Spor ve Nostalji – 74 – Gündoğdu Dalca

405

1950’li yılların ortası ve 60’lı yılların başı Trakya futbolunun “altın dönemi” olarak nitelendirilebilir. Bu dönemde Alpullu Şekerspor’un başını çektiği, futbol katarına Lüleburgaz da Adalet ve Yeşilova kulüpleri, Edirne’de Suspor ve Kırklareli’de Başakspor, Gençlikspor, Özgüvenspor ve Güreşspor (Trakyaspor) eşlik ederken, İstanbul futbol pazarına birçok futbolcu ihraç edildi. Refik Doğangün, Tuan Doğangün, ve Sebahattin Kuruoğlu, Vefa, Galatasaray ve Beşiktaş’ta oynayarak, ilimizin adının futbol camiasında tanınmasını sağladı.

Bu dönemin ilginç bir özelliği de Trakya, kaleci yetiştirme merkezi haline geldi. Döneme imza atan kaleciler; Cadı Özcan, Polis Emin, Şerif Hecan, Soysever Karakılavuz yerel bazda kendilerinden bahsettirirken; Baskın Soysal (1941-2008) Lüleburgaz, Ankaragücü, Özcan Arkoç (1939-Hayrabolu) Alpullu Şekerspor, Vefa, Fenerbahçe, Beşiktaş, Austria Wien, Hamburg SV gibi üst düzey takımlarda isimlerinden bahsettirdiler.

Biz bu döneme bir pencere açarak talihsiz bir kaza sonucu kaybettiğimiz Gündoğdu Dalca’yı huzurlarınıza getiriyoruz.

Gündoğdu Dalca, 1935 tarihinde Salih – Gülseren Dalca çiftinin ilk çocuğu olarak Kırklareli’de dünyaya geldi. Aile reisi Salih Dalca, (1911-2003) Bulgaristan Eğridere (Ardino), anne Gülseren hanım (1917-1995) Drama doğumlu.

İlerleyen yıllar ve geniş bir aileye dönüşen Dalca aile tablosuna sırasıyla, Ayten (1937), Faruk (1941-2008), Numan (1943-2012), Tarık (1947-2003), Hatice (1951) ve Haluk (1952) katıldılar.

Gündoğdu Dalca, Ahmet Mithat İlkokulunu bitirdikten sonra (1941) Yayla Mahallesindeki ortaokula devam etti. Zeki ve çalışkan bir öğrenciydi. Kırklareli’de lise eğitimi olmadığı için ailesi onu Edirne Lisesine gönderdi. Orada yatılı (leyli meccani) olarak 3 yıl okudu. Sportif yeteneği Edirne Lisesinde okurken ortaya çıktı. Fiziği bir kaleci için belki ideal ölçülerde değildi fakat çeviklik, cesaret ve sezgisel özellikleriyle bu açığını kapatıyordu. Gençlikspor’da kaleciliğe başladı.

Lise sonrası üniversite sınavlarında çok iyi bir puan alarak, İstanbul Eczacılık Fakültesi’ni kazandı. Bilinmeyen bir nedenle 2. Yıl eczacılık eğitimin bırakarak, Bursa-Gemlik Merinos Fabrikasında çalışmaya başladı. Bu fabrikanın Sümerspor takımında kaleci olarak oynarken, Bursa’nın 1955 yılında Türkiye Şampiyonu olan Acar İdmanyurdu takımına transfer oldu (1958).

Bu arada 01.09.1959 tarihinde Demirtaş Mahallesinde oturan Şükrü Erdemir’in kızı Sevim hanımla hayatını birleştirdi. Bursa Acar İdmanyurdu’nda oynarken, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye karşı forma giydi.

Ailesinin baskısıyla eğitimine devam etti ve eczacılık fakültesini bitirdi. Kırklareli’ye döndü. Gençlikspor’da yeniden oynamaya başladı. Bu arada askerliği çıktı. İzmir Sıhhiye Okulunda asteğmen olarak askerliğin yaptı.

İlk kızı Gülperi, İzmir’de askerliğini yaprken dünyaya geldi (1961). Onu Ali İhsan (1963) ve Oya (1969) takip etti.

Bir ara Ahmet Mithat İlkokulunda vekil öğretmenlik yaptı. Hatta kardeşi Haluk’un öğretmeni oldu.

1964 yılında Pınarhisar’da ilk eczaneyi açarak mesleğine başladı. Gündoğdu Dalca’nın eczacılık, kalecilik ve politika yanında bir başka uğraşı daha vardı. Ünlü Neyzen Niyazi Sayın’dan ders alarak Ney üflemeye başladı. Bu arada ünlü bestekar ve icracı Bekir Sıtkı Sezgin’le çalışmalar yaptı.

1966 yılında politikaya soyunarak CHP Pınarhisar ilçe başkanı oldu. 1977 yılında yapılan seçimlerde CHP’den senatör adayı oldu.

Pınarhisar, Lüleburgaz ve Kırklareli’deki Türk Sanat Müziği guruplarının paylaşamadığı bir neyzen olarak musiki hayatını sürdürürken, 27 Nisan 1979 tarihindeki elim bir trafik kazasında kızı Oya ile birlikte yaşamını yitirdi. Ailesini, sevenlerini, musiki arkadaşlarını derinden üzen bu vakitsiz ölüm çok değerli bir sporcumuzu, eczacıyı ve müzik adamını aramızdan aldı. Rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Dalca ailenin diğer bireyleri de ağabeylerinin izinden giderek futbolcu olarak değişik takımlarda, değişik zamanlarda boy gösterdiler.

Numan Dalca, İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesinde okurken, Sarıyer’in ünlü amatör takımı Boğaziçi’de forma giydi. Çok süratli ve golcü kimliğiyle dikkati çekti.

Faruk Dalca, mahallenin takımı Özgüvenspor’da oynadı.

Tarık Dalca, Edirne Lisesinde okurken futbola başladı. Okulu bıraktıktan sonra Pınarhisar Gençlikspor’da oynadı.

Sınıf arkadaşım Haluk Dalca, 1960’lı yıllarda Lise güreş takımında yer aldı.