Spor ve Nostalji -7- Kırklar’ın Pele’si – Karamanço Yılmaz

Gazetemizin Spor ve Nostalji yazılarının yer aldığı son sayfanın konuğu, 1960’lı yıllara, oynadığı futlbolla damgasını vuran “Pele” ve “Karamanço” lakaplarıyla anılan, Yılmaz Ülger.

01.01.1945 tarihinde Nuri-Saniye Ülger çiftinin altıncı ve son çocuğu olarak Kırklareli’nde dünyaya geldi. Babası D.D.Yollarında işçi olarak çalışırken, ağabeyleri de pazar işleri ile uğraşıyordu.

Karacaibrahim Mahallesi’nin Kışla Sokağı’nda ve Kocahıdır İlkokulu,nun bahçesinde yeteneği, hızı ve futbol oynama isteği ile hemen dikkati çekti. 14 yaşında Kocahıdır mahalle takımında kendine yer buldu. 17 yaşına geldiğinde, o dönemin yıldız ve popüler oyuncularının yer aldığı Özgüvenspor’a transfer oldu. Takıma göz attığımızda gözümüze çarpan isimlerden bazılarını yazarsak, takımın kalitesini belki daha iyi bir şekilde ortaya çıkarabiliriz.

Ömer Yazıcı, Yalçın Levent, Ali Sümer, İsmail Erguvanlı, Naci Akıncıoğlu, Kasım Ulutaş, Enver Bağdan, Cemal Erşen ve ismini yazamadığım bir çok değerli sporcu.

Böyle bir takımda 17 yaşında yer almak futbolcunun kariyeri ve geleceği açısından büyük bir şans olmalı. Fakat görüyoruz ki; Yılmaz Ülger, bu şansı ne yazık ki kullanamamış.

Karadeniz Ereğli Denizgücü’nde oynarken, Zonguldakspor’un, Özgüvende oynarken Kırklarelispor ve Antalyaspor’un profesyonel transfer tekliflerini değerlendiremedi. İş hayatı, antrenmanlara katılamamak ve ailesinin izin vermemesi gibi nedenlerle futbol kariyerini gerektiği seviyeye taşıyamadı.

Birçok kez beraber oynama şansını elde ettiğim Yılmaz Ülger’le, uzun yıllara dayanan bir dostluğa sahip olmanın gururuyla bu yazımda gözlemlerim ve duygularımı daha objektif bir şekilde ifade ettiğimi sanıyorum.

Mükemmel zamanlaması, kısa mesafede hızlı ve seri koşuları, kendine özgü çalım ve asist özellikleri ile Gençlikspor’un maestro’su olarak dikkati çekiyordu.

Sohbetlerimiz esnasında Kırklarelispor’la profesyonel imza atamayaşını gözleri dolarak anlatırken; Zafer Manglay ve Halit Gökçe’nin gayretlerini, Özgüvenspor’un idari kadrosunu oluşturan İlyas Sarı ve rahmetli Emekli Astsubay Mehmet Can ağabeyinin iyi niyetlerini unutamadığını, samimi bir şekilde ifade etti.

Yılmaz Ülger, belki futbolda layık olduğu yere ulaşamadı fakat spor camiasında “Pele” ve “Karamanço” lakaplarıyla hala belleklerde yer edinmeye devam ediyor.

1964 yılında, Zeynep Hanım’la evlenen, Nurşen, Şengül ve Saniye adında üç kız evlada ve beş toruna sahip olan Yılmaz Ülger, mutlu aile yaşamının getirdiği rahatlığı, özel yaşamında hissettirircesine etrafına yansıtıyor ve bizlere örnek oluyor.

Kırklareli spor dünyasında ayrı bir yeri olan Yılmaz Ülger’e, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.