Spor ve Nostalji – 57 – Hasan İnceler, Muzaffer İnceler

1159

Alpullu 1950’li yıllarda futbol ve güreşin nabzının en fazla attığı spor mabedlerinden biriydi. Türkiye’de olduğu gibi Trakya’da da kamu kurumları (KİT) oluşturdukları futbol ve güreş takımlarıyla, Türk sporuna katkı sağlarlardı. Şehirler arası karşılaşmalarla, sosyal ve sportif hayata renk katarlardı.

Alpullu beldemizdeki şeker fabrikası da bu görevi üstlenmiş, bir çok sporcumuza ekmek kapısı olmuş ve bir çoğunun kariyer planlamasında önemli rol oynamıştır.

Trakya’da 1950’li yılların başlarında, il bünyesinde yer alan feder olmuş takımlar kendi aralarında maçlar yaparak, il birinciliği için mücadele ederlerdi. Daha sonra iller arası eleme karşılaşmaları sonucu; Trakya birinciliği ve son olarak da Marmara Bölgesi birinciliği için kıyasıya mücadele ederlerdi. Ayrıca şehir karmalarının kapıştığı organizasyonlar da yapılırdı.

Bu ön bilgiler ışığında 1950’li yıllara gidip bu dönemde gönüllerde taht kuran, iz bırakan iki kardeş futbolcumuzu mercek altına alarak, huzurlarınıza getiriyoruz.

YEŞİLTRAKYA HASAN İNCELER

1932 yılında Drama göçmeni bir ailenin (Hüseyin-Emine) ilk çocuğu olarak, Kırklareli Karakaş Mahallesi’nde dünyaya geldi. Döneminin tüm çocukları gibi mahalle arasında top oynarken, çalımları ve teknik özellikleriyle dikkati çekti. İlimizin en popüler takımı Gençlikspor’da forma giymeye başladığında, Yavru Bülent ve Süleyman Sarıdoğan’la mükemmel bir üçlü olup, döneminin en güçlü orta sahasını oluşturdular.

Hasan İnceler, 1952 yılında, Trakya’daki en iyi futbolcuları bünyesinde barındıran ve “Kurtlar Sofrası” diyebileceğimiz Alpullu Şekerspor’da oynamaya başladı. Refik Doğangün, Turan Doğangün, Cihat Erbil, Özcan Erkoç, Çiço Recep Karakaya ve ismini sayamayacağımız bir çok efsane oyuncuyla, 10 yıl oynadıktan sonra Ankara Şekerspor’a transfer oldu (1961). Memleket hasretine dayanamayarak Alpullu’ya geri döndü. Bu kez 1963 yılında Edirne Suspor, Alpullu Şekerspor’un bir çok oyuncusunu bünyesine katarak, gelecekte kurulacak Edirnespor’a zemin hazırladı.

Hasan İnceler, Muzaffer İnceler, Papaz Remzi (Uysal), Fil Hamdi (İşbırakmaz), Tatar Metin, Gazep Rıza (Eşiyok), Zamora Mustafa (Kolcular) ve Niyazi Edirne Suspor’a transfer oldular.

Hasan İnceler, 1966 yılında Ardaspor, Meriçspor, Tuncaspor’un birleşmesiyle kurulan Edirnespor’un kaptanı olarak, 34 yaşında futbolunun doruk noktasında Kırklareli, Alpullu ve Edirne’nin ortak efsanesi oldu.

Hasan İnceler, Gençlikspor’da futbol oynarken, kısa bir süre Kırklareli’deki Yeşil Trakya Nakliyat Ambarında çalışmıştı. Lakabı “Yeşil Trakya” buradan geliyordu.

1955 yılında takım arkadaşı Kosa Burhan (Şenveli)‘ın baldızı Gülten Hanım’la evlendi. 3 erkek evladı oldu. (Bülent, Zafer, Tuncer)

25 Kasım 1991 tarihinde kaybettiğimiz Yeşil Trakya Hasan’ı rahmetle anıyoruz.

MUZAFFER İNCELER

1938 yılında Kırklareli’de doğdu. Ağabeyinin peşinden giderek futbolcu oldu. Ağabeyinin aksine forvet mevkiinde sol açık pozisyonunda oynuyordu. İlk lisansını Gençlikspor’da çıkardı. Daha sonra Alpullu Şekerspor’a transfer oldu. 1961-63 yılları arasında Şekerspor’da aralıksız olarak 11 numaralı formayı giydi. 1963 yılında 9 arkadaşı ve ağabeyi ile birlikte Edirne Suspor’a transfer oldu. 1966 yılında futbolu bıraktı. 1963-1982 yılları arasında Edirne Devlet Su İşleri kuruluşunda elektrik atölyesinde teknisyen olarak çalıştı. 25 Eylül 1965 tarihinde Fatma Doğan hanımla evlendi. Sırasıyla Bahar, Çiğdem ve Şebnem, İnceler ailesine katıldı. 25 Şubat 2016 tarihinde eşi Fatma Hanım’ı kaybetti.

Muzaffer İnceler’i Edirne’de ziyaretine gittiğimde; eski spor anılarını paylaşırken, o günleri adeta yeniden yaşayarak anlattı. Anılar peşi sıra dizilirken gözleri doluyor ve geçmişin spor sayfalarını beraber çeviriyorduk.

Daha sonra rahatsızlık haberini aldığımız Muzaffer İnceler’e acil şifalar diliyor, sağlıklı haberlerini bekliyoruz.