Spor ve Nostalji – 30 – Tekerleğin Peşinden

259

Bisiklet; toplumsal yaşamımızda önemli bir yeri olan, insan sağlığına büyük katkı sağlayan, aynı zamanda insanla uyumu en iyi gerçekleştiren, sihirli bir araçtır.

130 yıllık geçmişine rağmen bisiklet, spor, sağlık ve ulaşım sektörleriyle oluşturduğu birliktelik ile gün be gün daha da önem kazanmaktadır.

Elimizde bulunan 29 Ekim 1933 tarihli bir fotoğrafa bakarak, ilimizdeki bisikletin geçmişine bir göz atmaya çalışalım. Resmin sol başında yer alan zamanın Türk Ocağı Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Halkspor (1940’lı yıllarda adı Gençlikspor oldu) yöneticisi Haşim Peksöz ile yine bisikletli gurubun sol başında yer alan makineci Emin Erman’ın oluşturduğu bu izci-bisikletli ekip güne damgasını vurdu ve çok dikkati çekti. Bisikletleriyle,  ekipmanları ve tek tip kıyafetleriyle, Trakya’da belki de ilk organize sivil toplum örneğini oluşturan bu gurup; ilerleyen yıllar içerisinde yakın çevreden başlayarak, Gelibolu ve Çanakkale’ye pedal basarak, Marmara Bölgesi’nde 750 km yol alıp, bisikletin sevilmesine ve gençler arasında yayılmasına zemin hazırlamıştı. O günün koşullarını göz önüne alırsak; yokluk, yoksulluk, açlık ve kıtlık kavramlarının sıkça kullanıldığı bir dönemde ortaya çıkan bu tabloya ve bu güzel oluşumu gerçekleştiren insanlara, sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunmak gerekir.

1960’lı yıllarda gençlerimizi ikinci bir bisiklet hamlesiyle bu sporun içinde görüyoruz. Eski İstanbul Caddesi üzerinde kahvecilik yapan, bisiklet tutkunu Şükrü Uçan ile bisiklet meraklısı İlhan Gelep içlerindeki bisiklet aşkını gençlere aşılayarak, yeni bir rüzgar oluşturmayı başardılar. Beden Terbiyesi İl Müdürü Fehmi Kıray da gerekli bisiklet, ekipman ve ekonomik şartları oluşturarak bu sporun gelişmesine ve yayılmasına katkı sağladı. İl içinde yapılan teşvik yarışmalarıyla il takımı oluşturuldu. Bu ekip Türkiye’nin bir çok ilinde yapılan yarışmalara katıldı. Başta Süleyman Giray olmak üzere Sacit Arbak, Ramiz Özay, Ali Aktürk ve Talat Manay 1967-1972 yılları arasında binlerce km pedal basarak ilimizi bu spor dalında başarıyla temsil etti. Yine Kuruyemişçi Şerif Kerimler ve genç yaşta kaybettiğimiz Eczacı Rafet Özcan da bu sporun tanınmasında ve gelişmesinde ön ayak oldular.

1975 yılında yine Şükrü Uçan ve Süleyman Giray, üçüncü bisiklet jenerasyonunu oluşturdu. Şenol Uçan, Ercüment Tanrıseven, Yakup Özkarabaş, Ekrem Arınan, Mehmet Okuroğlu ve Tanju Taylan’dan oluşan ekip, ilimizde yapılan yarışlarda eski günleri hatırlatarak, bisiklet meraklılarına heyecanlı dakikalar yaşattılar.

12.03.2016 Cumartesi günü Şenol Uçan’ın Kırklareli Motor Kullanıcıları Derneği’nde eski bisikletçiler olarak toplandık. Tam 50 yıl evvel başlayan dostluk, arkadaşlık ve bisiklet tutkusu, muhabbetlerle yeniden canlandı ve anılarla yeniden yaşandı. 1970 yılında, Ankara 19 Mayıs Stadı’nda yapılan yarışlar, zamanın ünlü bisikletçileri, Rıfat Çalışkan, Ali Hüryılmaz’la çekilen resimler, elden ele dolaştı, duygusal anlar ve güzel öyküler ortaya çıktı.

Gençliğimin en büyük tutkusu olan bisiklet sporuyla ne yazık ki o dönemlerde ilgilenemedim. Babamın lokantasındaki işim, futbol, atletizm ve jimnastik sporlarıyla da ilgilenmem nedeniyle de bisiklete gereken zamanı ayıramadım. İçimde uhde kalmış olmalı ki; 2000’li yıllarda tüm Trakya’yı kasaba ve köylerini, bisikletle, oluşturduğum gurupla birlikte dolaştım ve gezdim. 2005 yılında Çanakkale, 2010 yılında İzmir turları bizi kesmemiş olmalı ki; 2014 yılının Temmuz ayında Almanya’da, Tuna Nehri’nin doğduğu yerden, Budapeşte’ye 1600 km pedal bastık. Yine 2015 Haziran ayında ise 1500 km’lik Prag- Paris turumuzu gerçekleştirdik.