Spor ve Nostalji – 34 – Osman Atakur

1211

Mehmet Atakur, Bulgaristan’ın, Deliorman yöresinde dünyaya geldi (1920). Genç yaşlarda ailesi ile birlikte anatavana göç etti (1939). Önce Kayalı (Bedre) Köyü’ne yerleşen Atakur ailesi, daha sonra, o zamanki ismi Kızılcamüsellim olan Ürünlü Köyü’nde yaşamını sürdürmeye başladı.

Mehmet Atakur, kendisi gibi Deliorman doğumlu Meryem Hanım’la evlendiğinde 20 yaşındaydı. Bu birliktelikten Ayşe (1942), Nevzat (1944), Osman (1947), Salih (1954) sırasıyla dört evlat sahibi olan Mehmet – Meryem Atakur ailesi Kırklareli’ye taşındı.

Bu ailenin üç numaralı bireyi Osman Atakur, gazetemizin bu sayısında Spor ve Nostalji sayfamızın konuğu olacak.

Osman Atakur, 24.03.1947 tarihinde, Ürünlü’de doğdu. İlkokulu burada okuduktan sonra eğitimine Kırklareli Lisesi’nin orta kısmında devam etti. Başarılı bir eğitim sürecinden sonra lise kısmına başladı. Fakat lise 1. sınıfta okulu terk ederek, babasının yanında kereste ve bıçkı atölyesinde çalışmaya başladı.

Futbola karşı büyük bir merakı vardı. Çocukluğunun efsane isimleri Reis Abdullah (Çankır), Yavru Bülent (Senyüksel), Süleyman Sarıdoğan, Soysever Karakılavuz’u hayranlıkla izler, maçlarını kaçırmazdı. 17 yaşında kendini birden bire onların oynadığı takımda buldu. 1964 yılında Gençlikspor’da ilk lisansını çıkardı. 1966 sezonuna gelindiğinde Osman Atakur, Özgüvenspor formasını giyiyordu. Bu takımda da ilerde şehrimizin efsaneleri arasına girecek Ali Sümer, İsmail Erdivanlı ve Koçero Ekrem’le (Tekdurmaz) birlikte oynadı.

1967 yılında askere gitti. Futbol askerlik hayatının renkli ve rahat geçmesine zemin hazırladı. Hatay’da görev yaptığı 121.Jan.Er Eğt.Alayı’nda yapılan seçmelerden sonra, Jandarmagücü’nde oynamaya hak kazandı. 1968 yılında Türkiye Amatör Şampiyonası’na katılan İskenderun Denizgücü takımında takviye olarak, Beşiktaş’ın ünlü kaptanı Sanlı Sarıalioğlu ile birlikte oynadı. Kaderin bir cilvesi olsa gerek Özgüvenspor’dan takım arkadaşı Ali Sümer, o yıllarda Hatayspor’da futbol oynuyordu. Askerlik süresince dostluk ve arkadaşlıkları gurbet özlemlerini hafifletiyordu. Askerlik sonrası güneyin güçlü takımları Hatayspor, İskenderunspor ve Tarsus İdman Yurdu takımlarından transfer teklifleri almasına rağmen, yeni kurulan Kırklarelispor’un teklifini koşulsuz kabul etti. Transfer ücreti 3.000 lira idi.

1969-1974 yılları arasında defansın her kademesinde oynadı. Hatta teknik direktör Atilla Bilgin, o’nu deplasmandaki Kastamonuspor maçında santrfor oynattı. İlk deplasman galibiyetini aldığımız bu maçta golü de Osman Atakur attı. (1969)

Kırklarelispor’da futbol oynarken YSE’de dosya kayıt memuru olarak işe başladı. O yıllarda profes-yonel futbolculara bu tür kolaylıklar sağlanabiliyordu. 1969 yılında Cavide Sansar hanımla evlendi. 1970 yılında kızı Deniz, 1973’te Aslı ve 1974’te de ikizleri Merih ve Fırat dünyaya geldi.

Güçlü fiziği, sert markajı ve zamanlaması ile ünlü bir oyuncuydu. Daha uzun yıllar oynayabilecekken, 1974 yılında profesyonel futbol hayatına son verdi. Amatör lige dönerek çalıştığı müessese takımı YSE’de oynamaya başladı. Takımının 2. amatör ligden 1. amatör kümeye çıkmasına katkı sağladı.

Gençlikspor’da beraber oynadığımız, çok uzun süredir tanıdığım dostum ve arkadaşım Osman Atakur’u yazmanın onuru içindeyim. 4 çocuk, 5 torun sahibi arkadaşım Osman Atakur’a uzun ömürler ve mutluluklar diliyorum.