Spor ve Nostalji – 71 – Kırklareli Basketbolunda 3. kuşak

581

1960’lı yıllarda Lise-Sanat Okulu arasındaki maçlarla yaşamımıza giren basketbol, Özgerhan Tolunay ve Ercan Özhekim ağabeylerin gönül ve emek vermeleriyle tüm gençlerin merak sardığı popüler bir spor haline geldi.

Kırklareli Kapalı Spor Salonunun açılması, Karagücü, Gençlikspor ve Lüleburgazspor takımlarının arasındaki maçlarda 1200 kişilik salonun dolması, bu spora duyulan ilginin artmasına yol açtı.

Kırklareli basketbolunda ilk kuşak olarak Selçuk Aladağ, İhsan Gürpınar, Melih Türkdoğan, Zeki Tosun ve Ali Rıza Altıntel’i sayabiliriz. Daha sonra lise takımından Ertan Genç, Naci Memişoğlu, Feray İnak’la desteklenen bu oluşum, ilk meyvesini Zeki Tosun’u İTÜ’ye (İstanbul Teknik Üniversitesi) vermekle gösterdi.

Zeki Tosun, Kırklareli doğumlu, Öner Şaylan’la birlikte İTÜ Basketbol takımında ilimizi başarıyla temsil etti. 250’den fazla kez milli formayı giyerek, Balkan ve Avrupa karmasına seçildi.

Kırklareli basketbolunun ikinci kuşağını sizlere bir başka yazıda doğru belge ve bilgilerin ışında anlatacağım.

Üçüncü kuşak;
Kırklareli’de basketbol kuşakları ilginçtir; Türkiye’deki ihtilalleri takip edercesine, rastlantı sonucu 60’lı yıllarda birinci kuşak, 70’li yıllarda ikinci kuşak, 80’li yıllarda üçüncü kuşak olarak karşımıza çıkar.

İkinci kuşak ile birlikte üçüncü kuşağın sürecinde de Erol Olgaç’ın çalışma sisteminin devamını görmek mümkündür. Bu dönemde Levent Şenoymak, Derya Engül ve Nejat Deyrin, il sınırlarını aşarak, 1. ve 2. Türkiye Basketbol Liglerinde oynama başarısını göstermişlerdir. Levent Şenoymak; Sümerbank Beykoz, Derya Engül; Oyak Renault, Tofaş, Sümerbank Beykoz, Karşıyaka (1982-1995), Nejat Deyrin; Oyak Renault, Büyük Salat, PTT, Meysuspor ve Mülkiye (1983-1999) takımlarında oynayarak ilimizin adını duyurmuşlardır.

Üçüncü kuşağın büyük bir bölümü de üniversite eğitimleri ve başka nedenlerden dolayı yerel bazda başarılı olmuşlar, dönemlerindeki genç kuşaklara basketbolu sevdirmişlerdir. Bu dönemin simge isimlerinden Turan Derici, Ömer Kökenli, Orçun Olgaç ve Ekrem Şaylan’ı sayabiliriz. Bu döneme özveriyle katkı sağlayan, antrenör, yönetici ve sponsor olarak görev yapan genç yaşlarda kaybettiğimiz beden eğitimi öğretmeni Atilla Yapıcıer’i, Güngör Yıldırım’ı ve Engin Yüksel’i minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Turan Derici, skorer kimliği, takım içindeki yeri ve önemiyle 1981 yılında ilimizde yılın sporcusu seçilmiştir. Orçun Olgaç, lise sonrası Beşiktaş genç takımında yer almış, Ömer Kökenli, hızlı hücum ve sıçrama kabiliyeti ile dikkati çekmiş, Ekrem Şaylan ise oyun kuruculuğu ve isabetli şutlarıyla döneminin basketbol seyircilerine seyir zevki vermiş, kendilerine hayran bırakmışlardır.