Spor ve Nostalji – 62 – Sarı Metin (Dikener)

1829

Dikener ailesi 1924 tarihinde Bulgaristan’ın Koşukacak Köyü’nden Lüleburgaz’a göç etti. Önceleri çiftçilikle uğraşan aile üyeleri 1937 yılında lastik ayakkabı satarak kavafiye içine girdi. Günümüzde ise 3. ve 4. kuşak bu aile geleneğini sürdürerek Lüleburgaz’a hizmet etmeye devam etmektedir.

Spor ve Nostalji sayfamızı bu kez Lüleburgaz ilçemize ayırarak, Lüleburgazspor’un kuruluş yıllarını ve bu döneme imza atan efsane oyunculardan “Sarı Metin”i huzurlarınıza getiriyoruz.

Lüleburgazspor, 1967 yılında Trakya’nın en eski kulüplerinden biri olan Yeşilova Gençlikspor (1928) ile 1955 yılında kurulan Adaletspor’un birleşmesiyle, 3. ligde yer almaya başladı. Yeşil-kırmızı forma renklerini Adaletspor’un kırmızı-beyaz, Yeşilova’nın yeşil-beyaz renklerinden alan bu güzide kulübümüz, ilk yıl maçlarını Kırklareli şehir stadında oynadı. Biz kıskansak da şehrimizi temsil eden Lüleburgazspor’u ilk yılında destekledik. Hatta Düzcespor’la yaptıkları maçta Düzcespor’lu seyircilerin taşkınlıklarından ve silahlı kovalamacalarından da nasibimizi aldık. Nedense ilerleyen yıllarda “tankların gölgesinde” maç yapmak zorunda kalan düşman kardeşlere dönüştük. Biz bu acı hatıraları geride bırakarak sayfamızın konuğu “Metin Dikener”i tanıtmaya çalışacağız.

Metin Dikener, 1944 tarihinde Fatma-Rasim çiftinin ikinci çocuğu olarak Lüleburgaz’da doğdu. Ağabeyi Bedri, döneminin en iyi futbolcularından biriydi. Eğitim için gittiği İstanbul’da, İstanbul Adaletspor’da forma giyerken; Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a karşı forma giyme şansını ve onurunu yaşadı.

Metin Dikener, ağabeyinin izinden giderek, futbola merak sardı. Çocukluğu ve gençliği okul – ayakkabı dükkanı – futbol üçgeni içerisinde geçti. Çok hızlı, kıvrak ve golcü özelliklerinin yanında kreatif (yaratıcı) bir futbol zekasına sahipti. 15 yaşında Adaletspor’un kırmızı-beyaz formasını sırtına geçirdiğinde kendinden büyük ağabeylerinin hayranlığını kazandı. Geleceğin yıldız adaylarından biri olacağı sinyallerini attığı ve attırdığı gollerle veriyordu. Sarı saçlarından dolayı lakabı “SARI METİN” olmuştu. Adaletspor’da 5 yıl oynadıktan sonra, 1964 yılında askere gitti. Ankara’da askerliğini yaparken, Havagücü takımına seçildi. Takımda 1. ve 2. ligde oynayan oyunculardan Beykozlu Haydar, PTT’li Çetin, Adanaspor’lu Remzi ve Altınordu’lu Hüseyin gibi futbolcularla birlikte, Ankara mahalli liginde 2 yıl top koşturdu. Askeri disiplin içerisinde yaptığı antrenman ve maçlar onun Ankara takımları tarafından beğenilmesine ve takip edilmesine neden oldu. Ankaragücü, PTT, Ankara Demirspor ve Şekerspor’dan profesyonel olarak transfer teklifi aldı. Fakat ailesinin baskısıyla Lüleburgaz’a döndü ve Adaletspor’da oynamaya devam etti. Bu arada Kırklareli Amatör Küme Şampiyonu olan 33. Tümen Karagücü’nde takviye oyuncu olarak yer aldı ve takımının Türkiye Amatör Kulüpler Şampiyonasında ilk 8’e girmesinde büyük rol oynadı.

1967 yılında Lüleburgazspor kurulunca, yeşil-kırmızı formayı sırtına geçirdi. Forvetin sol açık, sol iç ve bazen de santrfor mevkilerinde görev aldı. Lüleburgazspor ilk yılında orta sıralarda yer alırken, bünyesindeki bir çok oyuncu 1. ve 2. ligden transfer teklifleri aldı.

Metin Dikener de Nazillispor’un 70 bin TL’lik astronomik transfer teklifine evet dedi. 1968-69 sezonunda Kırklareli’den tanıdığı hemşehrisi Koçero Ekrem’le (Tekdurmaz) çok iyi bir ikili oluşturarak Nazillispor’u 3. lig şampiyonluğuna getiren başarıda önemli rol oynadı.     Sarı Metin ve arkadaşları 1969-70 sezonunda, bu kez 2. ligde daha da başarılı olarak boy gösterdiler. Fakat şampiyonluğu kıl payı Adanaspor’a kaptırdılar.

Nazillispor’da 4 sezon oynayan Recep Adanır ve Galip Türkkan gibi ünlü teknik direktörlerle çalışan, GS’li Yılmaz Gökdel, BJK’li Doğan Akı ve FB’li Ergun Öztuna gibi yıldız oyuncularla birlikte oynayan ve Nazillispor’un en parlak döneminin bir parçası olan Metin Dikener, arkasında güzel anılar ve başarılar bırakarak Lüleburgazspor’a geri döndü.

1973-74 sezonunda ağır bir sakatlık geçirdi. Uzun bir süre oynamadı. Profesyonellikten amatörlüğe dönerek, Kırklareli mahalli ligindeki bir çok takımda oynadı. Bu takımlarda ağabeylik ve kaptanlık yaptı. Yaz turnuvalarında Alpulluspor karmasının müdavimlerinden biri haline geldi.

İlerleyen yıllarda futboldan kopmadı, daha doğrusu kopamadı. Lüleburgazspor’da genel kaptanlık görevini üstlendi. Bu arada aile yadigarı Metin Kundurada oğlu Serdar ve kızı Tuğba ile ticaret hayatını sürdürmeye devam etti. Metin Dikener, Lüleburgaz yerel gazetelerinde spor yazarlığı ve internette ise OLAY HABER sitesinde Türkiye Süper Lig maçlarının kritiğini yaparak sporun içinde yaşamaya devam etmektedir.

Lüleburgaz’ın yetiştirdiği, dolayısıyla şehrimizin gurur kaynağı olan bu değerli spor duayenimize ve ailesine sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.