Spor ve Nostalji – 76 – Ali Coşkun & Bora Coşkun

358
Nihat Özge

Gazetemizin bu ayki “Spor ve Nostalji sayfasında bu kez çok renkli bir aileyi huzurlarınıza getiriyoruz.

Bazı insanlar vardır ki; kalıplarına sığmazlar, ideallerini, becerilerini ve emeklerini toplumsal faaliyetler çerçevesinde aktararak, paylaşarak örnek olurlar ve saygınlık kazanırlar.

ALİ COŞKUN

1910 yılında şirin kasabamız Yeşil Vize’de dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Vize’de okuduktan sonra İstanbul Halkalı Ziraat okulunu kazandı. Okulunu bitirdikten sonra ilk görev yeri memleketi Vize oldu. Bu arada Trakya’da futbolun yeni yeni filizlenmeye başladığı 1930’lu yıllarda kendini bu camianın içinde buldu. Atak, girişken yapısı, fiziksel kapasitesi ve yeteneğiyle hemen ön plana çıktı. Yakın kasaba ve kentlerde yapılan maçlarda takımın vazgeçilmez elemanlarından biri oldu.

1936 yılında Kütahya – Gediz’e tayini çıktı. Gediz’de ziraat teknisyeni olarak çalışırken futbolculuğu ve tiyatro çalışmalarıyla da ön olana çıktı.

12.06.1938 tarihinde Uşak doğumlu Gediz’de öğretmenlik yapan Konya Kız Öğretmen okulu mezunu Maide Arca ile hayatını birleştirdi. İlk kızı Sevil Gediz’de dünyaya geldi (1939). Onu sırasıyla Gönül (Gediz-1941), Serpil (Gediz-1943) ve Bora (Devrek-1945) takip etti.

Ali Coşkun’un 1944 tarihinde tayini Zonguldak-Devrek’e çıktı. Devrek’te ve sonra görev yaptığı Ulus ve Karadeniz Ereğli kasabalarında, mesleğinin dışında sosyal ve kültürel hayatın içinde kalarak, yaşadığı alanlarda faydalı çalışmalarda bulundu.

1953 yılında Kırlareli’ye tayin oldu. Gelir gelmez kendini Demirtaş Mahallesi gençlerinin ağırlıkta olduğu bir mahalle takımının oluşumu içinde buldu. Bu oluşum 1954 yılının Aralık ayında Güneşspor olarak mahalli liglerde boy göstermeye başladı.

İlimizin üçüncü futbol takımı olarak Gençlikspor-Başakspor rekabetinin içine girerek, kısa sürede ilimizin güçlü kulüplerinden biri oldu. Ali Coşkun, bu kulübün ilk kurucu başkanı olarak spor tarihi arşivimizdeki yerini aldı.

Maide Coşkun hocam, eşi Ali Coşkun ile birlikte Gediz, Devrek, Ulus ve Karadeniz Ereğlisi’nde öğretmenlik mesleğini yaptıktan sonra Kırklareli’ye tayin olmuştu. Sırasıyla Tevfik Fikret, Cumhuriyet, Kocahıdır ve Hamdi Helvacıoğlu ilköğretim okullarında uzun yıllar çalıştı ve 60’lı yılların ortalarında emekli oldu.

Ali Coşkun, 1957 yılında Ziraat Müdürü olarak emekliye ayrıldı. Birikimlerini, deneyimlerini ve ideallerini siyasi bir platforma taşıyarak memleketi için yeni bir hizmet alanı seçti. 1957 yılında Demokrat Parti Senatör aday adayı oldu. Parti içi entrikalar ve Vatan Cephesi oluşumları içinde politikayı bıraktı. Hiç unutmam 29 Haziran 1958 tarihinde ilimizde ve Türkiye’nin bütün illerinde Türkiye-Yunanistan arasındaki Kıbrıs gerginliği bünyesinde yapılan mitingde Ali Coşkun ağabeyi konuşmacı olarak dinlemiştim. Hatip kimliği ile bu tarihi güne anlam kazandırmıştı.

BORA COŞKUN

Bora Coşkun, 1945 tarihinde Zonguldak Devrek’te dünyaya geldi. İlkokula Karadeniz Ereğlisinde başladı (1952). Babasının tayininin Kırklareli’ye çıkmasıyla öğrenimine Tevfik Fikret (2. Ve 3.sınıf) ve Cumhuriyet ilkokullarında devam etti. Ortaokulu Yayla Mahallesindeki tarihi lise binasında tamamladı.

Öğretmen okulu sınavlarına katıldı. Antalya Aksu Öğretmen Okulunu kazandı. Buradaki eğitim sürecinde özellikle sporcu kimliğiyle ön plana çıktı. Atlet, jiamnastikçi ve futbolcu olarak okulun bir çok spor dalında ön saflarda yer aldı.

1965 tarihinde mezun olduktan sonra Vize Kapaklı Köyüne tayini çıktı. Aynı yıl yine Vize Atatürk İlkokuluna geçti.

Futbol yaşamı babasının kulüp başkanlığını yaptığı Güneşspor’da başladı (1962). Bazı özel maçlarda oynadı. Bir ara Kırklareli Gençlikspor’da antrenmanlara çıktı. Lisans işi uzayınca Özgüvenspor’da lisansiye oldu. Vize’ye tayini çıkınca Vize Gençlik’e geçti. Defansın ve orta sahanın her bölümünde oynadı. Teknik, kreatif ve oyun kurucu özelliğiyle 1965-66 sezonlarında babasının da forma giydiği Vize Gençlik’te yer aldı.

1967-69 yılları arasında vatani görevini yaparken (Er-öğretmen) Siirt Yıldırımspor’da futbol oynamaya devam etti.

1970 yılında yine Kapaklı Köyünde öğretmenliğe başladı. 1971 yılında Edirne Eğitim Enstitüsünün Fen Bölümünü kazandı. Eğitiminin yanına yine futbol ve basketbolu ekleyerek 4 yıllık sürede Edirne’de güzel günler geçirdi. Eğitim Enstitüsünde okurken sonraları bizim de öğretmenlerimiz olan Burhan İşcan ve eşi Aysun İşcan ile tatlı anıları oldu.
1974 yılında mezun oldu. Bu kez Ortaöğretim kademesinde ilk görev yeri Sakarya Endüstri Meslek Lisesi oldu. Sakarya’da kaldığı süre içinde spordan ve futboldan kopmadı. Kurumlar arasıfutbol ve basketbol maçlarında ileri yaşlara kadar forma giydi.

1988 yılında Çorlu’ya tayini çıktı. Çorlu Lisesinde 8 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu (1996). Fakat eğitimden kopamıyordu. Israrlara dayanamayarak Özel Trakya Lisesinde yöneticilik yaptı (1996-98).

1998 yılında Özel Coşkun Dersanesinde müdür olarak çalışmaya devam etti. Nihayet 42 yıl süren eğitimcilik hayatına son verdi. 2004 yılında Ayvalık’a yerleşti.
Babası Ali Coşkun gibi yaşamının her bölümünde sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulundu. 60’lı yılların ilimizdeki müzik gruplarının en iyisi “DAMLALAR ORKESTRASI” ile dönemine renk kattı.

Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) Yönetim Kurulu üyesi olarak çevre sorunları ve Ayvalıkla ilgili her türlü etkinliklere katılan ve kendini bu işe adayan arkadaşım Bora’ya bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.

Gelecek yazımızda ailenin sporla ilgili 3. kuşak bireyi Serpil Coşkun’u sayfamızda konuk edeceğiz.