Spor ve Nostalji – 68 – Kırklareli Basketbolunun geçmişine bir bakış (2)

1372

Geçen sayımızda basketbolun ilk yıllarına uzanmış, ilk basketbolcuları, basketbola gönül ve emek vermiş sporcuları kısa yaşam öyküleriyle sayfamıza taşımıştık.

Bu kez 60’lı yılların ikinci yarısı ve sonrasında 2. jenerasyon diyebileceğimiz geniş bir sporcu grubunu mercek altına almaya çalışacağız.

Bu yıllarda Kırklareli’de sporun gelişmesinde ve çeşitlenmesinde Lise – Sanat Enstitüsü rekabeti ve çekişmesi çok önemli rol oynamıştır. Yine bu dönemde Ticaret Lisesinin açılması rekabeti daha da arttırmış, eğitimli, disiplinli, elit sporcular kulüplerimizin bünyesinde yer almaya başlamıştır.

Atatürk Lisesinde Erol-Meryem Olgaç ikilisi, Sanat Enstitüsünde Güven Bey ve Abdullah Taş, Ticaret Lisesinde Mustafa Keleş, Merkez Ortaokulunda İsmet Osmanoğlu yetiştirdikleri öğrenci ve sporcularla şehrimiz kulüplerinin alt yapı kurumları gibi çalışmışlardır.

Erol ve Meryem Olgaç özellikle basketbolda kız ve erkek takımlarını disiplin, kondisyon, antrenman ve takım birlikteliği içinde başarıya götürmüş, okullar arası grup maçlarında çok iyi dereceler elde etmişlerdir.

Atatürk Lisesinde ilk jenerasyona sızan Melih Türkdoğan, Ertan Genç, Feray İnak ve Naci Memişoğlu’ndan sonra ikinci ve üçüncü jenerasyonlar ortaya çıkmıştır.

Atatürk Lisesinin yetiştirdiği basketbolcuların tümünü tanıtmak veya bir fotoğrafa sığdırmak mümkün değil. Fakat Zafer Merter, Eser Aygensu (Bangi), Erbil Türkoğlu, Nadir Göker, Mustafa Erdoğan Aras (Muti), Mustafa Uz, Özcan Genç, Turgay Candır, Fevzi Hazırcı, Yusuf Batu aklımıza ilk gelenler. Bunların arasından sıyrılarak sadece basketbol değil, diğer spor branşlarında da başarılı olan komple sporcularımızdan bir kaçını kısa özgeçmişleriyle tanıtmaya çalışalım.

NEJAT KÖRPELİ

Atatürk Lisesinin orta kısmında okurken lise takımında yer almayı başardı. Lise eğitimine Sanat Enstitüsünde devam etti. Çok hızlı, kuvvetli, yaratıcı ve oyun kurucu olarak hemen dikkat çekti. Okul sonrasında İstanbul Teknik Üniversite takımına transfer oldu. Dönemin gedikli Türkiye Şampiyonu bu takımda milli takımda oynayan oyuncularla birlikte forma giyme şansı buldu. Basketbolun yanında hentbol’e merak sardı. Önce İTÜ daha sonra da ENKA’da ileri yaşlara kadar oynadı. ENKA’da Türkiye Şampiyonu olduktan sonra Avrupa Şampiyonası için Almanya’da yapılan maçlara gitti. Hala sporun içerisinde yer alan, antrenörlük yapan bu değerli spor arkadaşımız, şehrimizin spor idollerinden biri olarak anılmaktadır.

İSMAİL ÇEÇEN

Gençlikspor’da basketbola başladı. 1.94 boyuyla döneminin ve takımının en uzunu olarak pivot poziyonunda oynadı. 1972-73 sezonunda Türkiye Şampiyonu olan Eczacıbaşı kulübüne transfer olarak bu takımın bir parçası oldu.

GÜNGÖR GÜNAY

İyi bir cimnastikçi, basketbolcu, futbolcu, beden eğitimi öğretmeni ve antrenör olarak sporun her branşında kendini kabul ettiren, Kırklarelispor ve Mersin İdman Yurdunda profesyonel futbol oynayan spor duayenlerimizden biridir.

ALİ KOÇ

Kırklareli’deki en iyi komple sporcu örneklerinden biri olarak belleklerimize kazınmıştır. Bilardodan masa tenisine, voleyboldan basketbola, atletizmden futbola, “5 Parmağında 10 marifet” misali çok yetenekli bir spor emekçisidir.

GÜRHAN TOKER

Lise basketbol takımında oyun kurucu olarak oynarken, okul futbol takımında da yer alıyordu. Daha sonra Kırklarelispor’da forma giydi. Başarısıyla Trakya’nın en güçlü takımlarından Edirnespor’un dikkatini çekti. Edirnespor’dan sonra şehrimizin amatör kulüplerinin bir çoğunda ileri yaşlara kadar forma giydi.

SANAT ENSTİTÜSÜ ilimiz basketboluna bir çok sporcu kazandırmıştır.

HASAN DİZMAN

Genç denilebilecek bir yaşta kaybettiğimiz Hasan Dizman, çok hızlı ve güçlü bir oyuncuydu. Gençlikspor ve Sanat Enstitüsünün hem basketbol hem de futbol takımlarında yer almayı başardı.

SADRİ BİNER

Zamanının ümit vaadeden en iyi basketbolcularından biriydi. Gençliksporda başlayan basket hayatı, Ankara Muhafız Gücü’nde devam etti. Muhafız Gücü Türkiye Basketbol liginin en iyi takımlarından biriydi. Burada çok değerli basketbolcularla birlikte forma giydi. Çok genç yaşta, talihsiz bir şekilde trafik kazasında hayatını kaybetti.

KEMAL UZ

Sanat Enstitüsünün yıldız oyuncusuydu. Gençlikspor’da birinci jenerasyonla forma giyen en genç sporcu oldu. Kendine has stili olan, eli düzgün, göze çok hoş gelen bir oyun şekli vardı. Basketbolun yanında futbol da oynuyordu. Aynı anda ikisini birlikte yürütmeye çalıştı. Futbolda Gençlikspor, Kırklarelispor ve Uzunköprüspor’da forma giydi. Ankara’da askerliğini yaparken, Jandarma Gücü’nün basketbol takımında yer aldı.

RECAİ YÖNEY

Sanat Estitüsü ve Gençlikspor’da basketbol oynadı. Çok inatçı, güçlü bir savunma ve ribaunt oyuncusuydu. Döneminin istikrarlı oyuncularından biri olarak basketbol tarihimizde önemli bir yer almayı başardı.

MÜJDAT KOÇNARD (Hans)

Sanat Enstitüsünün popüler basketbolcularından biri olan Müjdat Koçnard şehrimizin Başakspor, Özgüvenspor ve Kırklarelispor basketbol takımlarının formalarını giydi.

GÜVENİR KURTAR

Sanat Enstitüsünde okurken, okul basketbol takımında yer alan Güvenir Kurtar, daha sonra çok daha başarılı olduğu futbolda, önce Kırklarelispor, daha sonra sırasıyla Trabzonspor, Mersin İdman Yurdu, Konya İdman Yurdu, Babaeskispor ve Tekirdağspor formalarını giydi.

TİCARET LİSESİ, 2. jenerasyona basketbolda diğer iki okulumuz kadar fazla oyuncu kazandırmasa da okullar arası maçlara renk katmayı başardı. Hatırlayabildiğim kadarıyla; Refik Kayrak, Kadir Gölge, Zafer Kılıç, Sıtkı Yolaçan ön plana çıkan oyuncular oldu.

Ticaret Lisesinin bu döneme imza atan ve belki de bu dönemin en yetenekli ve ünlü oyuncusu Muzaffer Kıvanç (Kabak) idi. Sadece basketbolcu değil, okul takımının atletizm, voleybol ve futbol oyuncusuydu. Birlikte Gençlikspor’da forma giydiğim bu değerli arkadaşım sırasıyla; Tekirdağspor, Giresunspor, Beşiktaş ve İskederunspor’da başarılı bir futbol kariyeri oluşturdu.

Yine bu dönemin şanssız oyuncularından biri olan Zafer Karakol’u (1954-1998) rahmetle anıyorum.

Sayfaya taşıyamadığım diğer değerli sporcu arkadaşlarımın affına sığınıyor, kaybettiklerimize rahmet, yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum.

NİHAT ÖZGE