Spor ve Nostalji – 66 – İsmail Tırpancı

1149

İsmail Tırpancı, 1936 tarihinde Makedonya’da Yunanistan sınırına yakın bir yerde bulunan Gevgeli Kasabasına bağlı Pırdeş Köyünde dünyaya geldi. Dedesi Bayazıt, babası Hüseyin, annesi Fatma, amcaları Yahya, Recep ve 2 yaşındaki kız kardeşi Muradiye ile birlikte 1940 yılında muhacır olarak Alpullu’ya gelip yerleşti.

Aile Makedonya’da çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyordu. Tırpancı soyadını alan ailenin üyelerinden Hüseyin Tırpancı; Alpullu Şeker Fabrikası Muhasebe servisinde, Yahya Tırpancı; DDY’da makinist, Recep Tırpancı ise; Uzunköprüye bağlı Kırcasalih Köyünde kendisine verilen iskan hakkı toprağında çiftçilikl yaparak hayat mücadelesine atıldılar.
Hüseyin Tırpancı, 1940 tarihinde Alpullu’ya geldiğinde 4 kişilik çekirdek bir aileye sahipti. Zaman içerisinde aile genişlemeye başladı. 1939 yılında Gülseren dünyaya geldi. Fakat 1945 yılında çok küçük yaşta vefat etti. Aynı yıl İkbal, 1947’de Ülkü, 1951’de Hülya, 1961’de ise Cem Tırpancı ailenin diğer fertleri oldular.

Spor ve Nostalji sayfamızın konuğu İsmail Tırpancı, Alpullu Şeker İlkokulunu bitirdikten sonra Kırklareli’deki şimdiki İmam Hatip Lisesinin bulunduğu yerde hizmet veren Erkek Sanat Okuluna yazıldı (1948). Becerikli, atılgan, sosyal ve sportif kimliği ile hemen dikkati çekti. Erkek Sanat Okulu futbol takımının kalesini korurken, aynı zamanda Kırklareli Başakspor’un da kalesinde yer almaya başladı.

Okul bitiminde Alpullu’ya dönerek Şeker Fabrikasında çalışmaya ve Alpullu Şekerspor futbol takımında kaleci olarak oynamaya başladı. Askerlik sonrası Alpullu Şeker Fabrikasında çalışırken, Kastamonu’da kurulacak şeker fabrikasının montaj çalışmaları için geçici olarak Kastamonu’ya gönderildi.

Bu çalışmalar esnasında kalecilik aşkı onu Kastamonu Şekerspor’a taşıdı. Birkaç yıl sonra komşu Zonguldak Kömürspor ile yapılan bir dostluk maçı sonrası İsmail Tırpancı kendini Zonguldak Kömürspor’da buldu.

Dile kolay… Tam 16 yıl kalecilik, kaleci antrenörlüğü, antrenörlük yaptığı bu dönemleri ne yazık ki biz Kırklarelili spor severler göremedik.

İsmail Tırpancı, Kırklareli Erkek Sanat Okulunda okurken, şehrimizin Yayla Cami Müezzini Abbas Akyürek’in (Abbas Hoca) kızı Hasibe’ye gönlünü kaptırdı. 05.05.1956 tarihinde evlendiler. 1957 yılında ilk olarak Canan, daha sonra 1959 yılında Can, 1961 yılında Nalan ve 1964 yılında Gürcan aileye katıldı.

İsmail Tırpancı, 1979 yılında emekli olunca eşi Hasibe Hanım’ın ısrarlarına dayanamayarak Kırklareli’ye dönüp yerleşti. Kısa bir süre kendisini bir boşlukta hissetti. Birşeyler yapmalıydı.

İsmail Tırpancı, evinde kurduğu marangoz atölyesinde çalışırken, içindeki spor ve futbol aşkı onu Kırklarelispor’a taşıdı. Kaleci antrenörlüğü görevini 4 yıl sürdürdükten sonra şehrimizin güzide kulüplerinden biri olan Gençlikspor’un (Gençlerbirliği) lokal işletmeciliğini, daha sonra da herşeyini üzerine aldı. Malzemecilik dahil, idarecilik, antrenörlükle geçen 30 yıl sonrası hiç haketmediği bir finalle kulüple ilişkisini kesti. Büyük bir gönül kırıklığı yaşadı.
İsmail Tırpancı, sadece bir spor adamı değildi. Kırklareli’de ilklere imza atan, Bocce sporunu tanıtan, bisiklet sporunu sevdiren, şehir stadında sabah sporunu kitlelere aşılayan, HİS (Herkes İçin Spor) Federasyon İl Temsilciliği yanında Trakya’da ilk Kız Futbol Takımını kuran ve bir siyasi partimizin il teşkilatında görev yapan çok yönlü bir insandı.

Şehrimize spor alanında bir çok katkıları olan ve gönüllerde önemli bir yer tutan, değerli büyüğümüz İsmail Tırpancı’ya sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

Not: Tırpancı ailesinin diğer fertleri futbolcu ve hakem olarak tanıdığımız Ülkü Tırpancı ve Cem Tırpancı gelecek sayılarda sayfa konuğumuz olacaklardır.

Nihat ÖZGE –