Spor ve Nostalji – 25 – Güneşspor (Trakyaspor)

Güneşspor, 1952 yılında, ağırlıklı olarak Demirtaş Mahallesi’ndeki gençlerle, içlerinde spor aşkı bulunan esnaf ve bazı kamu kurumu temsilcileri tarafından kuruldu.

Kuruluş yılı ve kuruluş şekli ile ilgili değişik söylemler bulunan bu mahalle takımının kurucuları, aynı zamanda ilk futbolcuları oldu. Başta Hasan Kranşa olmak üzere, İsmail Kolcular, Cengiz Bayraktaroğlu, Enver Bayar, Ziraat Teknisyeni Ali Coşkun, Saraç Hamdi, Hikmet Sunal, Orhan Bayraktaroğlu, İsmail Duru tespit edebildiklerimizden bazıları olarak karşımıza çıktı.

İlk Kurucu Başkan olarak Ali Coşkun görev aldı. Daha sonra kulübün başkanlığına getirilen Enver Bayer, gönlünden ve cebinden verdiği katkılarla kulübü 1968 yılına kadar taşımayı başardı.

Hasan Kranşa, Karaumur’da saraçlık yaparken, futbol topu ve krampon tamiri ile de uğraşıyordu. Dükkanı sporcu gençlerin uğrak yeriydi. İyi bir atlet ve komple bir sporcu olan Hasan Kranşa, Demirtaş Mahallesi’ndeki gençlerin isteklerine ve hislerine tercüman olarak kulübün kuruluşunda önemli rol oynadı. Yine eski Sümerbank karşısında meyhane işleten Hızır Ali Tiran da Güneşspor’un il sporuna kazandırılmasına katkı sağladı.

Kısa sürede mahalle takımı hüviyetinden çıkarak şehrimizin diğer il ve ilçelerin takımlarından maç teklifleri almaya başladılar. Alpullu, Lüleburgaz ve Edirne’de yaptıkları maçlarda kendilerini ve isimlerini Trakya çapında duyurdular. Kırklareli Mahalle Ligi’nin kurulduğu 1953-54 futbol sezonunda orta sıralarda yer almalarına karşın özellikle şehrimizdeki Gençlikspor-Başakspor rekabetinin arasına girerek, il sporuna renk ve çeşni kattılar.

Siyah beyaz formayı seçmelerinin nedeni kurcuların ve ilk sporcuların çoğunluğunun Beşiktaş’lı olmasıydı.

Kuruluş yıllarındaki ilk kalecileri Hikmet Sunal ve İsmet Mumcuoğlu idi. Mahalli Lig’e katıldıklarında, kaleye, mükemmel plonjon ve refleksleriyle, direkten direğe uzanarak, kurtarışlarıyla ünlenen, Cadı Özcan lakabıyla anılan, bir sporcu geçti. Kısa sürede spor camiasında efsane oldu. Fakat İstanbul’a taşınınca futbol hayatı da kısa sürdü.

İlk takımın defansında İsmail Kolcular, Zeki Sağlamcı, Celalettin Kahraman ve Orhan Bayraktaroğlu yer alırken, orta sahayı Süleyman Tahtabiçen, Behçet Kespiç, Mehmet Nuryağdı, Zeki Kahyaoğlu ve İsmail Ender oluşturuyordu. İlhan Morova, Cengiz Bayraktaroğlu ve Sedat Sunal’dan oluşan forvet ise karşılaştıkları takımların korkulu rüyası haline gelmişti.

1959 yılında Türkiye Birinci Ligi kurulunca, Ankara Güneşspor ile karışmasın diye, Federasyon tarafından adı “Trakya Güneşspor”a çevrildi. 1968 yılında Özgüvenspor ve Başakspor’la birleşerek, Kırklarelispor’u oluşturdukları döneme kadar “Trakyaspor” olarak anıldı.

18 Ekim 2015 Pazar günü, Güneşspor’un kuruluşunda ve ilk takımında yer almış, yine sonraki yıllara forma giymiş sporcularla Yayla Parkı’nda bir çay toplantısı ve nostalji sohbeti yapma kararı aldık.

İlimizde yaşayan tüm Güneşspor’lu sporculara ulaştık. Fakat üzülerek söylemek gerekirse 80 yaşına merdiven dayamış ilk kurucu ve sporcular tam takım olarak oradayken, ikinci jenerasyon futbolcular gerekli ilgiyi gösteremedi. Ulaşabildiğimiz 18 futbolcudan davetimize katılan Cengiz Bayraktaroğlu, Orhan Bayraktaroğlu, İsmail Kolcular, İsmail Ender, Zafer Sunal, Ahmet Önal, Ahmet Bağcı ve Erdoğan Sayoğlu ile 60 yıl öncesine gittik. Kaybettiğimiz futbolcu ve yöneticileri rahmetle andık. Çok nostaljik, güzel ve anlamlı bir birliktelik yaşadık.

Yayla Parkı’nda sohbet ederken, tam karşımızdaki evde oturan ve 11 Eylül 2015 Perşembe günü kaybettiğimiz Sedat Sunal’ı andık. Oynadığı dönemlerde “Di Stefano” lakabıyla anılan bu saygıdeğer büyüğümüzün 7 Eylül 2015 Pazar günü tüm ailesi ile birlikte çektiğim fotoğrafını yazımızın sonuna koyarak, O’nun şahsında tüm kaybettiğimiz sporcularımızı ve yöneticilerimizi bir kez daha rahmetle anıyor ve saygılar sunuyoruz. Yaşayan futbolcu abilerimize de sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz.