Spor ve Nostalji – 33 – Kaptan Mehmet Yeniçeri

1279

Mehmet Yeniçeri, 10.04.1947 tarihinde, şehrimizin huzurlu, sakin ve şirin beldesi olan İnece’de dünyaya geldi. Ailesi Lozan Antlaşması sonrası uygulanan mübadeleye bağlı olarak, Bulgaristan’ın Ortaköy Kasabası’ndan Anavatan’a göç ederek İnece’ye yerleşti.

Baba Ali Yeniçeri uzun yıllar çiftçilik ve Çiftçi Koruma Derneği’nde katiplik yaptı. Anne Zeynep Hanım, ev hanımıydı.

“Kaptan” lakabıyla anılan ve tanınan Mehmet Yeniçeri, Kırklarelispor’un kuruluşu ve ilk 10 yılıyla özdeşleşen bir sporcu figürü olarak gazetemizin Spor ve Nostalji köşemizin konuğu oldu.

Mehmet Yeniçeri, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul’daki askeri meslek lisesinde motor teknisyenliği bölümünde eğitimini sürdürdü. Mezun olduktan sonra askerlik dönemine kadar teknisyen olarak çalıştı. Mesleğini sevmesine rağmen futbol öncelikli tercihi olarak yaşamına bir başka yön verdi. Bakırköy’ün, Cumhuriyetle yaşıt, köklü amatör kulüplerinden İstiklal Kulübü’nde ilk lisansını çıkardı.(1965) O sıralar Bakırköy Zuhurat Baba semt stadı, amatör futbolcuların vitrine çıktığı, seyredilip, beğenildiği, transfer edildiği bir futbol arenasıydı.

1966 yılında Melahat Hanım’la evlendi. Oğulları Erkan (1967), Serkan (1974) yılında dünyaya geldi.

1967 yılında askere gitti. O yıllarda askeri kulüpler amatör sporcuları takip ederler, kendi takımlarına almanın hesaplarını yaparlardı. Mehmet Yeniçeri de böyle bir atmosferin içinde kendini önce, Erzincan Karagücü’nde, sonra da askeri futbol takımları arasında 1 numara olan, Ankara Muhafızgücü’nde buldu.(1968) Orta sahanın belkemiği olarak, o yıl, Ankara’nın Mahalli Küme Şampiyonu olan Muhafızgücü’nde yıldızı parladı. O sırada kaderin cilvesi olarak, Ankara Muhafızgücü Basketbol Takımı’nda oynayan, hemşehrimiz ve milli sporcumuz Zeki Tosun’la tanıştı. Yakın dostluk ve arkadaşlıkları oldu. Zeki Tosun, Mehmet Yeniçeri’yi kuruluş aşamasında olan Kırklarelispor’a tavsiye etti. Kırklarelispor Başkanı Dündar Çetintaş ile el sıkıştığında, transfer döneminin en yüksek ücretini aldı…!!! 13 bin 500 TL.

Kırklarelispor’da geçirdiği 10 yıl içersinde hiç yedek soyunmadı. 9 yıl kesintisiz olarak kaptanlık ve ağabeylik yaptı. Sırtına geçirdiği 8 numaralı forma ile, orta sahada, tatlı sert oyunu, uzaktan şutları, frikikleri ve markaj özelliği ile bir istikrar abidesi oldu. Bir çok takımdan çok cazip transfer teklifleri almasına rağmen, kaptan gemisini terketmedi. Bu 10 yıl içinde kimler geldi, kimler geçti. Bu dönemde birlikte oynadığı bir çok futbolcu, çeşitli 1. ve 2. lig takımlarında böy gösterdi. İlker, Kamuran, Vehbi, Gazanfer, Ayhan, Güvenir, Enis, Papaz Remzi, Koçero Ekrem gibi yıldız oyuncularla birlikte forma giydi. 10 yıllık profesyonel futbol hayatında ilk ve tek kırmızı kartı “Tankların gölgesinde oynanan” ve o sıralar Trakya’nın düşman kardeşleri olarak nitelendirilen, Kırklarelispor-Lüleburgazspor maçında gördü. Kırklarelispor’un 3-1 kazandığı bu maç medyada uzun süre manşetlerde inmedi. Kaderin bir başka cilvesi olsa gerek; Kaptan’ın jübilesinde rakip takım yine Lüleburgazspor’du..

Birçok ünlü teknik adam antrenör ile çalıştı. Yılmaz Karaduman, Atilla Bilgin, İsmail Kurt, Halil Ünverdi, Alpay Özsu, İlker Tolon gibi hocalarla takımın kaptanı ve ağabeyi olarak çok iyi diyaloglar kurdu. Sorunların çözülmesine, birlikteliğin ve uyumun sağlanmasına katkı sağladı. Lider özellikleri olan bir sporcuydu.

Futbolculuğu zamanında girdiği Bayındırlık Müdürlüğü’nde, Ayniyat Saymanlığı görevini 1985 yılına değin sürdürdü. Emekli olduktan sonra Kaptan Spor Mağazası’nı açtı. Şehrimize kaliteli markaların, spor malzemelerini getirdi. Bu arada teknik adam olarak Babaeskispor ve Sarayspor’da görev yaptı.

Bütün bu iş ve uğraşlar arasında politikaya da soyundu. Doğduğu beldeye hizmet vermek için İnece Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 3 dönem arka arkaya seçim kazanarak (1989-2004) beldesine hizmet verdi. Dönemin bir çok siyaset adamıyla tanıştı, iyi ilişkiler kurdu.

İyi bir sporcu, yönetici, iş adamı ve siyasetçi olarak belleğimizde yer edinen Kaptan Mehmet Yeniçeri’ye sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.