Spor ve Nostalji -24- Özgüvenspor

1956 yılında Akalar ve Doğu Mahallesi gençleri iki mahalleyi birbirinden ayıran Tırnova Caddesi’nin yanına Gençlerbirliği ismini ekleyerek güçlü bir takım oluşturdular.

Dönemlerinin en etkili takımları olan Demirtaş ve Yayla Mahalle takımlarıyla Yanık Kışla denilen, şimdiki Askerlik Şubesi yanındaki eğitim sahasında, yüz-lerce seyircinin önünde, unutulmaz futbol resitali sundular. Bu takımın oluşturulmasında Öğretmen Süleyman Sarıdoğan ve Astsubay Mehmet Can Gündoğdu önemli rol oynadı.

İşin ilginç tarafı bu mahalle takımının içinde kardeş ve yeğenler çoğunluktaydı. Örneğin; Sebahattin-Selahattin-Zeki Babat, Kayhan-Gökhan Sancaktaroğlu, Hasan-Hüseyin Baydur, Atilla-Polat Çağlayan gibi. Bu kardeşler gurubuna Yalçın Levent, Mehmet Durmaz, Rıfat Yılmam, Hüseyin Önen, Mehmet Can Mert ve Alaattin Morova katılınca yenilmez bir takım ortaya çıktı.

İki yıl içerisinde kendisini Kırklareli spor camiasına kabul ettiren “Tırnova Gençlerbirliği” oyuncuları ligin amatör takımları tarafından adeta kapışıldı. Kalanlar ve yeni katılanlarla birlikte 1958 yılında “ÖZGÜVENSPOR” kuruldu.

Kuruluş aşamasında başta İlyas Sarı olmak üzere Rafet Kıral, Halit Gökçe, Fikret Dalaman, Mehmet Durmaz, Üstün Tetik, Lütfü Güner, Suat Yüksel, Ali Verdiler, Doktor Mümin Çınar ve Mehmet Can Gündoğdu’nun büyük emekleri oldu. Kulüp başkanlığına Tırnova Caddesi’ndeki Bakkal Yakup Çınar’ın Hükümet Tabipliği’nde çalışan oğlu Mümin Çınar, Kurucu Başkan olarak seçilirken, İlyas Sarı da genel kaptanlık görevini üstlendi.

Kulübün lokali Tırnova Caddesi’nin girişindeki Kadı Çeşme’nin karşısında İstanbul Oteli’nin alt katında bulunan kahvehaneydi. 1968 yılında Özgüvenspor, Trakyaspor ve Başakspor birleşerek Kırklarelispor kuruldu. Özgüvenspor’un kurulduğu 1958 yılından 1968’e kadar geçen 10 yıl içinde o kadar çok anı, Türk futboluna da o kadar kaliteli oyuncular kazandırdılar ki; hala dillerde ve belleklerde yaşıyorlar. Yetiştirdiği futbolculardan Ekrem Tekdurmaz, birinci lig takımı Feriköy’e, Ali Sümer ve İsmail Erdivanlı, ikinci lig takımı Hatayspor’a transfer olurken, Mehmet Valandova, Cemal Erşen, Cemal Yamaner, Hasan Işıklar, Tamer Canverdi, Osman Atakur ve Yılmaz Ülger kurulan Kırklarelispor’a katıldılar.

19 Eylül 2015 Cumartesi günü, 59 yıl önce oluşturdukları bir mahalle takımından mucize yaratarak, ligin en güçlü takımlarından biri haline gelen ÖZGÜVENSPOR’un yaratılmasından yer alan sporcu ve yöneticileriyle Şevket Dingiloğlu Parkı’nda bir araya geldik.

Spontane bir şekilde gelişen ve gerçekleşen bu toplantıda, o günleri yaşayan 30’a yakın kişiyle bağlantı kuruldu. Çağrımıza yanıt veren İlyas Sarı, Vasfi Aktuna, Mehmet Durmaz, Remzi Sıvacılar, Rıdvan Sıvacılar, Orhan İbiş, Faruk Kütmür, İsmail Erdivanlı, Naci Akıncıoğlu, Cemal Erşen, Enver Bağdan, Mehmet Valandova, Zafer Sunal, Hasan Baydur, Münir Levent, Yalçın Mandıracı ve Zafer Canlı ile uzun bir süre birlikte olduk. Aynı ilde yaşanmasına rağmen birbirlerini uzun süredir görmediklerini belirten sporcular, böyle bir toplantının yapılmasının çok güzel ve anlamlı olduğunu ifade ettiler. Sohbet esnasında anılar ve anlatımlar coşkulu bir biçimde birbirine karıştı ve birbiriyle kucaklaştı.

Ulaşamadığımız veya mazeretleri yüzünden gelemeyen Rafet Kıral, Ali Sümer, Yılmaz Ülger, Hasan Işıklar, Tamer Canverdi, Faruk Kuşçu, Kasım Ulutaş, Mustafa Göknar, Osman Atakur, Kadir Gökçe ve Polat Çağlayan’ın kulakları çınlatılırken, aramızdan ayrılanlar rahmetle anıldı.

Özgüvenspor ve Kırklarelispor’un kurulmasında önemli rol oynayan ve emeği geçen İlyas Sarı ve Rafet Kıral’a Kırklareli spor camiasına yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür ederken, yakın zamanda kaybettiğimiz Halit Gökçe abimizi rahmetle anıyoruz.