Spor ve Nostalji – 78 – Naci Cemal Akıncıoğlu

286
Nihat Özge

Sayfa konuğumuz Naci Cemal Akıncıoğlu,1945 yılında Karahalil Köyünde dünyaya geldi. Babası Mustafa Akıncıoğlu (1892-1955) Üsküp-Makedonya doğumlu olup, ünlü şair ve avukat Niyazi Akıncıoğlu (1918-1979) ile kardeş çocuklarıdır. Annesi Ayşe Hanım (1922-1996) ise Makedonya Kumanova doğumludur.

Naci Cemal Akıncıoğlu, Cumhuriyet İlkokulunu bitirdikten sonra (1957) Yayla Mahallesindeki lisenin ortaokuluna kaydoldu. Spora düşkünlüğü yüzünden eğitimine gerekli ilgiyi gösteremedi.

Daha ortaokul 3. sınıftayken lise futbol takımında yer alma başarısı onu Başakspor genç takımına sürükledi. Defansın her bölgesinde oynayarak çabukluğu ve tekniği ile 1961 yılında Özgüvenspor idarecilerinin dikkatini çekti. 1962 yılında Koçero Ekrem, Cemal Erşen, Ali Sümer, İsmail Erdivanlı, Mehmet Valandova, Yılmaz Ülger gibi gelecekte 1. ve 2. ligde forma giyecek oyuncularla birlikte, Özgüvenspor’un şehrimizin popüler kulüplerinden biri olarak tanınmasında rol oynadı.

1963-64 sezonunda Naci Cemal Akıncıoğlu, Edirne’nin ünlü kulübü SuSpor’a transfer oldu. Orada Alpullu Şekerspor’dan gelen Gazep Rıza Eşiyok, Hasan İnceler, Hamdi İşbırakmaz, Mümin Sizman, Zamora Mustafa Kolcular ve İsmail Dalbay gibi Kırklareli kökenli oyuncularla birlikte forma giydi.

1965 yılında bu kez Alpullu Şekerspor’a transfer oldu. Orada Cihat Erbil, Yılmaz Karaduman, Ülkü Tırpancı, Erdoğan Eşiyok gibi futbolcularla il şampiyonluğunu yaşadı.

1965 yılının sonlarında askere gitti. Burdur Karagücü’nde hemen kendine yer buldu. Bölgeler arası maçlarda göze battı. Ve 2. Ordu Karmasında yer aldı.

1967 yılında Alpulluya dönerek Şekerspor’da 1 yıl daha oynadıktan sonra Pınarhisar Çimentospor’a geçti. Orada Özgüvenspor’dan arkadaşları olan Ali Sümer, Solak Fikret ve İsmail Erdivanlı ile birlikte oynadı.

İlginçtir! Naci Cemal Akıncıoğlu, transfer olduğu kulüplerde pek fazla kalmayan Gezgin Ruhlu bir sporcu olarak belleklerde yer alır. 1968 yılında Çimentospor’un kapanmasıyla onu bu kez yeni kurulan Pınarhisar Gençlikspor’da görüyoruz. Burada da 1 yıl oynadıktan sonra ailesiyle birlikte Bursa’ya taşınan Naci Cemal Akıncıoğlu, Bursa amatör kümenin güçlü takımı Uludağspor’da forma giydi.

Memleket hasretine dayanamayarak Kırklareli’ye döndü. Gençlikspor kulübünde futbol hayatına devam etti.

24.06.1972 tarihinde Karahamza doğumlu Kıymet Ateş ile hayatını birleştirdi. Futbolun o dönemlerde karın doyurmadığını görerek ticaret hayatına atıldı. Belediyenin karşısında Özlem Halı ve Mefruşat dükkanını açtı. 1973 yılında kızı Canan, Akıncıoğlu ailesine katıldı.
1974-75 sezonununda sahipsiz kalan ve kapanma tehlikesi yaşayan Kırklarelispor’a başkan oldu. Genç bir başkan olarak Kırklarelispor’un içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmasında önemli rol oynadı. 1978 yılında oğlu Can aileye katıldı.

1980 yılında halı mağazasını kapatan Naci Cemal Akıncıoğlu’nun yeni hedefi Amman (Ürdün) oldu. Amman’da bir inşaat şirketinde çalıştı. Ürdün’deki karışıklıklar, vatan ve aile hasretiyle Kırklareli’ye dönerek Şampiyon Hersekli yazıhanesinde çalışmaya başladı. Oradan emekli oldu.

Akıncıoğlu sülalesinin renkli bir sporcu figürü olarak huzurlarınıza getirdiğimiz Naci Cemal Akıncıoğlu’na, kıymetli eşi Kıymet hanıma, kızı Canan ve torunları İrem ve Emre’ye, oğlu Can ve torunu Cansın’a sağlık ve esenlik dolu bir hayat dilerim.