Spor ve Nostalji -65- Necdet & Necdet Onat

1093

Spor ve Nostalji sayfamızın konukları bu kez aynı takımda, aynı dönemde, aynı isimlerle yan yana oynamış iki defans oyuncuları Necdet Onat’lar…

Akraba olmamalarına rağmen aynı soyadını taşıyan, yaşadıkları süre içerisinde dostluğun ve arkadaşlığın en güzel örneklerini sergileyen bu iki değerli sporcumuzu sizlere tanıtmaya çalışalım.

BÜYÜK NECDET (Beton Necdet) ONAT

Ailesi 1877-78 Osmanlı-Rus Harbinden sonra Kosova’nın Prizren Kasabasından Kırklareli’ye göç etti. Büyük babası Abdi Bey ve babannesi Fatma Hanım, oğulları İbrahim ve diğer kardeşleri ile Kırklareli’ye geldiklerinde ortalık çok karışıktı. Geliş esnasında yaşanan acılar geride bıraktıkları mal-mülk ve anılar, başlayan Balkan Savaşlarının yarattığı acılarla karışmıştı.

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte aile, memleketlerinde yaptıkları aşçılık mesleğini Kırklareli’de sürdürmeye karar verdi. İbrahim Bey, babası Abdi Bey’le aşçılık mesleğini yaparken, o döneme damga vurmuş bir aşk hikayesinin ortasına düştü. Yakın komşuları, aile dostları Petraki-Eritirte Rum komşularının beş kızından biri olan Marika’ya aşık olmuştu. O zamanda buna benzer bir çok olaylar yaşanmış, Rum gelinler, Bulgar damatlar aileler arasına girmişti. Ama tarihsel bir talihsizlik karşılarına çıkmıştı. 1924 Mübadelesi… Marika’nın ailesi mübadele gereği Yunanistan’a gitmek zorundaydı. Ama kızlarını burada bırakmak istemiyorlardı. İki aile de çok zor durumda kalmıştı. Ama sonunda aşk galip gelmiş, Marika’nın ailesi Kırklareli’deki bütün güzel anılarını, kalplerini ve en önemlisi dünyalar güzeli biricik kızlarını Kırklareli’de bırakarak Yunanistana göç ettiler.

İbrahim Onat, 1924 tarihinde Münevver adını alıp müslüman olan Marika ile evlendi. İlk kızları Şükriye 1925 tarihinde doğdu. Onu sırasıyla, Necdet (1926), Türkan (1928), Ümran (1932) takip etti.

Necdet Onat, Demirtaş Mahallesi Erikler Caddesi’nde İbrahim-Münevver çiftinin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi. Tevfik Fikret ilkokulunu bitirdikten sonra Yayla Meydanındaki ortaokula devam etti. Çok iyi ve başarılı bir öğrenciydi. Ortaokulu 1942 yılında bitirdi. O dönemde Kırklareli’de lise eğitimi veren okul yoktu. Bazı arkadaşları Edirne lisesine veya İstanbul’daki Kabataş ve Haydarpaşa liselerine yatılı olarak kaydolmuştu. 3 yıl babasının aşçı dükkanında çalıştı ama içindeki okuma azmini hiç kaybetmedi. Ailesini ikna ederek 1945 yılında Haydarpaşa Lisesine kaydoldu. Okuldaki başarısı yanında sporculuğuyla da ön plana çıktı. Kırklareli’ye geldiğinde Gençlikspor’da futbol oynamaya devam etti. Okul bitiminde (1949) askere gitti. Gelibolu Doğan Aslan Topçu Taburu’nda yedek subaylık temel eğitimini yaptıktan sonra Sivas’ta görevini tamamladı. Askerlik sonrası Kırklareli’ye dönerek memuriyete başladı. Fakat kısa bir süre sonra sıkılarak ticaret hayatına atıldı.

1950’li yıllarda Gençlikspor Trakya’nın en güçlü ve en popüler kulüplerinden biriydi. Bu takımda yıllarca oynadı. Çok sert, sağlam bir defans elemanıydı. Bu yüzden lakabı BETON NECDET’ti. İl karmasının değişmez elemanı, kendi takımının da defanstaki temel direğiydi.

02.10.1954 tarihinde Zehra Sacide Hanım’la evlendi. İlk kızı Nesrin 1955 tarihinde doğdu. Oğlu Erol (1960) ve ikinci kızı Özlem (1968) aileye katıldılar. Ticaret hayatına manifaturacılıkla başladı. Daha sonra Spor Toto ve Tekel bayiliği yaptı. Futboldan hiç kopmadı. Yıllarca formasını giydiği Gençlikspor’da yöneticilik yaptı.

21.03.2013 tarihinde kaybettiğimiz bu değerli sporcu ve spor adamı NECDET ONAT ağabeyimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

İRFAN NECDET ONAT

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Kırklareli’de lokantacılık-aşçılık yapan 3 aile birbiriyle yakın dostluk içerisinde yaşıyordu. 1934 soyadı kanunuyla birlikte bu üç aile aynı soyadını alarak ilginç bir örnek oluşturdu. Bunların birincisi arka sayfada yaşam öyküsünü okuduğunuz İbrahim Onat, ikincisi İngiliz devlet adamı Churcill’e benzerliğiyle tanınan Çörçil Hasan Onat, üçüncüsü de şimdi sayfa konuğumuz olan Küçük Necdet Onat’ın babası Abdüllatif Onat idi. Birbiriyle akraba olmasalar da yaşadıkları sürede dostluk ilişkilerini bozmayan şehrimizin bu örnek aileleri kutlarken, ölenlerine rahmet diler, yaşayanlarına uzun ve sağlıklı ömürler dileriz.

KÜÇÜK NECDET ONAT

Necdet Onat, 1935 tarihinde 8 çocuklu Abdüllatif – Sabiha Onat çiftinin 7. çocuğu olarak Kırklareli’de dünyaya geldi. Baba Abdüllatif Bey, Arastanın karşısında, şimdi Doğan Sinnar’ın işlettiği yün dükkanının yerinde aşçılık yapıyordu. Anne Sabiha Hanım, şehrimizin varlıklı ailelerinden değirmenci Köseoğullarının kızıydı.

Necdet Onat, 1 ve 2. sınıfları Cumhuriyet İlkokulunda okuduktan sonra Kocahıdır İlkokuluna devam etti. Daha sonra ortaokulu bitirdi (1950). Fakat o yıllarda Kırklareli’de lise okulu yoktu. 4. yıl sonra 1954’te açılan yeni liseye devam etti. Çok yönlü bir sporcuydu. Kısa zamanda lisenin futbol takımının kaptanlığına yükseldi. Dönem arkadaşları, Ramadan Uçarkaya, Birol Dinçsoy, Yücel Valandova ve Pöti Yılmaz’la birlikte okullar arası şampiyonluklar yaşadı. Bu arada Gençlikspor’da ve il karmasında yer aldı. Bir ara Güneşspor’a geçti. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. Askerlik sonrası Güneşspor’da futbol oynarken, Almanya’ya gitmeye karar verdi. Almanya’nın Köln kentinde makine teknisyenliği diplomasını alarak metal sektöründe çalışmaya başladı. 1963 yılından 1999 yılına değin bu sektörde çalıştıktan sonra Almanya’da emekliye ayrıldı. Emeklilik sonrası yaşamını Almanya – Kırklareli arasında devam ettirdi. Emekliliğinin baharını yaşayan bu değerli sporcu büyüğümüzü saygıyla anıyor, sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

NİHAT ÖZGE –