Spor ve Nostalji – 45 – Güçlü’ler

968

1924 yılında Yunanistan ile yapılan mübadele anlaşmasıyla Selanik’in Işıklar (EVREPOS) Köyünden ilimize çok yoğun bir göçmen akımı oldu.

Güçlü sülalesi de çok geniş bir aile olarak Yayla ve Akalar mahallelerinde kendilerine iskan edilen evlerine yerleştiler. Biz gazetemizin bu sayısında bu ailenin erkek tarafını oluşturan Bilal Pehlivan (Güçlü), Celal ve Hüseyin Güçlü kardeşlerden sonuncusunu ve çocuklarını mercek altına alıyoruz.

Hüseyin Güçlü, 19. yüzyılın son çeyreğinde Selanik, Işıklar köyünde doğdu. Fatma Hanım’la evliliğinden 5 çocuğu dünyaya geldi. Ahmet, ailenin ilk çocuğu olarak 1921 yılında Işıklar Köyü’nde dünyaya geldi. O’nu 1923 yılında Ali takip etti. Türkiye’ye göç ettikten sonra Emine (1925), Hamza (1927) ve Zeliha (1929) aileye son katılanlar oldu.

Hüseyin Güçlü, Selanik’e çok yakın olan Işıklar Köyü’nde ailesi ile birlikte tütün ekimi işiyle uğraşıyordu. Fakat ailesinden farklı bir şey yapmak istedi ve Selanik’teki hastanede veterinerin yanında çalışmaya başladı. Çalıştığı süre içinde hayvan sağlığı, baytarlık ve nalbantlıkla ilgili bir çok bilgiye ve pratiğe sahip oldu. Aile Kırklareli’ye yerleşince baytarlık ve nalbantlık yapmaya başladı. Doğal olarak oğulları da (Ahmet-Ali-Hamza) bu iş üzerinde çalışarak Kırklareli’nin sayılı nalbant ve saraçları oldular.

Hüseyin Güçlü’nün en küçük oğlu Hamza, 1945 yılında Ganimet Hanım’la evlendi. 1948 yılında ilk çocukları Mustafa dünyaya geldi. O’nu sırasıyla Mehmet (1951), Ahmet (1952), Sedat (1955) ve Hüseyin (1959-2016) takip etti. Ailede Selanik’te ve Balkanlarda ün salmış bir pehlivan varken (Bilal Pehlivan), Hamza Güçlü’nün bütün çocukları futbola gönül verdi. Ve değişik takımlarda forma giydiler.

Ailenin en büyüğü Mustafa Güneşspor’da, Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü okul takımında futbol oynadı. Diğer üç kardeşi (Mehmet, Sedat, Hüseyin) aynı dönemlerde futbol oynadığım için daha iyi tanıma fırsatı buldum.

MEHMET GÜÇLÜ:

Mehmet Güçlü, Tevfik Fikret İlkokulunu bitirdikten sonra (1963) Erkek Sanat Enstitüsünün orta bölümünde okumaya başladı. Daha ortaokul sıralarındayken güçlü fiziği ile lise maçlarına çıkmaya başladı. Çok güçlü, kuvvetli ve kıvraktı. Forvetin her bölümünde oynadı. Lise ve Ticaret lisesinin en çok çekindiği futbolculardan biriydi. 1967 yılında ağabeyi Mustafa’nın da oynadığı Güneşspor’da ilk lisansını çıkardı. Bir yıl içinde kendini bir kat elbise karşılığında Gençlikspor’da buldu. 1968 yılında kurulan Kırklarelispor’un amatör karmasında yer alırken, 1969-70 sezonunda Uzunköprüspor’a transfer oldu. 1971 yılında askere gitti. İzmir- Narlıdere’de askerliğini yaparken, askeri birlikler arasındaki maçlarda becerilerini ve tecrübesini arttırdı. Askerlik sonrasında Alpullu Şekerspor’a transfer oldu ve fabrikada çalışmaya başladı. Futbol oynadığı her takımda iz bırakan Mehmet Güçlü’nün ayakları kadar çenesi de çok güçlüydü. Arkadaşlar arasında lakabı TANTANA MEHMET’ti.

SEDAT GÜÇLÜ:

Sedat Güçlü, 13 yaşında Kırklarelispor’un alt yapısında futbola başladı. Polat Çağlayan’ın çalıştırdığı ve gelecekte Kırklarelispor’un iskeletini oluşturacak ALTIN KADRO’nun içinde yer aldı. Yıldız, genç ve amatör takımlarda sol kanat oyuncusu olarak, askere gidene değin devamlı oynadı.

Askerlik dönüşü (1977) Gençlikspor’a transfer oldu. Burada da güçlü fiziği, uzun deparları ve adam markajıyla takımın defans bloğunun en önemli adamlarından biri oldu. Bu arada Yayla Mahallesi’nin efsane takımı Gümüşspor’da ağabeyi Mehmet ve kaleci kardeşi Hüseyin’le birlikte oynadı. O da soyadını anımsatan güçlü fiziğiyle uzun yıllar amatör futbolun içinde kaldı.

HÜSEYİN GÜÇLÜ:

Ağabeyi Sedat Kırklarelispor genç ve amatör takımında oynarken, Hüseyin Güçlü, minik ve yıldız takımında geleceğin yıldız adayı kalecilerinden biri olarak gösteriliyordu. Çok çevik ve atletik bir yapısı vardı. Plonjonları ve karşı karşıya kaldığı durumlardaki kurtarışlarıyla dikkati çekiyordu. Gelecekte Kırklarelispor’un 1 numarası olmaya adaydı. Kırklarelispor’un amatör takımında forma giyerken askere gitti. Askerlik dönüşünde Kırklarelispor’un kalesinde yer almasının zor olacağını düşünerek Hayraboluspor’a transfer oldu. Tekirdağ amatör liginin en köklü ve en popüler kulüplerinden biri olan Hayraboluspor’da 4 yıl boyunca 1 numaralı formayı sırtından çıkarmadı. Hayraboluspor, 3. lige çıkınca, evlilik nedeniyle profesyonellik teklifini kabul etmedi ve futbolu erken yaşta bırakmak zorunda kaldı. Çiftçilik yapmaya başladı. Ailenin en küçüğü olan Hüseyin Güçlü 2016 yılında aramızdan ayrıldı. Kendilerini yakından tanıma fırsatı bulduğum Güçlü Ailesi’nin tüm fertlerine uzun ömürler dilerken, genç yaşta kaybettiğimiz Hüseyin Güçlü kardeşimize de rahmet diliyoruz.