Spor ve Nostalji – 31 – Haşim Ukal – Salih Erhan

1121

1926 yılında Senice’de (Sırbistan) dünyaya gelen Haşim Pehlivan’ı bu ayın sayfa konuğu olarak 30’uncu ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Baba Ramadan ve anne Saliha, 8 çocukla birlikte mübadele sonrası (1927) şehrimize gelip Kocahıdır Mahallesi’ne yerleşti. Çocukları Akif, Selvet, Vahide, Meryem, Nail, Asım, Haşim ve Zeynep’le çok geniş bir aile tablosu oluştu.

Bize bu aile tablosundan Haşim Ukal’ı sporcu kimliği ile tanıtmaya çalışacağız.

Haşim Ukal, ilkokulu bitirdikten sonra babası ve diğer kardeşleriyle birlikte çiftçilik ile uğraştı.

Mahalle arkadaşları arasında gözüpek tavırları, güç, kuvvet ve ataklığı ile hemen dikkati çekti.

1940’lı yıllarda II.Dünya Savaşı’nın yarattığı belirsizlik ortamında Kırklareli’de güreş sporu gençlerimizin en çok merak sardığı ve ilgilendiği bir spor dalı olarak sosyal hayatımızın önemli bir parçası olmuştur.

Haşim Ukal, 17 yaşında, şehrimizde kurulan Güreş İhtisas Klübü’nde çalışmalara başladı. Daha sonra matbaacı Salih Erhan’ın önderliğinde kurulan Yıldız İdman Yurdu ve Kırklareli Güreş Kulüplerinde, küçük ve orta sikletlerde kilolarının en iyisi olarak uzun süre bileği bükülmedi, sırtı yere gelmedi.

1946 yılında askere gitti. İstanbul Terkos’da topçu taburunda uzun süren bir askerlik dönemi yaşadı. Askerlik dönüşü yine Kırklareli Güreş Kulübünde güreşti. Daha sonra Alpullu Şekerspor güreş takımına transfer oldu. Milli takım seçmele-rine çağırıldı. Dünya şampiyonu güreşçimiz Bayram Şit’le seçmelerde milli mayo için mücadele etti.

1955 yılında ilimiz Katranca Köyü’nden Zehra Baytekin’le (1933-2010) hayatını birleştirdi. Bu evlilikten Yılmaz (1957), Zeynep (1959), Saliha (1961), Serpil (1964) ve kendi adını verdiği Haşim (1968) isimlerindeki evlatları dünyaya geldi.

Yağlı güreşe merak sardı. Yakın çevredeki köy düğünlerinde kendini gösterdi. Sinanlı, Büyükmandıra ve Babaeski güreşlerinde deste ve küçük ortada başarılı sonuçlar elde etti. Kırkpınar’a davet edildi. Orada da sikletinin iyileri arasında yer almayı başardı. Güreştiği dönemde il merkezinin adının duyulmasına Emin Çiflik ile birlikte katkı sağladı.

1960’lı yıllarda çok sevip saydığı Salih Erhan ile birlikte Kırklareli minder güreşine antrenör olarak yıllarca hizmet verdi. Toprak Mahsulleri Ofis Müdürlüğü’nde uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli oldu. Güreş sevdasından hiç vazgeçmedi. Kendisine güreş federasyonu tarafından 1966 Dünya ve daha sonra yapılan Avrupa Güreş Şampiyonaları için özel davetiye gönderildi.

18 Nisan 1986 yılında kaybettiğimiz Haşim Ukal’ı rahmet ve saygıyla anıyoruz.


SALİH ERHAN

Haşim Ukal, Emin Çiflik ve Nazmi Uzun’un güreş yaptığı dönemleri yazarken, 1990 yılında elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz güreş camiamızın duayeni Salih Erhan’a da bir sayfa açmamız gerekir.

1921 yılında Gümülcüne’de doğdu. Çok küçük yaşta mübadele sonrası muhacir olarak ilimize geldi. Güçlü ve yetenekli bir genç olarak kısa sürede güreş camiasında adını duyurdu. 1949 yılında milli takım seçmelerine çağrıldı. Seçmelerde 1951 Dünya (İskenderiye) ve 1952 Helsinki Olimpiyat Şampiyonu Hasan Gemiciyle karşılaştı. Güreş esnasında ikisi de minder dışına çıkarak sakatlandı. Hasan Gemici milli takıma seçildi ve şansını iyi kullanarak Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu oldu.

Salih Erhan, 52 kiloda zamanının en iyi güreşçileri arasında yer alıyordu. Faal güreşi bıraktıktan sonra Kırklareli Güreş Kulübünü ve Yıldız İdman Yurdu takımlarını kurdu. Murat Hersekli, Emin Çiflik, Haşim Ukal, Fikri Öz-dinç, Ali Trak gibi ünlü güreşçilerimize antrenörlük yaptı. Kendi fotoğraflarıyla hazırladığı “Teknik Serbest Güreş Oyunları ve Paretleri” adlı kitabını 1950 yılında çıkardı. Zamanının bir çok antrenör ve çalıştırıcısına kaynak olan bu özgün güreş kitabının bir örneği Ankara Milli Kütüphanesi’nde bulunmaktadır.

Bu kitaptan elde ettiği gelirle Yeni Matbaa’yı kurdu. Bu matbaada çıkardığı “İstikbal” gazetesi yerel basının saygın gazetelerinden biri haline geldi. Güncel yazı, makale ve spor haberleriyle Kırklareli halkına yazar olarak da yön ve hizmet verdi.

Salih Erhan’ı,Kırklareli sporuna gönül ve hizmet verenler bölümünde daha ayrıntılı bir biçimde okurlarımıza tanıtacağımızı belirterek, saygı ve rahmetle anıyoruz.