Spor ve Nostalji – 69 – Ertuğrul & Recai Alpsoy

534

Bu sayımızda sizleri yine 1960 ve 70’li yıllara götürüp, o dönemin amatör ve profesyonel futbol dünyasına renk katan yetenekli, gözüpek ve fedakar iki kardeş sporcuyu tanıtmaya çalışacağız.

Önce Alpsoy ailesinin tarihsel geçmişine bir göz atalım.

Yıl 1938. Recep ve Ayşe Alpsoy çifti Bulgaristan’ın Silistre şehrine bağlı Glavinitsa kasabasının KANIPE (Zebil) köyünden yola çıkarak, çocukları Recep, Şaban, Fehmi ve Emiş’le birlikte yollara düşerek Türkiye’ye geldiklerinde hükümet tarafından Bedre (Kayalı) Köyüne yerleştirildiler. Fakat aile fertleri zaman içerisinde değişik iş arayışları ve geçim sebebiyle dağıldılar.

Spor ve Nostalji sayfasına konuk edeceğimiz Ertuğrul ve Recai Alpsoy’un babaları Recep Alpsoy, Kayalı Köyünden ayrılarak, Ürünlü (Kızılcamüsellim) Köyüne yerleşti. Burada doğduğu köyden tanıştığı Ümmügül Hanım’la evlendi. (21.06.1945) İlk çocukları Mehmet Ertuğrul, 1945 yılında Ürünlü’de dünyaya geldi. Daha sonra kızları Miase (Müyesser) (1945) ve Recai (1954) Alpsoy ailesine katıldı.

Recep Aksoy, girişken, çok çalışkan ve aynı zamanda değişik iş arayışları içinde olan biriydi. Ürünlü’den de ayrılarak Kırklareli’ye yerleşti. Bıçkıcılık ve mahrukat işine başladı. Kısa zamanda mesleğinin saygın isimlerinden biri oldu. Kırklareli Esnaf ve Kefalet Kooperatifi’nin kurucuları arasında yer aldı. Bir ara bacanağı Mehmet Atakur’la iş ortaklığı yaptı. 24.03.1995 tarihinde vefat etti.

MEHMET ERTUĞRUL ALPSOY (1945)

İlkokulu Ürünlü Köyünde okuduktan sonra ailesinin Kırklareli’ye yerleşmesiyle orta öğrenimini Erkek Sanat Okulu’nda tamamladı. Babasının yanında bıçkı atölyesinde çalışırken, mahalle maçlarında hırsı, çabukluğu, güç ve kesici özelliği ile arkadaşları arasında sivrilmeye başladı. Dönemin en popüler kulübü Gençlikspor’un dikkatini çekti. 1964 yılında Süleyman Sarıdoğan, Soysever Karakılavuz, Zeki Babat ve Kıni Mustafa Çakın’ın yer aldığı kadroda kendini buldu.

1966 yılında askere gitti. Erzincan Karagücü Takımında Altay’ın ünlü kalecisi Tanzer ve Vefalı Bekir’le birlikte oynayarak Erzincan Amatör Küme Liginde şampiyonluk yaşadı.
Askerlik sonrası Gençlikspor’a döndü. 1968 yılında Kırklarelispor’un kurulmasıyla Osman Atakur, Ahmet Kayacan ve Günay Erdem’le birlikte Kırklarelispor’a imza attı.

1969-1975 yılları arasında defansın önünde orta sahanın bel kemiği olarak karın tokluğuna(!) fedakarca görev yaptı. Kırklarelispor’un kuruluş ve ilk dönemlerinin teknik adamları olan Yılmaz Karaduman, Atilla Bilgin, İsmail Kurt ve Burhan Yılmaz’ın vazgeçemediği bir oyuncu olarak belleklere kazındı. 10.07.1971 tarihinde Ayten Hanım’la hayatını birleştirdi. Nilüfer, Nilgün ve Ayşegül adlarında üç kız çocuğu oldu.

1973 yılında futbolunun olgunluk döneminde Vefa’da oynayan asker arkadaşı Bekir’in aracılığıyla Vefa kulübünden astronomik bir rakamla (60 bin TL) transfer teklifi aldı. Fakat kulüp başkanı Dündar Çetintaş, “Ertuğrul bize lazım. Bu yıl şampiyonluğa oynayacağız.” diyerek bu transfere izin vermedi.

Anne tarafından (Ümmügül-Meryem) kardeş çocukları olan Ertuğrul-Osman Atakur birlikteliği Kırklarelispor’da da devam etti. Biri defansta diğeri orta sahada tam 6 yıl yeşil-beyaz forma için ter döktüler.

RECAİ ALPSOY (1954)

1954 tarihinde Kırklareli’nin İnece Beldesine bağlı Ürünlü (Kızılcamüsellim) Köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Kırklareli’de tamamladı. Ağabeyinin yolundan giderek futbol ve baba mesleği bıçkıcılık mesleğini birlikte sürdürdü. Kırklareli altyapısında başlayan futbol serüveni Uzunköprü’de sona erdi.

Kırklareli genç ve amatör takımlarında defansta güçlü fiziği, zamanlaması ve markaj özelliği ile profesyonel takıma göz kırparken, teknik adamlarla yaşadığı bir sorun yüzünden kendini Gençlikspor’da buldu. (1972)

Gençlikspor bir kolej takımı gibiydi. Arkadaşlık ve dostluğun profesyonel futbol anlayışına üstünlük sağladığı bu ortamda Gençlikspor kulübünde çok güzel yıllar geçirdi. 1978 yılında Edirne amatör kümenin en güçlü takımı Uzunköprüspor’a transfer oldu. Burada 2 yıl oynadı. Futbolunun doruğa ulaştığı bu dönemde Çorluspor’dan güzel bir teklif aldı. Fakat iki kulüp arasındaki eski bir anlaşmazlık yüzünden bu transfer gerçekleşmedi. Tekrar Kırklareli’ye dönerek Gençlikspor’da futbola devam etti. 06.09.1981 tarihinde Aysel Hanım’la hayatını birleştirdi. Kızı Nagehan 1982, oğlu Doğan 1986 yılında, Recai-Aysel Alpsoy çiftinin aile tablosuna katıldı.