplerinden biri olarak hatırlanıyor.

Kurucuları arasında dönemin Ziraat Müdürü, Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürü, Maliye Müdürlüğü mensuplarından Yusuf  Bozoğlu, Ali Kontacı, Kemal Kayat, Mehmet Akyürek, Hüseyin Kulabaş, Ziraat Bankası çalışanlarından Nuri Bey, şehrimizin tanınmış esnaflarından Sami Özturan’ın bulunduğu bu seçkin ve spor sever gurubun ortaya çıkardığı Başakspor, ilimize ve Türk spor camiasına bir çok değerli sporcu kazandırmıştır.

Hemen aklımıza gelen Çiço Recep (Karakaya), Canavar Yusuf (Gerez), Faik-Refik-Turan Doğangün’ler, Fil Hamdi (İşbırakmaz), Kasırga Metin, Sebahattin Babat, Tahtabacak Tahir (Zinet), milli atıcımız ve ünlü kalecimiz Şerif Hecan sayabildiklerimizden bazıları.

Sarı yeşil çubuklu, parçalı formaları ve göğüslerindeki buğday başağı kokartıyla tarımı, ziraati ve doğayı temsil eden Başakspor, ilimizde güçlü bir taraftar kitlesini peşine takmayı başarmış, Trakya’nın seçkin ve saygın kulüplerinden biri olmuştur.

Özellikle şehrimizin en eski spor kulübü olan Gençlikspor’la (1923) olan rekabeti, Galatasaray-Fenerbahçe rekabetinden farksız değildi.

Kurulduğu ilk yıllarda başkanlığını Kasap Sami Özturan’ın yaptığı Başakspor’un kulüp lokali, bugünlerde belediyenin karşısındaki, yıkımı yapılan, Kızılay Binası’nın altında bulunan bir kahvehaneydi.

Başakspor, Kırklareli mahalli liginde yer aldığı süreçte, ligin güçlü takımları Alpullu Şekerspor, Pınarhisar Çimentospor, Lüleburgaz Adalet ve Yeşilova, Babaeski Gençlik ve Doğanspor, il merkezinden Güneşspor, Özgüvenspor ve Gençlikspor’la kıyasıya bir mücadeleye girişmiş, özellikle kendi sahasında yenilmez bir kulüp olarak hatırlanmaktadır.

Başakspor’la ilgili bilgileri yaşayan en eski futbolcu ağabeyimiz Yusuf Gerez ve takım arkadaşı Ramadan Uçarkaya’dan alırken, Kasaplar Çarşısı’ndaki tarihi kahvede yaptığımız sohbetlerde, aramızdan ayrılan eski sporcu ve yöneticileri rahmetle andık.

Farklı yaşlarda ve ayrı jenerasyonlarda olmasına rağmen, Başakspor’da birlikte oynayan, Yusuf Gerez, Ramadan Uçarkaya ve Enver Bağdan ağabeylerimizi sohbetimizde aynı karede buluşturma şansı elde ettik.

Bir sonraki sayımızda yine gözde kulüplerimizden biri olan Özgüvenspor’u, zengin anıları ve tarihi fotoğraflarıyla sayfamıza konuk edeceğiz.